Praca.pl Poradniki Studenci
Jak zostać szefem dla samego siebie – kilka słów o wolnych zawodach

Jak zostać szefem dla samego siebie – kilka słów o wolnych zawodach

 
Jak zostać szefem dla samego siebie – kilka słów o wolnych zawodach

O wolnych zawodach mówi się w mediach ostatnio dużo. Coraz więcej w świetle proponowanych zmian, które miałyby ograniczyć samozatrudnienie. Tymczasem, wolny zawód wykonują specjaliści w swojej dziedzinie. To osoby, które ze względu na specyfikę pracy, mogą i powinny współpracować z kilkoma podmiotami gospodarczymi np. tłumacze, rachmistrzowie, radcowie prawni, dziennikarze. Wolny zawód to definicja ze słownika prawniczego, który jeszcze nie doczekał się wyczerpującej wykładni i rozumienia. Najbezpieczniej wskazać na wspólną i akceptowaną definicję wolnego zawodu – jest on „wolnym” dopóki odbywa się na własny rachunek. To rodzaj działalności gospodarczej dający szansę na samodzielne prowadzenie swojej jednoosobowej firmy. Z innych usług, takich jak księgowość korzystamy z zewnątrz. A więc wolny zawód to taki, w którym jesteśmy specjalistami, odbiorcami zleceń, które wykonujemy na zasadzie umowy firma-firma.

W Polsce brak jednolitego modelu interpretacji wolnego zawodu. Ustawodawca polski zrezygnował z próby wprowadzenia do obowiązującego porządku prawnego definicji tego pojęcia, decydując się na rozwiązanie polegające na każdorazowym określeniu wykazu zawodów uznanych jako wolne na użytek określonych przepisów. Przepisy prawa prasowego inaczej regulują kwestię dostępu do zawodu i odpowiedzialności dziennikarza. Podobnie jest z przepisami dotyczącymi innych specjalności. Takie rozwiązanie chociaż nie jest zadowalające dla wykonawców jest wyrazem troski o dobro konsumenta. Mówiąc krótko to ukłon w stronę klienta, który zyskuje gwarancje fachowej obsługi. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 19 października 1999 r. (sygn. akt SK 4/99) wskazał, że treścią wolności wykonywania zawodu jest stworzenie sytuacji prawnej, w której: po pierwsze, każdy może mieć swobodny dostęp do wykonywania zawodu, warunkowany tylko talentami i kwalifikacjami; po drugie, mieć będzie następnie rzeczywistą możliwość wykonywania swojego zawodu oraz – po trzecie, nie będzie przy wykonywaniu zawodu poddany rygorom podporządkowania, które charakteryzują świadczenie pracy. Jest jednak rzeczą oczywistą, że wolność wykonywania zawodu nie może mieć charakteru absolutnego i że musi być poddana reglamentacji prawnej. W szczególności dotyczy to uzyskania prawa wykonywania określonego zawodu, wyznaczenia sposobów i metod (ram) wykonywania zawodu, a także określenia powinności wobec państwa czy samorządu zawodowego. Innymi słowy, konstytucyjna gwarancja "wolności wykonywania zawodu" nie tylko nie kłóci się z regulowaniem przez państwo szeregu kwestii związanych z wykonywaniem zawodu, jak i ze statusem osób zawód ten wykonujących ale wręcz zakłada potrzebę istnienia tego typu regulacji, zwłaszcza, gdy chodzi o zawód zaufania publicznego, jakim jest zawód adwokata czy dziennikarza.

