Praca.pl Poradniki Studenci
Jak zostać dentystą

Jak zostać dentystą

 
Jak zostać dentystą

Jak zostać dentystą w Polsce


Aby zostać dentystą w Polsce należy ukończyć jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym na jednym z uniwersytetów medycznych – stacjonarnie bądź niestacjonarnie. Nie ma innej drogi ani sposobu, by zdobyć uprawnienia zawodowe.

Wymagania wobec kandydatów mogą się nieco różnić w zależności od uczelni, jednak zazwyczaj obligatoryjna jest zdana na poziomie rozszerzonym kombinacja spośród następujących przedmiotów: biologia, chemia, matematyka, fizyka.

W ramach tego zawodu można się specjalizować, wybierając jedną z poniższych dziedzin:
- chirurgia stomatologiczna,
- chirurgia szczękowo-twarzowa,
- ortodoncja,
- periodontologia,
- protetyka stomatologiczna,
- stomatologia dziecięca,
- stomatologia zachowawcza z endodoncją,
- epidemiologia,
- zdrowie publiczne.

Do wykonywania obowiązków dentysty uprawnia dyplom ukończonych studiów. Ale to nie wszystkie wymagania. Dentysta jest jednym z zawodów medycznych. Szukanie pracy musi być poprzedzone stażem podyplomowym i zdaniem egzaminu LDEK (Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego).

Staż jest płatny i odbywa się w wyznaczonej placówce przez 12 miesięcy (lub więcej, jeśli wymaga tego realizacja programu). Jego miejsce wybiera okręgowa rada lekarska i stażysta nie może równolegle pracować w innej placówce.

A co jeśli to obcokrajowiec, obywatel kraju członkowskiego UE, zadaje pytanie, jak zostać dentystą w Polsce? Czy osoby, które zdobywały kwalifikację za granicą mogą pracować w naszym kraju? Tak, ale aby uzyskać do tego prawo, powinny złożyć wniosek o uznanie kwalifikacji, wraz z dokumentami, które je potwierdzają, do okręgowej izby lekarskiej bądź Ministerstwa Zdrowia. Jeśli dentysta chcący pracować w Polsce, ukończył studia w obcym języku, musi dodatkowo zdać egzamin z języka polskiego, który prowadzi Naczelna Rada Lekarska.

 

Ile zarabia dentysta


Ceny usług w prywatnych gabinetach stomatologicznych trudno byłoby określić jako niskie. Czy w związku z tym zarobki dentystów w Polsce są wysokie? Zacznijmy od danych statystycznych. Mediana wynagrodzeń na stanowisku stomatologa wynosi 3216 zł netto (źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, luty 2019, Sedlak & Sedlak). Oznacza to, że połowa osób otrzymuje więcej, a połowa mniej niż kwota mediany. 25% najlepiej opłacanych lekarzy stomatologów ma pensję ponad 4965 zł netto.

Powyższe kwoty nie wydają się ogromne. Należy jednak wziąć pod uwagę, że początkujący stomatolog zarobki otrzymuje znacznie niższe niż doświadczony specjalista, który prowadzi własny, renomowany gabinet, np. w dużym mieście.

Warto też pamiętać, że studia należą do bardzo wymagających i tak naprawdę, aby zostać cenionym stomatologiem, trzeba poświęcić wiele czasu na naukę i zaangażować się w zdobycie zawodowego doświadczenia.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    16 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie z rodzajami urządzeń podlegających dozorowi technicznemu oraz z dokumentacją techniczną. Zapoznanie się z procesem dozoru technicznego, w tym obserwacja czynności w terenie. Zapoznanie się z aktami prawnymi oraz funkcjonowaniem UDT. Wspomaganie pracy...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Badań Laboratoryjnych

    Urząd Dozoru Technicznego   Kraków    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    16 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z metodami inspekcji urządzeń technicznych, w tym badań materiałowych. Zapoznanie się ze zjawiskami fizycznymi związanymi z laserowym wzbudzeniem sygnału ultradźwiękowego. Prowadzenie badań i udział w badaniach materiałowych. Zapoznanie się z...
  • Stażysta w Dziale Controllingu

    Selgros Cash&Carry   Poznań    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Zapoznanie ze specyfiką pracy w Dziale Controllingu poprzez: przygotowywanie materiałów/raportów do analizy, wsparcie zespołu w codziennych obowiązkach, poznanie zasad i uczestnictwo w procesie zamknięcia miesiąca, prognozowaniu i budżetowaniu, tworzenie dokumentacji wspierającej...
  • Praktykant / Praktykantka w Wydziale Świadczeń Pracowniczych - praktyki płatne

    Polskie Koleje Państwowe S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę
    18 godz.
    Na tym stanowisku odpowiedzialny/a będziesz za: wsparcie w obsłudze międzynarodowych świadczeń przejazdowych pracowników, członków ich rodzin, emerytów i rencistów spółek PKP obsługiwanych przez PKP S.A. przygotowywanie korespondencji i wysyłka międzynarodowych dokumentów...
  • Stażysta / Stażystka w Wydziale Komunikacji

    Urząd Dozoru Technicznego   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    18 godz.
    Kluczowe obowiązki: Tworzenie materiałów promocyjnych, w tym video (krótkie formy), grafik i prezentacji. Realizacja zadań wspierających, związanych z komunikacją wewnętrzną i zewnętrzną. Przygotowanie treści na potrzeby wewnętrznych i zewnętrznych kanałów komunikacyjnych. Wsparcie...
  • Spravia sp. z o. o.
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie  pełny etat
    21 godz.
    Poszukujemy osoby na umowę zlecenie/praktykantów do wsparcia przy procesach przekazywania kluczy klientom/odbiorowych i wsparcia przy podpisywaniu aktów notarialnych w oddziałach: Warszawa w terminie od IV. – XII. 2024; Kraków w terminie od IV. – XII. 2024; Gdańsk w terminie od IV. –...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.