Praca.pl Poradniki Sprzedaż
Droga do porozumienia - psychotest

Droga do porozumienia - psychotest

 
Droga do porozumienia - psychotest

Pod ogólnie pojętą komunikatywnością kryje się wiele cech pomniejszych, takich jak zdolność negocjacji, łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętność skutecznej autoprezentacji i prowadzenia rozmowy na swoich warunkach (realizowania założonych celów społecznych). Na gruncie psychologii cecha ta może być rozumiana zarówno jako składowa inteligencji społecznej (zdolności do rozwiązywania problemów o charakterze społecznym), jak i kompetencji społecznych (umiejętności odpowiadające za efektywność w kontaktach społecznych).

Jeśli rozważasz pracę w obszarze FMCG, wypełnij poniższy psychotest* i sprawdź, czy to odpowiednia ścieżka kariery dla Ciebie. Komunikatywność jest jednocześnie cechą pożądaną w wielu innych branżach, w których mamy kontakt z ludźmi. W poszczególnych pytaniach zaznacz odpowiedzi, które najbardziej odpowiadają Twoim preferencjom.

W trakcie burzliwej dyskusji światopoglądowej:

a)    spokojnie i rzeczowo tłumaczę swoje zdanie, trwam przy swoim stanowisku.
b)    denerwuję się i głośno spieram o swoje racje.
c)    zaprzestaję dyskusji, bo zbyt wiele mnie to kosztuje lub uważam, że nie ma sensu się spierać.

Szef zdecydował, że masz poprowadzić prelekcję na tematy, które znasz:

a)    Przygotowuję materiał i występuję – nie sprawia mi to kłopotów.
b)    Zrobię to, ale kosztuje mnie to bardzo wiele nerwów, wypadnę źle.
c)    Denerwuję się i proszę o wyznaczenie kogoś innego.

Klient zasypuje Cię pytaniami, na które odpowiedzi już udzielałaś/eś:

a)    Staram się rozwiać jego wątpliwości w inny sposób niż dotychczas.
b)    Jestem poirytowany i wspominam o tym, że już o tym mówiłam/em.
c)    Denerwuję się i kończę rozmowę.

Kasjerka w sklepie wydała Ci błędnie resztę (za mało o kilka złotych):

a)    Grzecznie zwracam jej uwagę.
b)    Robię awanturę, takie sytuacje nie mogą się powtarzać.
c)    Nic nie mówię – to tylko kilka złotych.

Bierzesz udział w spotkaniu biznesowym, na którym nikogo nie znasz:

a)    Nie stanowi to dla mnie problemu, poznaję wszystkich i uczestniczę w spotkaniu.
b)    Uczestniczę w spotkaniu w dużym stresie, ale realizuję swoje zadania.
c)    Jestem bardzo zestresowana/y, ciężko mi zebrać myśli i osiągnąć założone cele.


Większość odpowiedzi A:
Jesteś osobą komunikatywną, różnego typu sytuacje społeczne nie są dla Ciebie problematyczne. Dobrze radzisz sobie zarówno z autoprezentacją, jak i sytuacjami, w których należy wykazać się asertywnością.

Większość odpowiedzi B:
Komunikacja nie jest Twoją mocną stroną. Choć starasz się realizować założony cel społeczny, czasem robisz to wbrew normom społecznym lub kosztuje Cię to wiele stresu. Pamiętaj, że zarówno za pomocą szkoleń, jak i poprzez uczestniczenie i analizowanie różnych sytuacji, w które zaangażowani są inni ludzie, możesz stale rozwijać swoją komunikatywność!

Większość odpowiedzi C:
Komunikacja nie jest Twoją mocną stroną. Unikasz konfrontacji, a stres nie pozwala Ci w osiąganiu celów społecznych, zaburza autoprezentację i tok rozmowy. Pamiętaj, że zarówno za pomocą szkoleń, jak i poprzez uczestniczenie i analizowanie różnych sytuacji, w które zaangażowani są inni ludzie, możesz stale rozwijać swoją komunikatywność!

* Psychotest stanowi formę zabawy psychologicznej; wynik jest jedynie informacją poglądową o kompetencjach miękkich osoby badanej.

Więcej artykułów "Sprzedaż"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.