Praca.pl Poradniki Temat dnia
Przegląd tygodnia 08-14.07.2019

Przegląd tygodnia 08-14.07.2019

 
Przegląd tygodnia 08-14.07.2019

#RynekPracy

Gorący temat: kontrole Państwowej Inspekcji Pracy. W 2018 r. inspektorzy pracy przeprowadzili ponad 80 tys. kontroli w ponad 63 tys. podmiotów, zatrudniających łącznie 3,8 mln osób.
Ujawniono blisko 61 tys. wykroczeń przeciwko prawom pracownika - na sprawców wykroczeń nałożono prawie 15 tys. mandatów na kwotę bliską 18 mln zł.
Nieprawidłowości w zakresie wypłacania wynagrodzenia za pracę w ustalonym terminie dotyczyły co ósmego spośród 1,2 tys. skontrolowanych pracodawców. Szczegóły na portalu PulsHR.

4 lipca poznaliśmy wyniki badania Ekonomicznych Losów Absolwentów. Według tego raportu w finansowo najlepszej sytuacji są absolwenci kierunku analiza danych Szkoły Głównej Handlowej. Dobrze mają się też absolwenci wszelkiej maści kierunków informatycznych, co odzwierciedla aktualną sytuację na rynku pracy, czyli ogromne zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru IT. Zainteresowanych szczegółami zapraszamy do zapoznania się z artykułem na PulsHR.

#LiczbaTygodnia

1363 to nasza liczba tygodnia – tyle ogłoszeń o pracę w województwie kujawsko-pomorskim mogliście znaleźć na naszym portalu. Sprawdźcie tutaj.

#WartoWiedzieć

Pracownik zaczął zachowywać się w sposób budzący wątpliwości co do intencji i lojalności dla firmy? Okazuje się, że utrata zaufania może być powodem rozwiązania umowy o pracę. Szef musi jednak podać powody, dla których przestał polegać na swoim podwładnym. W jaki sposób właściwie uzasadnić wypowiedzenie umowy z powodu braku zaufania do pracownika? Sprawdźcie w naszej sekcji kariera i rozwój.

 



#NaszeGrupy
Zapraszamy do dołączenia do naszych grup na Facebooku. Tworzymy społeczności, w których wspieramy poszukujących pracy w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku. Jeśli szukacie ciekawych i dopasowanych ogłoszeń, chcecie podzielić się doświadczeniami, zainspirować .. do zobaczenia na grupie ??

 

 

 

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.