Wybrana kategoria

Wrzuć szósty bieg – najbardziej poszukiwani specjaliści w TSL

2019-09-24

Specjalizacje, które popłacają:

Planista popytu
Planista jest kimś w rodzaju wróżbity – tyle, że musi się opierać na realnych danych, a jego przewidywania muszą być nieco bardziej skuteczne niż prognoza pogody. Celem jego pracy jest określenie, ile i jakie materiały będą potrzebne do tego, by wyprodukować towar, który będzie mógł następnie zostać sprzedany. To odpowiedzialna praca – jeśli planista określi popyt na niewłaściwym poziomie, magazyny albo będą przeładowane towarem, który nie będzie rotował, albo produkcja stanie, bo zabraknie niezbędnych składników lub części. Planiści popytu najczęściej znajdują pracę w firmach produkcyjnych. Muszą monitorować stany magazynowe, dane z działu zakupów i sprzedaży i współpracować ze wszystkimi działami firmy.
Praca wymaga ogromnych zdolności analitycznych, umiejętności podejmowania decyzji i odpowiedzialności.

Zarobki planisty: 6000-10 000 zł brutto (za: Hays International).

Specjalista w transporcie intermodalnym
Jak przewieźć ładunek z drugiego końca świata, tak by było bezpiecznie, szybko i tanio? Takie problemy rozwiązuje specjalista od transportu intermodalnego, który musi zaplanować przewóz całego kontenera lub nadwozia bez przeładunku towaru, wykorzystując drogę lotniczą, morską i kolej. Osoby, które mają doświadczenie w zarządzaniu łańcuchem dostaw wykorzystującym kilka rodzajów transportu, znajdują pracę w dużych centrach logistycznych i firmach spedycyjnych o międzynarodowym zasięgu. Aby zostać specjalistą w tym zakresie, konieczne jest zdobywanie doświadczenia od podstaw i stopniowe wdrażanie się w specyfikę pracy.

Zarobki spedytora intermodalnego: 4500-7000 zł brutto (za: Hays International).

Logistycy z językami obcymi
Rozwój transportu międzynarodowego i fakt, iż największe firmy działają w kilku krajach (np. FM Logistic to 64 platformy w 12 krajach i zatrudnienie na poziomie 14 000 pracowników), sprawia, że specjaliści z doświadczeniem w TSL i znajomością mniej typowych języków obcych mogą liczyć na ciekawe oferty pracy i wyższe stawki wynagrodzeń. Do poszukiwanych języków należą: francuski, hiszpański i chiński. Coraz więcej ofert jest też kierowanych do osób mówiących w językach tzw. ściany wschodniej – rosyjskim, ukraińskim, łotewskim.

Cenne certyfikaty w TSL
Poza językami i niszowymi specjalizacjami swoją wartość na rynku pracy można podnieść również poprzez uzyskanie potwierdzenia swoich kompetencji lub zdobycie nowych:

Certyfikat ADR – jego posiadanie deklaruje co czwarty logistyk. Certyfikat ADR potwierdza kompetencje w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych w transporcie drogowym. Kursy ADR są też obowiązkowe dla kierowców przewożących towary niebezpieczne oraz dla magazynierów, którzy zajmują się ich składowaniem (koszt kursu: między 350 a 500 zł).

Certified International Supply Chain Professional – potwierdzenie kompetencji na poziomie specjalisty dla osób posiadających 3 lata doświadczenia zawodowego w realizacji działań logistycznych, zakupowych, transportu i organizacji dostaw (koszt certyfikacji: 350 USD).

Certified International Supply Chain Manager – potwierdzenie kompetencji na poziomie kierownika dla osób z 5-letnim doświadczeniem (koszt certyfikacji: 350 USD).

EjLog i EsLog – European Junior/Senior Logistician – potwierdzenie kompetencji w zakresie logistyki. Certyfikat wydawany przez Europejskie Towarzystwo Logistyczne (ELA) i zgodny z Europejskimi Ramami Kwalifikacyjnymi (EQF) (koszt certyfikacji: około 1200-2000 zł).

APICS (The Association for Operations Management) – certyfikacje w trzech obszarach:
•    CIRM – Certyfikat w Zarządzaniu Zintegrowanymi Zasobami
•    CPIM – Certyfikat w Zarządzaniu Produkcją i Zapasami
•    CFPIM – Certyfikat Zarządzania Łańcuchem Dostaw
Kurs przygotowawczy to koszt około 2750 zł, a pojedynczy egzamin (których jest kilka) to koszt 260 euro. Obecnie certyfikat ten posiada co piąty logistyk.

Certyfikaty SOLE – The Society of Logistics Engineers:
•    CPL – The Certified Professional Logistician
•    CML – The Certified Master Logistician
Koszt certyfikacji: między 260 a 320 USD.

Kursy Incoterms (posiada je 20% logistyków) – to szkolenia omawiające międzynarodowe reguły handlu. Incoterms odnoszą się do Konwencji ONZ dotyczącej kontraktów dla międzynarodowej sprzedaży dóbr.

Zainwestowanie czasu i środków w naukę języków oraz zdobycie cenionych przez pracodawców certyfikatów w branży TSL rzeczywiście się opłaca – w ciągu kilku lat od rozpoczęcia kariery można pracować w rozwojowej branży, a nawet zrobić międzynarodową karierę.

Przeczytaj także: