Praca.pl Poradniki Studenci
Studenci aktywni na rynku pracy

Studenci aktywni na rynku pracy

 
Studenci aktywni na rynku pracy

Studenci i absolwenci na rynku pracy

 

Studenci starają się szybko zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe, by zwiększyć swoje szanse na dobre stanowisko po uzyskaniu dyplomu. Wielu z nich jeszcze w trakcie nauki podejmuje pracę.

 

Wejście na rynek pracy jest dla młodego człowieka dużym wyzwaniem. Absolwenci muszą pokonywać bariery stojące na drodze do kariery zawodowej. Największą z nich stanowi brak odpowiedniego doświadczenia. Znając te prognozy wielu studentów równolegle z nauką stara się podjąć zatrudnienia w firmach związanych z wybraną przez nich branżą. Praca w zawodzie ma dla młodych ludzi duże znaczenie. Po zakończeniu nauki zdecydowanie łatwiej będzie im podjąć pracę w dużych firmach lub działać na własny rachunek.

 

Studenci na rynku pracy – co przeszkadza

 

Inne trudności, jakie spotyka student na rynku pracy, to m.in. brak odpowiedniej wiedzy na temat realiów tego rynku. Dlatego warto śledzić wszelkie raporty i badania związane z zatrudnieniem w Polsce. Barometr Zawodów to narzędzie wskazujące prognozy na zawody deficytowe oraz nadwyżkowe w kraju i poszczególnych województwach. Znając trendy można spróbować modyfikować swoją ścieżkę kariery w taki sposób, by odpowiedzieć panującemu zapotrzebowaniu.

 

Innym ważnym narzędziem, z którego mogą korzystać przyszli studenci jest system ELA. Gromadzi on informacje na temat ekonomicznych losów absolwentów (stąd też wywodzi się nazwa programu). Wiedząc, jak kształtują się zarobki zaraz po ukończeniu edukacji, ile średnio trwa poszukiwanie pierwszej pracy, przyszli studenci mają szansę bardziej świadomie zmierzyć się z rynkiem pracy.

 

Studenci na rynku pracy – co pomaga

 

Z kolei znalezienie pracy ułatwiają nabyte jeszcze w trakcie nauki doświadczenie w postaci m.in. praktyk, staży czy zrealizowanych projektów oraz posiadane znajomości (często zapoczątkowane właśnie w związku z powyższymi aktywnościami). Nie bez znaczenia pozostaje też renoma ukończonej uczelni.

 

Wiele mówi się też o roli wolontariatu jako ważnego punktu w Curriculum Vitae absolwentów. Mimo że z reguły nie jest to płatna, lecz bezinteresowna forma aktywności, to może przynieść studentom bardzo wiele dobrego. Przede wszystkim daje przyszłemu pracodawcy informację o tym, że dany kandydat ma odwagę angażować się w trudne projekty, jest aktywny, ambitny. Wolontariat to także okazja do nabycia i doskonalenia wszelkich kompetencji miękkich.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Płatny Staż / Praktyki w dziale Ciągłego Doskonalenia

    PO Lighting Poland Sp. z o. o.   Niemce, k. Lublina    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Pomoc w prowadzeniu projektów ciągłego doskonalenia; Wdrażanie narzędzi LEAN w obszarze produkcyjnym tj. 5S, SMED, TPM; Udział w balansowaniu procesów produkcyjnych; Pomiary czasu cyklu operatora / maszyny; Nadzór nad SPC w wybranych procesach produkcyjnych;...
  • Stażysta / Stażystka w Wydziale Komunikacji

    Urząd Dozoru Technicznego   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    22 godz.
    Kluczowe obowiązki: Tworzenie materiałów promocyjnych, w tym video (krótkie formy), grafik i prezentacji. Realizacja zadań wspierających, związanych z komunikacją wewnętrzną i zewnętrzną. Przygotowanie treści na potrzeby wewnętrznych i zewnętrznych kanałów komunikacyjnych. Wsparcie...
  • Asystent / Asystentka ds. HR – płatny staż w dziale HR

    PO Lighting Poland Sp. z o. o.   Niemce, k. Lublina    praca hybrydowa / stacjonarna
    praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Zakres obowiązków: Wsparcie w prowadzeniu dokumentacji pracowniczej; Wsparcie w procesach onboardingu i offboardingu pracowników; Pomoc w obsłudze benefitów pracowniczych; Bieżący kontakt z pracownikami w zakresie obsługi kadrowej; Wsparcie w zakresie działań employer brandingu i...
  • Stażysta w Dziale Logistyki (staż płatny)

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Piaseczno    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    22 godz.
    Zadania: Optymalne utrzymanie obciążenia stanowisk pracy na linii pakującej poprzez rozmieszczanie produktów w oparciu o ilość pobrań, Analizowanie prognoz sprzedaży i danych historycznych, Przypisywanie produktów na linię na podstawie analiz, Usuwanie produktów z linii na podstawie...
  • Płatne praktyki - Zespół księgowo-podatkowy

    PwC   Warszawa    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta
    23 godz.
    Twoja przyszła rola: będziesz współpracować z ekspertami w swojej dziedzinie w jednej z największych firm doradztwa podatkowego w Polsce, dołączysz do firmy uznawanej przez młodych za najlepsze miejsce pracy, rozbudujesz sieć profesjonalnych kontaktów, które będą Twoim kapitałem w...
  • Stażysta w Dziale Kontroli Jakości i Stanów Magazynowych (płatny staż)

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Wojkowice (pow. wrocławski, gm. Żórawina)    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    24 godz.
    Czego nauczysz się w trakcie stażu? Obsługi systemu WMS (Warehause Management System) Śledzenia przepływu stanów magazynowych; Odnajdywania i wyjaśniania niezgodności; Analizy danych i tworzenia raportów w Ms Excel; Procedur kontroli przepływu stanów magazynowych i jakości; Kogo...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.