Praca.pl Poradniki TSL
Na czym polega praca w spedycji?

Na czym polega praca w spedycji?

 
Na czym polega praca w spedycji?

Spedytor najczęściej wykonuje następujące czynności:
- opracowuje instrukcje wysyłkowe i informacje dla klientów,
- sporządza umowy, organizuje i rozlicza odprawy celne,
- prowadzi rozliczenia towarów, rozliczenia wysyłki towarów oraz korespondencję z kontrahentami, urzędami.

Praca spedytora jest nadzorowana i okresowo konsultowana przez zwierzchnika. Zazwyczaj pracuje 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu, w biurze lub magazynach. Mogą się zdarzyć sytuacje, kiedy godziny pracy zostają przedłużone lub obejmują także weekend albo funkcjonuje system zmianowy. Telefon, komputer i faks to główne narzędzia pracy.

Cechy dobrego spedytora:
- umiejętność organizacji pracy,
- zdolności analityczne,
- podzielność uwagi, dobra pamięć,
- umiejętność negocjacji,
- inicjatywa i łatwość nawiązywania kontaktów,
- odporność na stres.

Specyfika zawodu wymaga samodzielności w organizowaniu sobie stanowiska pracy, jednak niezbędna jest także umiejętność pracy w zespole, współdziałania.

Duża część zadań polega na sprawnym opracowywaniu trasy transportu, dlatego pożądana jest także wyobraźnia przestrzenna. Jeżeli pracownik zajmuje się importem i eksportem towarów, to znajomość języków obcych jest niezbędna.

Mówiąc o spedytorze przez duże „S” na myśli mamy oczywiście osobę doświadczoną, zdolną do szybkich i trafnych decyzji, która w swojej karierze stawiała czoła niejednej kryzysowej sytuacji, znającą rynek i jego kaprysy oraz świetnie radzącą sobie w kontaktach zarówno z przewoźnikami, jak i klientami.

Jednak zanim spedytor dorobi się tego dużego „S” czeka go długa droga. Na samym jej początku kariera w spedycji zdaje się być bardzo kuszącą opcją – motywacyjny system premiowy, wysokie zarobki, duża samodzielność w działaniu, ciekawość, co spotyka go w kolejnym kroku. Fakt, iż pracy w spedycji próbuje z powodzeniem wiele osób, które kończyły studia filologiczne, udowadnia, że jeśli mamy niezbędne do tej pracy narzędzie, jakim jest język obcy, zdobycie innych nie stanowi na ogół wielkiego problemu. Plusem pracy w spedycji jest więc teoretyczna łatwość wejścia w zawód.

Generalnie praca ta wymaga wiedzy, którą można stosunkowo szybko przyswoić – mówimy tu oczywiście o wiedzy wymaganej do sprawnej realizacji zleceń w danej firmie, w określonym obszarze działań. O ile fachu lekarza czy prawnika nikt nie nauczy się w pół roku, o tyle półroczne szkolenie początkującemu spedytorowi pozwala na całkiem swobodne samodzielne poruszanie się w branży TLS.

Trudności i wyzwania w codziennej pracy

Praktyka szybko dyskwalifikuje osoby nieradzące sobie z wielozadaniowością - to umiejętność niezbędna do osiągania dobrych wyników. Wiąże się to ściśle z ryzykiem zawodowym. Jednoczesne zajmowanie się kilkudziesięcioma ładunkami dziennie u osoby nieprzywykłej do takiego trybu pracy może prowadzić do błędów. Niestety, w tym zawodzie nawet drobne pomyłki, np. błąd w wymiarach ładunku, który w innych okolicznościach nazwalibyśmy „literówką”, mogą mieć poważne konsekwencje.

Dodatkowa trudność pracy spedytora to łączenie skuteczności działania z wysoko rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi. Zdolności negocjacyjne, profesjonalizm, umiejętność zdefiniowania i sprecyzowania potrzeb klienta, zaufanie i chęć do współpracy ze strony przewoźników – wszystko to składa się na wynik w postaci marży czy liczby zrealizowanych zleceń. Dla osób znających języki, które posiadają łatwość uczenia się nowych rzeczy, taka praca może się okazać wyzwaniem, które warto podjąć.

Jest to jednak jeden z tych zawodów, do których trzeba się „przymierzyć” w praktyce, by stwierdzić z całą pewnością, że się nadajemy. Jeśli w codzienności walki z wymaganiami klientów, goniącymi terminami, wycenami „na wczoraj”, niezbyt skorymi do kompromisu przewoźnikami odnajdziemy ten moment dnia, w którym pojawiać się będzie uczucie satysfakcji, to znak, że jesteśmy na dobrej drodze do dużego „S”.

Artur Olejniczak Sekretarz Redakcji Czasopisma Logistyka Instytut Logistyki i Magazynowania

Więcej artykułów "TSL"
Praca Spedycja Międzynarodowa Agroland – Cargo Sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Spedytor międzynarodowy

    Spedycja Międzynarodowa Agroland – Cargo Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Główne zadania: Organizacja, nadzór i bieżąca obsługa zleceń spedycji drogowej; Negocjacje warunków wykonania zleceń z przewoźnikami i klientami; Przygotowywanie ofert i warunków współpracy; Współpraca z innymi działami w firmie;

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?