Wybrana kategoria

Na czym polega praca w spedycji?

2019-09-26

Spedytor najczęściej wykonuje następujące czynności:
- opracowuje instrukcje wysyłkowe i informacje dla klientów,
- sporządza umowy, organizuje i rozlicza odprawy celne,
- prowadzi rozliczenia towarów, rozliczenia wysyłki towarów oraz korespondencję z kontrahentami, urzędami.

Praca spedytora jest nadzorowana i okresowo konsultowana przez zwierzchnika. Zazwyczaj pracuje 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu, w biurze lub magazynach. Mogą się zdarzyć sytuacje, kiedy godziny pracy zostają przedłużone lub obejmują także weekend albo funkcjonuje system zmianowy. Telefon, komputer i faks to główne narzędzia pracy.

Cechy dobrego spedytora:
- umiejętność organizacji pracy,
- zdolności analityczne,
- podzielność uwagi, dobra pamięć,
- umiejętność negocjacji,
- inicjatywa i łatwość nawiązywania kontaktów,
- odporność na stres.

Specyfika zawodu wymaga samodzielności w organizowaniu sobie stanowiska pracy, jednak niezbędna jest także umiejętność pracy w zespole, współdziałania.

Duża część zadań polega na sprawnym opracowywaniu trasy transportu, dlatego pożądana jest także wyobraźnia przestrzenna. Jeżeli pracownik zajmuje się importem i eksportem towarów, to znajomość języków obcych jest niezbędna.

Mówiąc o spedytorze przez duże „S” na myśli mamy oczywiście osobę doświadczoną, zdolną do szybkich i trafnych decyzji, która w swojej karierze stawiała czoła niejednej kryzysowej sytuacji, znającą rynek i jego kaprysy oraz świetnie radzącą sobie w kontaktach zarówno z przewoźnikami, jak i klientami.

Jednak zanim spedytor dorobi się tego dużego „S” czeka go długa droga. Na samym jej początku kariera w spedycji zdaje się być bardzo kuszącą opcją – motywacyjny system premiowy, wysokie zarobki, duża samodzielność w działaniu, ciekawość, co spotyka go w kolejnym kroku. Fakt, iż pracy w spedycji próbuje z powodzeniem wiele osób, które kończyły studia filologiczne, udowadnia, że jeśli mamy niezbędne do tej pracy narzędzie, jakim jest język obcy, zdobycie innych nie stanowi na ogół wielkiego problemu. Plusem pracy w spedycji jest więc teoretyczna łatwość wejścia w zawód.

Generalnie praca ta wymaga wiedzy, którą można stosunkowo szybko przyswoić – mówimy tu oczywiście o wiedzy wymaganej do sprawnej realizacji zleceń w danej firmie, w określonym obszarze działań. O ile fachu lekarza czy prawnika nikt nie nauczy się w pół roku, o tyle półroczne szkolenie początkującemu spedytorowi pozwala na całkiem swobodne samodzielne poruszanie się w branży TLS.

Trudności i wyzwania w codziennej pracy

Praktyka szybko dyskwalifikuje osoby nieradzące sobie z wielozadaniowością - to umiejętność niezbędna do osiągania dobrych wyników. Wiąże się to ściśle z ryzykiem zawodowym. Jednoczesne zajmowanie się kilkudziesięcioma ładunkami dziennie u osoby nieprzywykłej do takiego trybu pracy może prowadzić do błędów. Niestety, w tym zawodzie nawet drobne pomyłki, np. błąd w wymiarach ładunku, który w innych okolicznościach nazwalibyśmy „literówką”, mogą mieć poważne konsekwencje.

Dodatkowa trudność pracy spedytora to łączenie skuteczności działania z wysoko rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi. Zdolności negocjacyjne, profesjonalizm, umiejętność zdefiniowania i sprecyzowania potrzeb klienta, zaufanie i chęć do współpracy ze strony przewoźników – wszystko to składa się na wynik w postaci marży czy liczby zrealizowanych zleceń. Dla osób znających języki, które posiadają łatwość uczenia się nowych rzeczy, taka praca może się okazać wyzwaniem, które warto podjąć.

Jest to jednak jeden z tych zawodów, do których trzeba się „przymierzyć” w praktyce, by stwierdzić z całą pewnością, że się nadajemy. Jeśli w codzienności walki z wymaganiami klientów, goniącymi terminami, wycenami „na wczoraj”, niezbyt skorymi do kompromisu przewoźnikami odnajdziemy ten moment dnia, w którym pojawiać się będzie uczucie satysfakcji, to znak, że jesteśmy na dobrej drodze do dużego „S”.

Artur Olejniczak Sekretarz Redakcji Czasopisma Logistyka Instytut Logistyki i Magazynowania

Przeczytaj także: