Praca.pl Poradniki Temat dnia
Niania - zawód dla kobiet

Niania - zawód dla kobiet

 
Niania - zawód dla kobiet

Rozmawiamy z Dorotą Hornik-Leśniewską z warszawskiej agencji Doradztwo Personalne "Noski Eskimoski", która zajmuje się rekrutacją opiekunek do dzieci.

Praca.pl - Co jest najważniejsze w pracy niani - opiekunki do dzieci?
Dorota Hornik-Leśniewska - Jak w każdym zawodzie na profesjonalizm wykonywanej pracy wpływa wiele elementów. Nie zawsze ktoś kto skończył studia medyczne jest dobrym lekarzem. Jeśli chodzi o nianię, to zwykle rodzice oczekują, że będą to osoby posiadające doświadczenie w opiece nad dzieckiem w wieku dziecka do którego poszukują opiekunki. Z pewnością powinna być to osoba schludna, znająca podstawowe zasady higieny i aspekty psychologii wychowawczej dziecka. Wiek niani ma tutaj niewielkie znaczenie. Dostosowujemy dobór opiekunki do podanych przez rodziców oczekiwań.

Praca.pl - Czy potrzebne jest konkretne wykształcenie - np. pedagogiczne?
Dorota Hornik-Leśniewska - Nie jest potrzebne, pedagogika ma niewiele wspólnego np. z pielęgnacją niemowlęcia. Choć czasem rodzice oczekują konkretnego wykształcenia np. do dzieci w wieku przedszkolnym.

Praca.pl - Jakie dodatkowe kwalifikacje mogą być istotne?
Dorota Hornik-Leśniewska - Dla jednych rodziców ważna jest opinia psychologa dla innych doświadczenie macierzyńskie. Czasami potrzebna jest znajomość języka. Oczywistą rzeczą jest, że dodatkowe kwalifikacje czy kursy dają większą szansę zatrudnienia. Tym niemniej najważniejsze jest doświadczenie. Trzeba umieć przewidywać sytuacje, które mogą wydarzyć się w pracy z dzieckiem, umiejętnie stymulować jego rozwój i chronić przed niebezpieczeństwem np. na placu zabaw. Ważną cechą jest bezkonfliktowość plus pogodne usposobienie oraz stworzenie miłych i racjonalnych relacji z rodzicami

Praca.pl - Czy łatwo znaleźć dobrą opiekunkę? Czy rzeczywiście jest odczuwalny fakt, iż coraz częściej wybierają one pracę za granicą?
Dorota Hornik-Leśniewska - Można powiedzieć, że nie ma opiekunek. Proces poszukiwań i rekrutacji czasami trwa 2, 3 miesiące. Szczególnie w rejonach okolic Warszawy, gdzie zapotrzebowanie jest bardzo duże.

Praca.pl - Jak wygląda taka rekrutacja?
Dorota Hornik-Leśniewska: Znajdujemy się na liście agencji zatrudnienia zarejestrowanych przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej jako agencja doradztwa personalnego i pośrednictwa pracy. U nas, akceptacja wybranej osoby możliwa jest po pozytywnym przejściu przez kilka etapów selekcji: spotkanie z konsultantką w biurze i rozmowa kwalifikacyjna, sprawdzenie referencji i ukończenie warsztatów przygotowujących do pracy w charakterze opiekunki dziecięcej.

Praca.pl - Co jest najtrudniejsze w tym zawodzie? Z czym jest najwięcej problemów na początku?
Dorota Hornik-Leśniewska - Opiekunki najczęściej pracują około 10 godzin dziennie. To bardzo trudna praca. Trzeba wypełnić dziecku czas, panować nad swoimi emocjami i mieć dużo siły fizycznej i psychicznej.

Praca.pl - W jakich godzinach najczęściej pracuje opiekunka do dzieci?
Dorota Hornik-Leśniewska - Zwykle od godz. 8-18 lub 3,4 godziny po odbiorze dziecka przedszkola.

Praca.pl - Czy do pracy na stanowisku opiekunki do dzieci sprawdzają się Panowie?
Dorota Hornik-Leśniewska - Panowie zgłaszają się sporadycznie, ale rodzice nie decydują się na ich zatrudnienie.

 

 

22.10.2007

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!