Praca.pl Poradniki Sieci handlowe
Najważniejsze informacje o pracy kasjera – sprzedawcy

Najważniejsze informacje o pracy kasjera – sprzedawcy

 
Najważniejsze informacje o pracy kasjera – sprzedawcy

Każdego dnia w serwisie pracy Praca.pl pojawia się przynajmniej kilkanaście nowych ogłoszeń w tej kategorii z całego kraju. Kasjerzy są jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników!


Co warto wiedzieć o tym stanowisku, wysyłając swoją aplikację? Jakie są wymagania wobec kandydatów oraz plus i minusy pracy na tym stanowisku?

 

Co robi kasjer – sprzedawca?

 

Zakres obowiązków w pracy kasjera – sprzedawcy wbrew pozorom nie sprowadza się jedynie do obsługi kasy. To szeroko rozumiana obsługa klienta, która obejmuje często również przyjmowanie zwrotów bądź reklamacji, wystawianie faktur, pomoc i doradztwo klientom.


W zależności od rodzaju i wielkości sklepu kasjer – sprzedawca może również dbać o ekspozycje towaru (czyli np. układać go na półkach, aktualizować ceny, dbać o to, by wszelkie promocje były widoczne) oraz – poprzez swoją codzienną pracę – starać się zapobiegać stratom (np. kontrolować daty ważności towarów, zabezpieczać produkty przed kradzieżą bądź zniszczeniem).


Taki zakres zadań sprawia, że praca nie jest monotonna i nużąca.

 

Wymagania na stanowisku pracy


Ogłoszenia o pracę na stanowisku kasjera-sprzedawcy z reguły zawierają zaledwie kilka wymagań i są one skoncentrowane na umiejętnościach miękkich. To powoduje, że wielu osobom wydaje się, że każdy może ten zawód wykonywać. A to nie do końca prawda.

Przede wszystkim musi to być osoba odpowiedzialna, uważna, zorganizowana, ale także uśmiechnięta, "pro-kliencka" i komunikatywna oraz – krótko mówiąc – lubiąca pracę z ludźmi – wyjaśnia Izabela Chocholska, Specjalista w Dziale Zarządzania Zatrudnieniem Carrefour Polska.

Praca kasjera to ciągły kontakt z klientem – bez pozytywnego nastawienia do ludzi można się szybko wypalić. To również praca, w której stale wiele się dzieje, a kasjer musi być w pełni skoncentrowany, nawet jeśli to jego ósma godzina pracy. Trzeba pamiętać o tym, że kasjerzy ponoszą odpowiedzialność materialną tak jak w przypadku innych branż związanych z obiegiem pieniędzy – przypomina Chocholska.


Zdecydowanym plusem tego stanowiska jest to, że można pracę w sklepie podjąć w każdym wieku. Na stanowisku Kasjera sprawdzają się zarówno osoby młode, jak i te starsze. Mile widziane są osoby z doświadczeniem, jednakże nie ma najmniejszego problemu, jeśli jest to osoba bez doświadczenia np. podejmująca swoją pierwszą pracę. Zapewniamy szkolenie pod opieką doświadczonego pracownika – wyjaśnia specjalista Carrefour.

Pracodawcy zwracają też uwagę na dyspozycyjność, ponieważ jest to praca zmianowa, która odbywa się również w weekendy. To ma swoje plusy (bo zmiany w pracy można dopasować do swoich potrzeb), ale bywa minusem, kiedy w pracy trzeba spędzić np. sobotę.


W niektórych branżach przydatna w kontakcie z klientem będzie specjalistyczna wiedza z danego obszaru, ale najczęściej zdobywa się ją już w trakcie pracy – podobnie jak poznaje się obsługę kasy fiskalnej czy terminala płatniczego.

 

Formy zatrudnienia


Obecnie pracodawcy podchodzą do form zatrudnienia dość elastycznie. Oferowane są wszelkie typu umów – od cywilno- prawnych i umów tymczasowych po standardowe umowy o pracę.

Warto dodać, że o ile do niedawna umowy o pracę na czas nieokreślony były na tym stanowisku rzadkością, to teraz coraz więcej sklepów decyduje się na takie rozwiązanie. W Carrefour Polska umowę o pracę na czas nieokreślony można otrzymać już po sześciu miesiącach pracy. Podobne rozwiązanie stosuje jeszcze kilka innych sieci handlowych w Polsce.

 

Którą ofertę pracy wybrać szukając pracy na stanowisku Kasjer – Sprzedawca?


