Praca.pl Poradniki Rynek pracy
ZUS szkolenia - o czym warto wiedzieć

ZUS szkolenia - o czym warto wiedzieć

 
ZUS szkolenia - o czym warto wiedzieć

ZUS szkolenia - dla kogo


Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza serię szkoleń, które mają na celu przybliżenie zasad dotyczących wielu kwestii poruszanych w Kodeksie pracy. Tematyka kursów jest bardzo różna. Większość z nich jest bezpłatna i dotyczy między innymi:

    • kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich,
    • prowadzenia dokumentacji pracowniczej,
    • najczęściej popełnianych błędów przy składaniu wniosków o świadczenia krótkoterminowe.

Powyższe tematy to tylko kilka zagadnień, jakie są poruszane w trakcie trwania kursów. Kalendarium oraz listę wszystkich szkoleń można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zakres merytoryczny zajęć często porusza tematykę modyfikacji, jakie są wprowadzane w aktach prawnych. Tak jest w przypadku kursów dotyczących skrócenia przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacja. Powyższa tematyka jest skierowana do przedsiębiorców, którzy muszą zapoznać się z nowymi przepisami.

Oprócz tego ZUS organizuje specjalne szkolenia dla osób, które chcą założyć swoją działalność gospodarczą. Jest to kurs zatytułowany „Pakiet nowego przedsiębiorcy”. Porusza on następujące kwestie:

    • zasady sporządzania i korygowania dokumentów ubezpieczeniowych,
    • usługi dostępne dla płatnika.


Niektóre szkolenia są przeznaczone tylko dla przedstawicielu biur rachunkowych lub lekarzy, którzy muszą dowiedzieć się, jak zakładać profil na platformie PUE (Platforma Usług Elektronicznych). Dzięki temu będą wiedzieć, jak z łatwością przesłać wszystkie dokumenty zgłoszeniowe oraz rozliczeniowe. W tym wypadku przedstawiciele służby zdrowia uczą się, jak poprawnie wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie.

 

Bezpłatne szkolenia ZUS - zasady


W większości przypadków każdy, kto jest zainteresowany daną tematyką, może wziąć udział w prelekcji. Jednak należy pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona. Dlatego zostały wprowadzone zapisy (telefoniczne bądź za pomocą poczty elektronicznej). Kontakt jest zawsze podany pod opisem merytorycznym kursu.

Jeżeli jesteśmy zainteresowani szkoleniami ZUS-u, to warto śledzić witrynę internetową instytucji. W przypadku niektórych szkoleń jest bowiem ustalona zasada, że obędą się one się pod warunkiem zebrania grupy 10 osób.

Gdzie odbywają się kursy? Nie ma stałego miejsca przeznaczonego na szkolenia. Najczęściej są one organizowane w poszczególnych siedzibach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub w Okręgowych Inspektoratach Pracy. Szkolenia są przeprowadzane przez pracowników ZUS-u, którzy są dokładnie zaznajomieni ze zmianami, jakie zachodzą w prawie pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.