Na podstawie badań w Instytucie Wolnych Zawodów przy Uniwersytecie Aleksandra w Norymberdze wyszczególniono następujące cechy wolnego zawodu:

  • wysokie kwalifikacje i kompetencje zawodowe poparte przygotowaniem praktycznym;
  • czynności zawodowe wykonywane osobiście;
  • szczególną więź o charakterze osobistym między wykonawcą, a odbiorcą świadczenia opartą na zaufaniu a nie tylko na wiedzy i kompetencjach,
  • wysoki poziom moralny wykonawcy;
  • samodzielność i niezależność w podejmowaniu decyzji;
  • osobistą odpowiedzialność za należyte wykonanie świadczenia (zarówno materialną, jak i korporacyjną)

Osoby wykonujące wolny zawód mogą być zobowiązane w drodze ustawy do przynależności do odpowiedniego samorządu zawodowego. Obecnie istnieją następujące samorządy zawodów zaufania publicznego:

  • adwokatów,
  • aptekarzy,
  • architektów,
  • biegłych rewidentów,
  • doradców podatkowych,
  • diagnostów laboratoryjnych,
  • inżynierów budownictwa,
  • komorników,
  • kuratorów sądowych,
  • lekarzy i lekarzy dentystów,
  • lekarzy weterynarii,
  • notariuszy,
  • pielęgniarek i położnych,
  • psychologów
  • radców prawnych
  • rzeczników patentowych
  • urbanistów

O planowanym ograniczeniu wolnych zawodów media dużo ostatnio informowały. Związane jest to z tym, że samorządy ustalają własne reguły rynkowe i zaczynają kontrolować cały sektor. Tak np. było z kontrowersyjnymi zmianami w pisaniu egzaminów końcowych na wydziałach prawa. - Nagminne jest wykorzystywanie przez korporacje zawodowe przyznanej im władzy nie dla dobra ogółu, lecz w celu zabezpieczenia interesów swoich członków - twierdzi Cezary Banasiński, prezes UOKiK. Podległy mu urząd karał już zawodowe korporacje (ostatnio weterynarzy) za np. ustalanie minimalnych stawek usługi – Czytamy w artykule Adama Niklewicza w Gazecie Wyborczej. Dlatego należy się liczyć z możliwymi ograniczeniami wprowadzanymi do pojęcia wolnych zawodów.

06.06.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta w Zespole ds. marketingu i PR

    Centrum Rozwoju Szkół Wyższych Merito Sp. z o.o.   Szczecin    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę
    2 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: udział w projektach marketingowych (planowanie, realizacja, analiza), wsparcie przy organizacji eventów, wsparcie przy wprowadzaniu i aktualizowaniu treści na stronie www, współtworzenie contentu, analizowanie lokalnej konkurencji. Szukamy osoby, która:...
  • Stażysta w Dziale Księgowości

    Selgros Cash&Carry   Poznań    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    3 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: wspieranie działu księgowości w bieżących zadaniach (zobowiązania, należności, podatki), wprowadzanie do systemu dokumentów księgowych (poznasz system SAP S/4 Hana), wystawiania faktur sprzedaży lub faktur korygujących poznasz przepisy z obszaru...
  • Spravia sp. z o. o.
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie  pełny etat
    4 godz.
    Poszukujemy osoby na umowę zlecenie/praktykantów do wsparcia przy procesach przekazywania kluczy klientom/odbiorowych i wsparcia przy podpisywaniu aktów notarialnych w oddziałach: Warszawa w terminie od IV. – XII. 2024; Kraków w terminie od IV. – XII. 2024; Gdańsk w terminie od IV. –...
  • Trainee - Summer Internship

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk, Wrzeszcz (Neptune Office)    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    7 godz.
    About the Internship Get ready for an immersive experience where you'll be instrumental in fostering a culture of performance and collaboration within our teams. As a Trainee, you'll work closely with accountants, internal clients, customers, and vendors, gaining hands-on experience with SAP...
  • Accounts Payable Trainee with French / Early Careers Program

    Alcon Polska   Warszawa, ul. Marynarska 15    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  część etatu
    8 godz.
    In this role, a typical day will include: Working closely with other members of the AP team; Verifying data on incoming invoices; Managing workflow of documents.
  • Accounts Payable Trainee with Italian / Early Careers Program

    Alcon Polska   Warszawa, ul. Marynarska 15    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  część etatu
    8 godz.
    In this role, a typical day will include: Working closely with other members of the AP team; Verifying data on incoming invoices; Managing workflow of documents.

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.