Praca.pl Poradniki Studenci
Pracujący student

Pracujący student

 
Pracujący student

Status studenta

 

Student w języku łacińskim oznacza „starać się, przykładać się do czegoś”. Mimo upływu lat to określenie nie straciło na wartości. Praca dla studenta jest tak częstą praktyką, że synonimem „polskiego studenta” staje się „student pracujący”.


Wielu młodych ludzi doskonale bowiem zdaje sobie sprawę, że stawianie pierwszych zawodowych kroków dopiero po ukończeniu nauki to zdecydowanie za późno. Pracodawcy szukają osób dobrze zorganizowanych, wykształconych, młodych i z doświadczeniem. Żartobliwy stereotyp „25 lat i 15-letnie doświadczenie” powoli ustępuje miejsca realnemu „absolwentowi z przynajmniej dwuletnim doświadczeniem”.

 

Praca na studiach

 

W większości przypadków studenci decydują się na podjęcie pracy, aby dorobić i mieć na codzienne wydatki. Niektórzy potrzebują funduszy, by opłacać studia zaoczne lub wieczorowe. Dla wielu z nich również bardzo ważne jest zdobywanie pierwszych zawodowych doświadczeń. To w tym celu młodzi ludzie podejmują różnego rodzaju płatne staże czy zlecenia związane z ich wykształceniem.


Jednym z większych wyzwań, stawianych przed studentami szukającymi zatrudnienia, jest umiejętność pogodzenia grafików – na uczelni i w miejscach pracy. Z tego powodu wielu szuka zatrudnienia w lokalach gastronomicznych, gdzie zmianowy system pracy pozwala łączyć zawodowe obowiązki z edukacją. Popularnym rozwiązaniem jest także samodzielna „działalność” jako korepetytor lub pracownik nieetatowy, czyli freelancer. W przypadku tego pierwszego wystarczy umieścić ogłoszenie na portalach związanym z tematyką korepetycji i nauki. Zazwyczaj jest tak, że jeden uczeń poleca swojego korepetytora następnemu i tym sposobem pracujący student ma ręce pełne roboty.


Początki pracy jako freelancer mogą być nieco trudniejsze. Propozycje zatrudnienia tego typu zazwyczaj otrzymują studenci, którzy odbyli staż w jakieś firmie, wykazując się zaangażowaniem i odpowiedzialnością. Pracodawcy, mając świadomość, że trudno znaleźć dobrego pracownika często w takich sytuacjach proponują młodym ludziom dalszą współpracę, ale na innych warunkach. To rozwiązanie jest korzystne dla obu stron. Pracodawca nie traci dobrego, młodego pracownika, a student ma możliwość zdobycia doświadczenia i nowych kontaktów. Priorytetem dla takiego układu są efekty pracy, a nie fizyczna 8-godzinna obecność 5 dni w tygodniu w siedzibie firmy.

 

Gdzie szukać pracy?

 

Znalezienie pracy, którą można pogodzić z zajęciami na uczelni, wbrew pozorom nie jest takie trudne. Oczywiście dużo zależy od takich czynników jak np. wielkość miasta, w którym podejmuje się naukę, czy zdolności organizacyjne, dzięki którym dany student-pracownik sumiennie będzie wywiązywać się zarówno z obowiązków na uczelni, jak i w pracy.


Jak zatem szukać pracy? Bez wątpienia jedno z najlepszych źródeł ofert to internet, gdzie prócz ogólnych portali z ogłoszeniami, znaleźć można także specjalne strony skierowane wyłącznie do przyszłych i obecnych specjalistów w wąskich dziedzinach.


Dobrym rozwiązaniem jest także odwiedzanie strony konkretnych firm, gdzie w zakładce „kariera” umieszczane są informacje o przeprowadzanych lub planowanych procesach rekrutacyjnych. Pomocne mogą okazać się także akademickie biura karier, targi pracy dla studentów czy agencje pracy tymczasowej.


Pracodawcy często przychylnie rozpatrują aplikacje osób próbujących pogodzić działalność zarobkową z nauką na uczelni, ponieważ zatrudnienie studenta jest dla przedsiębiorstwa korzystne finansowo.

 

Student studentowi nierówny

 

Niestety czasy, gdy dyplom jednej z najlepszych uczelni w kraju był przepustką do otrzymania wymarzonej posady odeszły w zapomnienie. Dziś równie ważne jak wiedza teoretyczna są umiejętności praktyczne. Czy każdy żak niezależnie od kierunku studiów i miasta, w którym się kształci ma takie same szanse na zdobycie pracy? Niestety nie. Rynek pracy z pewnością jest bardziej łaskawy dla studentów z dużych miast, takich jak Warszawa, Wrocław czy Poznań.


Dla pracodawców liczą się także umiejętności miękkie, odpowiedzialność, zaangażowanie, kreatywność, wysoka kultura osobista, chęć nauki i zapał do pracy. Pracujący student kształci w sobie niezwykle cenną umiejętność efektywnego zarządzania sobą w czasie.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Trainee in O2C

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk, Wrzeszcz (Neptune Office)    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    16 godz.
    About the job: Join our Order to Cash Department and become a part of one of three experienced credit control teams, shaping ARLA’s effective cash flow. We are the guardians of the credit policy and ARLA’s receivables by taking care of our customers and delivering professional and efficient...
  • Płatne Praktyki w firmie budowlanej

    POLAQUA Sp. z o.o.   Gręzów, ul. Budowlana 23    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta
    16 godz.
    ZADANIA: wsparcie kadry inżynierskiej w opracowywaniu dokumentacji powykonawczej oraz wszelkich zadaniach niezbędnych podczas prowadzenia kontraktu budowlanego; pomoc w innych zadaniach administracyjnych.
  • Stażysta w Dziale Logistyki (staż płatny)

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Wojkowice (pow. wrocławski, gm. Żórawina)    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    19 godz.
    Czego nauczysz się w trakcie stażu? Obsługi systemu WMS (Warehause Management System) Rozwiązywania bieżących problemów związanych z działaniem magazynu i obsługi klienta; Wspierania zespołu w procesie planowania zamówień; Wspierania zespołu w procesie przyjęć; Analizy danych oraz...
  • Płatny Staż / Praktyki w dziale Ciągłego Doskonalenia

    PO Lighting Poland Sp. z o. o.   Niemce, k. Lublina    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Pomoc w prowadzeniu projektów ciągłego doskonalenia; Wdrażanie narzędzi LEAN w obszarze produkcyjnym tj. 5S, SMED, TPM; Udział w balansowaniu procesów produkcyjnych; Pomiary czasu cyklu operatora / maszyny; Nadzór nad SPC w wybranych procesach produkcyjnych;...
  • Stażysta w dziale utrzymania ruchu

    ManpowerGroup   Nowa Wieś Wrocławska    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę tymczasową  pełny etat
    20 godz.
    Obowiązki: Praca w systemie SAP w zakresie planowania zadań predykcji i prewencji; Analiza danych z predykcji i ich rejestracja; Uczestnictwo w spotkaniach dotyczących planowania prac; Wdrażanie i aktualizacja planów predykcji; Aktualizacja dokumentacji wydziałowej; Przygotowywanie, analiza...
  • Stażysta / Stażystka w Wydziale Zarządzania Infrastrukturą

    Urząd Dozoru Technicznego   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    1 dni
    Kluczowe obowiązki: Realizacji czynności w ramach procesu zakupowego. Analiza zakresów zapotrzebowań i przygotowanie zapytania ofertowego. Porządkowanie zebranej dokumentacji i opracowywanie zestawień. Uzupełnianie danych w systemach i rejestrach.

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.