Obecnie ofert jest na tyle dużo, że osoba szukająca pracy może z powodzeniem wybrać ten sklep, który będzie najbardziej odpowiadał jej indywidualnym potrzebom:

● Interesujesz się modą? Wybierz sklep odzieżowy swojej ulubionej marki. Lubisz elektronikę? Rozpocznij pracę w sklepie z tej branży. Praca nie tylko będzie bardziej przyjemna, ale też szybciej i lepiej będziesz orientować się w asortymencie i może dzięki temu łatwiej awansujesz;
● Chcesz mało czasu spędzać na dojazdach? Złóż CV do tego sklepu, do którego masz dobry dojazd lub mieszkasz blisko;
● Liczysz na dobre dodatki pozapłacowe – zdecyduj się na sieć handlową i sklep wielkopowierzchniowy – zazwyczaj dysponują szeroką ofertą, weź pod uwagę równie to, czy pracodawca oferuje zniżki dla pracowników.

Pamiętaj o tym, że każda marka ma swój własny standard obsługi klienta oraz zakres obowiązków dla kasjera. Zatem mimo tego, iż stanowisko w dwóch sklepach może nazywać się tak samo, to praca będzie wyglądać inaczej.

 

Czy kasjer może liczyć na rozwój zawodowy?


Zdaniem Izabeli Chocholskiej zdecydowanie tak: Osoby, które mają potencjał rozwojowy, są awansowane na inne stanowiska. Takie jak min. Starszy Kasjer, Specjalista (który rozlicza Kasjerów), Pracownik POK, Lider, Manager, a także zdarzają się awanse na stanowiska w Centrali firmy.


Stanowisko Kasjera można zatem z powodzeniem traktować jako początek kariery zawodowej, a doświadczenie na takim stanowisku zdecydowanie pomaga w późniejszym lepszym rozumieniu podwładnych i współpracowników.


Z badań Randstad wynika, że w handlu aż 19% osób zmieniło stanowisko w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Niektórzy na wyższe, inni na równoległe. To większe możliwości rozwoju, jak wynika z badania, niż np. w gastronomii czy sektorze kultury. Porównywalne z branżą IT i usługową.


Firma Carrefour mocno stawia na awans wewnętrzny. Chcemy, aby pracownik identyfikował się z firmą i związał się z nami na dłuższy okres – podkreśla Chocholska.

 

Ile zarabia kasjer-sprzedawca? Średnie wynagrodzenie

 

Zarobki na stanowisku kasjera – sprzedawcy są w Polsce mocno zróżnicowane w zakresie lokalizacji oraz branży. Stawki wynoszą od minimalnego wynagrodzenia do około 3 500 zł brutto. Wyższe stawki otrzymują pracownicy z dużych miast, z dłuższym stażem pracy. Niektóre sieci handlowe wprowadzają nawet podwyżki uzależnione bezpośrednio od stażu pracy, jako element motywacji do tego, by pracownik związał się z firmą na dłużej.


Poza wynagrodzeniem podstawowym często oferowana jest premia i dodatkowe bonusy (np. od sprzedaży). Stanowią one jednak najczęściej niewielki procent wynagrodzenia (ok. 5%).

 

Benefity dla pracowników

 

Czy poza wynagrodzeniem Kasjer może liczyć na inne dodatki do pensji?

Wszystko i zależy od tego, w jakiej sieci lub branży pracuje. Duże sieci handlowe bardzo mocno dbają o pracowników, oferując im wiele dodatków. Pracownicy pochodzą z różnych grup – są starsi, młodsi, z rodzinami i bez – dlatego oferta benefitów jest szeroka, by zaspokoić potrzeby każdego.

W Carrefour system dodatków pozapłacowych to między innymi: ubezpieczenie NNW, pakiet sportowy, bony świąteczne, stażowe, opieka medyczna, wyprawki dla dzieci oraz zniżki na zakupy w naszych sklepach – wyjaśnia Izabela Chocholska. Warto również dodać, że u nas pracownik już po pół roku pracy otrzymuje umowę na czas nieokreślony – dodaje specjalista. Taka umowa jest ważna dla wielu osób i choć może trudno nazwać ją „dodatkiem” to taka możliwość, jaką deklaruje Carrefour, jest jednym z kryteriów, który na pewno trzeba wziąć pod uwagę, szukając odpowiedniego dla siebie miejsca pracy.


