Wybrana kategoria

Jak zostać dentystą

2019-07-29

Jak zostać dentystą w Polsce


Aby zostać dentystą w Polsce należy ukończyć jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym na jednym z uniwersytetów medycznych – stacjonarnie bądź niestacjonarnie. Nie ma innej drogi ani sposobu, by zdobyć uprawnienia zawodowe.

Wymagania wobec kandydatów mogą się nieco różnić w zależności od uczelni, jednak zazwyczaj obligatoryjna jest zdana na poziomie rozszerzonym kombinacja spośród następujących przedmiotów: biologia, chemia, matematyka, fizyka.

W ramach tego zawodu można się specjalizować, wybierając jedną z poniższych dziedzin:
- chirurgia stomatologiczna,
- chirurgia szczękowo-twarzowa,
- ortodoncja,
- periodontologia,
- protetyka stomatologiczna,
- stomatologia dziecięca,
- stomatologia zachowawcza z endodoncją,
- epidemiologia,
- zdrowie publiczne.

Do wykonywania obowiązków dentysty uprawnia dyplom ukończonych studiów. Ale to nie wszystkie wymagania. Dentysta jest jednym z zawodów medycznych. Szukanie pracy musi być poprzedzone stażem podyplomowym i zdaniem egzaminu LDEK (Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego).

Staż jest płatny i odbywa się w wyznaczonej placówce przez 12 miesięcy (lub więcej, jeśli wymaga tego realizacja programu). Jego miejsce wybiera okręgowa rada lekarska i stażysta nie może równolegle pracować w innej placówce.

A co jeśli to obcokrajowiec, obywatel kraju członkowskiego UE, zadaje pytanie, jak zostać dentystą w Polsce? Czy osoby, które zdobywały kwalifikację za granicą mogą pracować w naszym kraju? Tak, ale aby uzyskać do tego prawo, powinny złożyć wniosek o uznanie kwalifikacji, wraz z dokumentami, które je potwierdzają, do okręgowej izby lekarskiej bądź Ministerstwa Zdrowia. Jeśli dentysta chcący pracować w Polsce, ukończył studia w obcym języku, musi dodatkowo zdać egzamin z języka polskiego, który prowadzi Naczelna Rada Lekarska.

 

Ile zarabia dentysta


Ceny usług w prywatnych gabinetach stomatologicznych trudno byłoby określić jako niskie. Czy w związku z tym zarobki dentystów w Polsce są wysokie? Zacznijmy od danych statystycznych. Mediana wynagrodzeń na stanowisku stomatologa wynosi 3216 zł netto (źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, luty 2019, Sedlak & Sedlak). Oznacza to, że połowa osób otrzymuje więcej, a połowa mniej niż kwota mediany. 25% najlepiej opłacanych lekarzy stomatologów ma pensję ponad 4965 zł netto.

Powyższe kwoty nie wydają się ogromne. Należy jednak wziąć pod uwagę, że początkujący stomatolog zarobki otrzymuje znacznie niższe niż doświadczony specjalista, który prowadzi własny, renomowany gabinet, np. w dużym mieście.

Warto też pamiętać, że studia należą do bardzo wymagających i tak naprawdę, aby zostać cenionym stomatologiem, trzeba poświęcić wiele czasu na naukę i zaangażować się w zdobycie zawodowego doświadczenia.

 

Przeczytaj także: