Praca.pl Poradniki Sieci handlowe
Praca dla każdego — kariera zawodowa w sieciach handlowych

Praca dla każdego — kariera zawodowa w sieciach handlowych

 
Praca dla każdego — kariera zawodowa w sieciach handlowych

Nie ma drugiej tak egalitarnej pod względem zatrudnienia branży, jak sieci handlowe. W ich strukturach pracę znajdują osoby o różnym poziomie wykształcenia, doświadczenia i w różnym wieku.

Karierę w sieciach handlowych można zacząć niezależnie od daty urodzenia i tego, jaką szkołę się ukończyło. Pracę znajdzie tu zarówno osoba planująca zbudować solidną karierę, jak i ktoś, kto jedynie chce dorobić do stypendium czy emerytury. Osoba z bogatym, wieloletnim doświadczeniem i zupełny świeżaczek, który jeszcze nigdy nie pracował. W sieciach można również się przebranżowić i zacząć robić to, o czym się od dawna marzyło: na przykład zostać cukiernikiem.

 

Praca, praktyki i programy stażowe dla studentów i absolwentów


Staże dla absolwentów i studentów oferuje w zasadzie każda sieć handlowa. Część z nich realizuje programy jedynie w okresie wakacyjnym, a część przez cały okres. Staże trwają od 3 do 6 miesięcy. W większości przypadków są to staże płatne.

U nas płatny Staż Managerski jest skierowany do studentów lub absolwentów, którzy są dyspozycyjni 40 godzin w tygodniu i są chętni do pogłębiania wiedzy w zakresie szeroko pojętego biznesu i handlu. Staż trwa 3 miesiące i kończy się stworzeniem oraz wdrożeniem swojego projektu handlowego. Najlepszym stażystom jest proponowane zatrudnienie  w Auchan na stanowisku Managera Handlowego. Jest to dobry start dla ludzi młodych, którzy chcą rozwijać swoją karierę w sieci handlowej o ugruntowanej pozycji na rynku. – opisuje Jolanta Pypkowska, Manager ds. Rekrutacji Auchan Retail Polska.

O przyjęcie na staże managerskie do sieci handlowych mogą starać się absolwenci i studenci każdego kierunku studiów. Z uwagi na to, że sieci mają doskonale zaprojektowane programy edukacyjne, potrzebne kompetencje stażyści zdobywają w trakcie pracy. Trzeba jednak być gotowym na konieczność częstych wyjazdów, mieć otwarty umysł, chęć do nauki i pasjonować się handlem. Bez tego nie połknie się sieciowego bakcyla.

Aby rozpocząć karierę w sieciach handlowych, nie trzeba zaczynać od stażu managerskiego. Można po prostu zacząć pracę w jednym ze sklepów i skorzystać z programów szkoleń, które pozwalają w przyszłości objąć inne, wyższe stanowiska. O tym, że nie są to jedynie hasła reklamowe przekonują statystyki:

 

Auchan Retail Polska inwestuje w rozwój młodych talentów. Jak to robi?


• 458 000 godzin szkoleń w roku,
• 59% osób z awansu wewnętrznego w kadrze managerskiej,
• 80% umów na czas nieokreślony;

 

Praca dla osób 50+


Sieci handlowe są otwarte na osoby po 50. roku życia. Zdaniem Jolanty Pypkowskiej z Auchan Retail Polska, takie osoby mają wiele do zaoferowania: przedstawiciele tego pokolenia są zaangażowani w swoje zadania, mają bardzo duże doświadczenie życiowe i zawodowe, którym chętnie się dzielą. Są to też osoby, dla których praca jest bardzo ważna i chcą jak najdłużej pozostać aktywne zawodowo, więc pracodawcy mogą z tego skorzystać.

Osoby 50+ znajdują zatrudnienie przede wszystkim na stanowiskach operacyjnych. W Auchan bardzo chętnie przyjmujemy osoby po 50-tce do pracy w naszych supermarketach i hipermarketach na takich stanowiskach jak: kasjer/ kasjerka; pracownik hali (na różnych działach); sprzedawca-kasjer; agent ochrony. Mamy też przygotowane programy rozwojowe dla osób z tej grupy wiekowej.

Składając CV, trzeba pamiętać o tym, że wiek i idące z nim doświadczenie życiowe też mogą być zaletą. Warto, by osoby starsze szukające pracy podkreślały swoje doświadczenie zawodowe, umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji oraz współistnienia w grupie – dodaje Pypkowska.

 

Praca dla młodzieży – początek kariery


Pierwsza praca jeszcze w czasie liceum? Z sieciami handlowymi to możliwe. Ciekawą nowością na rynku pracy jest oferta dla osób młodych, powyżej 16 roku życia. Taką ofertą dysponuje m.in. Auchan Retail Polska:
Jest to propozycja dla młodzieży, która poszukuje sezonowej pracy z dopasowanymi godzinami pracy do swoich potrzeb i zajęć. Oferta pracy skierowana do osób bez doświadczenia, gdyż wszystkiego uczymy, oferując szkolenia zawodowe.

Inne opcje to współpraca sieci ze szkołami branżowymi.

Auchan Retail Polska rozwija system patronackich klas zawodowych w całej Polsce. Współpraca ze szkołami branżowymi pozwoliła przygotować program nauczania oparty na praktycznym doświadczeniu, połączony ze stypendiami dla każdego ucznia w klasie  i zapewnieniem mu przyszłości zawodowej.  Nasz program zwiększa skuteczność kształcenia zawodowego i pomaga pozyskać młodzież do praktycznej nauki zawodów, na które jest i będzie zapotrzebowanie na rynku pracy oraz wykształcić potencjalnych młodych pracowników, którzy trwale zwiążą swoją karierę z Auchan.

W ramach 3–letniej współpracy uczy się 71 uczniów w 11 sklepach. Rozwijają się w zawodach sprzedawca, piekarz i cukiernik.

 

Praca w sieciach dla osób niepełnosprawnych


Współczynnik aktywności zawodowej w grupie osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym, w 2018 roku wynosił zaledwie 30,2%*. Sieci handlowe to jedna z tych branż, które mocniej otwierają się na pracowników z niepełnosprawnościami.

W Auchan Retail Polska znajdują zatrudnienie osoby zarówno z niepełnosprawnościami fizycznymi, jak i intelektualnymi. W ramach aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych od tego roku ARP objęło patronatem uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Piasecznie, którzy podejmą naukę w zawodzie cukiernika.

 

Formy zatrudnienia w sieciach handlowych


W sieciach handlowych stosuje się wszelkie formy zatrudnienia. Konieczność dopasowania się do zmieniających warunków rynkowych oraz różnych potrzeb tak szerokiej i zróżnicowanej grupy pracowników sprawiają, że sieci handlowe muszą być gotowe i otwarte na każdą ewentualność. W ofertach pracy sieci handlowych znaleźć można nie tylko pracę stałą, ale też płatne staże, pracę na część etatu lub oferty sezonowe.

Duże sieci handlowe najczęściej stosują standardowe rozwiązania w formie umowy o pracę. W ten sposób zatrudnionych jest przeważająca większość pracowników centrali oraz duża część pracowników sklepów. Sieci handlowe stosują też elastyczne formy zatrudnienia, które ułatwiają zatrudnianie w niepełnym wymiarze godzin i dopasowywanie zapotrzebowania na pracowników (np. umowy cywilnoprawne, pracę tymczasową, outsourcing).

Pracownik sieci może w dużej mierze dopasować wymiar pracy do swoich potrzeb i, jeśli nie może pracować w pełnym wymiarze godzin, może wybrać elastyczne godziny pracy.