Informację o benefitach można znaleźć w treści ogłoszeń o pracę oraz na stronach internetowych firm. Jeśli ich nie ma, warto dopytać o nie na rozmowie kwalifikacyjnej. Wartość bonów, wyprawek, dodatkowej opieki medycznej to niekiedy setki złotych. Dzięki zniżkom pracowniczym pracownik może też sporo zaoszczędzić. Porównując oferty pracy, warto zatem również przeanalizować nie tylko wynagrodzenie, ale cały pakiet dodatków, który firma oferuje.

 

Wady i zalety pracy jako kasjer – sprzedawca


Wybierając pracę na tym stanowisku, warto zdawać sobie sprawę z minusów – zmianowa praca, elementy pracy fizycznej oraz często praca w pomieszczeniach typu hala, przy jednostajnym, sztucznym oświetleniu bywa męcząca.

Z drugiej strony to praca dość dynamiczna, w której czas płynie szybko i niejedno potrafi zaskoczyć.

Trzeba pamiętać, że to praca Kasjera – Sprzedawcy, to praca z ludźmi. Zarówno z kolegami z pracy, jak i przede wszystkim z klientem, który w naszej sieci jest najważniejszy. Każdy Kasjer jest wizytówką firmy i w ogromnym stopniu to właśnie od niego zależy to, czy klient do naszego sklepu powróci, czy będzie chciał nas polecać.

Praca z ludźmi jest wymagająca. Codziennie zdarzają się zarówno sympatyczne, jak i trudne sytuacje. W każdej z nich Kasjer musi być opanowany, cierpliwy i zadbać o to, by klient uzyskał pomoc i był zadowolony z zakupów i czasu spędzonego w sklepie – wyjaśnia Izabela Chocholska
 
Osoby, które pracowały w sklepie, często wskazują na kompetencje, które dzięki tej pracy zdobyły. I te oczywiste – cierpliwość, umiejętność komunikacji i rozwiązywania sporów, odporność na stres. Jak i takie, których się nie spodziewali.


Dawid, sprzedawca w sklepie odzieżowym, który prowadzi blog Dandycore, mówi, że ta praca nauczyła go błyskawicznie i efektywnie składać ubrania, z czego korzysta w codziennym życiu. Z kolei Ania (z Ania in Progress) podkreśla, że nauczyła się w zupełnie nowy sposób zestawiać rzeczy i dzięki pracy w sklepie… pozbyła się kompleksów. Praca w hipermarkecie nauczyła zaś Basię jak oszczędnie robić zakupy!

Więcej artykułów "Sieci handlowe"

Polecane oferty

  • Pracownik sklepu

    FRAC DETAL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ   Rzeszów    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    krojenie i pakowanie wędlin, serów i mięsa, obsługa klientów, wykładanie produktów na lady chłodnicze (pracownik stoiska mięsnego), dokładanie i sortowanie warzyw i owoców, dbanie o ich prawidłową ekspozycję, obsługa kasy fiskalnej (pracownik stoiska owoce/warzywa), drobne prace porządkowe.
  • Zastępca Kierownika Działu Spożywczego

    Selgros Cash&Carry   Kraków    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: wspieranie zadań kierownika działu, nadzór nad pracą działu, prowadzenie kontroli i analizy osiąganych wyników, stała kontrola stanów magazynowych, zapewnienie właściwej organizacji pracy, w tym planowanie harmonogramów.
  • Pracownik Hali

    Selgros Cash&Carry   Warszawa, Wawer    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: rejestrowanie towaru w systemie gospodarki towarowej, transport i wykładanie towaru oraz dbanie o jego właściwą ekspozycję, profesjonalna obsługa klienta, udział w cyklicznych inwentaryzacjach.
  • Pracownik Hali (działy zimne)

    Selgros Cash&Carry   Warszawa, Wawer    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: rejestrowanie towaru w systemie gospodarki towarowej, transport i wykładanie towaru oraz dbanie o jego właściwą ekspozycję, profesjonalna obsługa klienta, udział w cyklicznych inwentaryzacjach.
  • Pracownik Hali - obsługa lady sprzedażowej

    Selgros Cash&Carry   Warszawa, Wawer    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: bezpośrednia obsługa klienta, dbanie o ekspozycję i dostępność produktów na ladzie sprzedażowej, kontrola świeżości produktów.
  • Pracownik hali

    Selgros Cash&Carry   Gdańsk    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: rejestrowanie towaru w systemie gospodarki towarowej, transport i wykładanie towaru oraz dbanie o jego właściwą ekspozycję, profesjonalna obsługa klienta, udział w cyklicznych inwentaryzacjach.

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?