 

 

auchan-oferty-pracy-pracapl

 

Poszukiwane stanowiska pracy w sieciach handlowych


Wbrew przewidywaniom, jakie niósł ze sobą zakaz handlu w niedzielę, większość sieci handlowych ma w swoich strukturach wiele ofert pracy na różnych szczeblach stanowisk. Rekrutacja pracowników zarówno do sklepów jak i centrali trwa cały czas.

Najpopularniejszym stanowiskiem, na które jest największe zapotrzebowanie to Sprzedawca / Kasjer. Na tym stanowisku można pracować w każdym wieku, niezależnie od poziomu doświadczenia. Każda z sieci oferuje pełne przeszkolenie i zaprasza osoby również bez doświadczenia. Warunkiem są chęci do pracy, kultura osobista, otwartość i uprzejmość.

Na stanowisku Pracownika Hali / Marketu poszukuje się osób dokładnych, zaangażowanych i otwartych na potrzeby klientów. Tu również pracę znajdą osoby nieposiadające doświadczenia zawodowego.

W obszarze sklepów pojawia się też wiele ofert dla agentów ochrony oraz pracowników z bardziej specjalistycznymi umiejętnościami – np. piekarz, rzeźnik, cukiernik. Co ciekawe, choć wykształcenie i doświadczenie kierunkowe są mile widziane, to starać się o pracę w działach produkcji mogą również osoby, które nie mają jeszcze kompetencji w tym zakresie. W takich sytuacjach albo przechodzi się specjalne przeszkolenie albo zaczyna prace na stanowisku pracownika hali lub kasjera, by później, w ramach programów rozwojowych, zmienić zawód.  

Nabory na płatne programy managerskie dla studentów i absolwentów realizowane są z reguły przez cały rok. Korzystać mogą z nich osoby, które są dyspozycyjne w pełnym etacie przez kilka miesięcy.

W centralach firmy pojawiają się oferty pracy dla osób ze specjalistycznym doświadczeniem. Sieci handlowe to przecież nie tylko sklepy, ale również cała struktura organizacyjna – dział zakupów, logistyki, finansów, HR, IT, PR, CSR, rozwoju. Jedną z cech charakterystycznych dla sieci handlowych jest promocja własnych pracowników. Oznacza to inwestowanie w rozwój pracowników już zatrudnionych, by w przyszłości można było zbudować z nich kadrę specjalistyczną. Pracownicy zainteresowani rozwojem w strukturach firmy muszą pamiętać jednak o tym, że często przejście ze sklepu do centrali będzie wiązało się z koniecznością zmiany miejsca zamieszkania.

 

 


Jakie perspektywy rozwoju niesie ze sobą praca w sieciach handlowych?


W zasadzie dla każdej sieci handlowej rozwój zawodowy pracowników jest bardzo ważny. Najefektywniej rekrutuje się wewnętrznie, a jeśli pracownik wie, że jego kariera zawodowa może rozwinąć się w ramach firmy, w której pracuje, będzie bardziej zaangażowany w swoją pracę. Stąd wiele programów rozwojowych skierowanych do różnych grup pracowników, które pozwalają im nabyć nowe umiejętności zawodowe i przygotować się do objęcia nowych stanowisk.

 

Ścieżka kariery dla osób 50+


Choć uważa się, że w sieciach rozwijać mogą się przede wszystkim młodzi ludzie, to sieci handlowe coraz częściej dostrzegają potencjał osób starszych.

Dla osób 50+, tak jak dla wszystkich współpracowników mamy w Auchan Retail Polska odpowiednie programy managerskie i szkoleniowe. Osoby te mogą rozwijać się w firmie poprzez uczenie się nowych zawodów. Istnieje możliwość przebranżowienia się w ramach danego sklepu. Pracownicy 50+ z dłuższym stażem mogą również rozwijać się poprzez misje zawodowe, np. mogą być Opiekunami nowozatrudnionych pracowników lub Trenerami zawodu. – wyjaśnia Jolanta Pypkowska.

 

Podsumowanie


Sieci handlowe to doskonały wybór ścieżki kariery pod wieloma względami:
• Branża jest bardzo przyszłościowa. Rynek sprzedaży detalicznej stale rośnie. Światowym trendem jest kumulacja powierzchni handlowych. To zaś sprawia, że zatrudnienie w sieciach będzie się utrzymywać;
• Sieci są otwarte na pracowników z różnym poziomem doświadczenia i wykształcenia. Każdy znajdzie tu coś dla siebie;
• Doskonale skrojone ścieżki kariery i duża ilość programów szkoleniowych pozwala na efektywne zarządzanie własna kariera i to niezależnie od tego, na jakim etapie rozwoju znajduje się pracownik;
• Duża ilość placówek i form zatrudnienia pozwala zachować mobilność i elastyczność. Pracownik sieci nie musi obawiać się tego, że jeśli będzie chciał zmniejszyć wymiar pracy czy przeprowadzić się do innego miasta, straci pracę;
• Wynagrodzenie w sieciach handlowych stale rośnie, a coraz częstszą normą są stałe umowy o prace na czas nieokreślony. To daje pracownikom poczucie bezpieczeństwa;
• Mając zaplecze dużej organizacji, sieci mogą oferować ponadprzeciętne benefity, z których korzystają pracownicy.

Czy warto złożyć CV do sieci handlowych? Zdecydowanie TAK!

* GUS, IV kwartał 2018


Więcej artykułów "Sieci handlowe"

Polecane oferty

  • Pracownik Działu Mięso

    Selgros Cash&Carry   Szczecin    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: konfekcjonowanie towaru do pakowania, rozbiór i trybowanie mięsa, przygotowanie wyrobów mięsnych do wędzenia, transport i wykładanie towaru oraz dbanie o jego właściwą ekspozycję, kontrola daty ważności produktów, profesjonalna obsługa klienta,...
  • Pracownik Sprzedaży Działu Owoce i Warzywa

    MAKRO Cash and Carry Polska S.A.   Białystok, al. Jana Pawła II    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Do Twoich głównych zadań będzie należało: Profesjonalne doradztwo i codzienna obsługa Klientów. Sprawne uzupełnianie towaru na półkach. Dbanie o dostępność asortymentu na półkach oraz o dobre oznakowanie cenowe i ekspozycję towarów. Współdziałanie w tworzeniu wizerunku MAKRO...
  • Pracownik Hali - Kasjer

    Selgros Cash&Carry   Siedlce    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: rejestrowanie towaru w systemie gospodarki towarowej, transport i wykładanie towaru oraz dbanie o jego właściwą ekspozycję, profesjonalna obsługa klienta, udział w cyklicznych inwentaryzacjach, weryfikacja towaru w punkcie kasowym, weryfikacja...
  • Pracownik Działu Mięso (Rozbieracz/Wykrawacz)

    Selgros Cash&Carry   Łódź, Pabianicka    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: rozbiór i trybowanie mięsa, przygotowanie wyrobów mięsnych do wędzenia, transport i wykładanie towaru oraz dbanie o jego właściwą ekspozycję, profesjonalna obsługa klienta, udział w cyklicznych inwentaryzacjach.
  • Minit Polska Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    OPIS STANOWISKA: nadzór nad działalnością podległych sklepów i pracowników; przygotowywanie grafików i kontrola czasu pracy; kontrola zamówień i inwentaryzacji wykonanych przez sklepy; realizowanie założonych planów sprzedaży; kontrola stanu maszyn i wyposażenia sklepów; kontrola...
  • Pracownik Hali - Kasjer

    Selgros Cash&Carry   Białystok    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: rejestrowanie towaru w systemie gospodarki towarowej, transport i wykładanie towaru oraz dbanie o jego właściwą ekspozycję, profesjonalna obsługa klienta, udział w cyklicznych inwentaryzacjach, weryfikacja towaru w punkcie kasowym, weryfikacja...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.