Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Zmiany w przepisach dotyczących powrotu do pracy po bezprawnym zwolnieniu

Zmiany w przepisach dotyczących powrotu do pracy po bezprawnym zwolnieniu

 
Zmiany w przepisach dotyczących powrotu do pracy po bezprawnym zwolnieniu

Od niedawna obowiązują nowe przepisy dotyczące przywrócenia do pracy po nieuprawnionym rozwiązaniu umowy z podwładnym. Sprawdź, jakie obecnie przysługuje odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy.

 

Co zmieniło się w przepisach?

 

7 listopada 2019 r. zaczęła obowiązywać ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzone zmiany dotyczą m.in. takich kwestii jak zwolnienie z pracy w przypadku, gdy pracodawca nie miał prawa zastosowania takiego środka. Nowe rozwiązanie prawne wzmacnia pozycję byłego podwładnego w sporze z byłym szefem.

 

Przypomnijmy, że zwolnienie z pracy przez pracodawcę w przypadku umowy etatowej podlega ścisłym regulacjom. Na przykład gdy pracodawca rozwiązuje umowę z podwładnym uzasadniając to likwidacją stanowiska, nie może następnie zatrudnić innej osoby wykonującej zbliżone obowiązki (nawet jeśli jej stanowisko zostało nazwane inaczej).

 

Ponadto, w przypadku wielu osób na tym samym stanowisku decyzja o rozwiązaniu umowy z konkretnym pracownikiem powinna wynikać z obiektywnych pobudek (jak staż pracy, wyniki), a nie osobistych preferencji szefa.

 

Dyscyplinarne zwolnienie z pracy może z kolei zastosować jedynie z uwagi na ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Na dodatek szef może sięgnąć po zwolnienie dyscyplinarne tylko w okresie nieprzekraczającym miesiąca od zawinienia pracownika.

 

Prawo ochrania również kobiety w ciąży, z którymi możliwość rozwiązania umowy jest skrajnie ograniczona.

 

W przypadku bezprawnego zwolnienia z pracy zatrudnieni mogą dochodzić swoich praw w sądzie pracy. Dzięki nowelizacji decyzję o przywróceniu niewłaściwie zwolnionego do pełnienia obowiązków może wydać już sąd I instancji. W efekcie pracodawca będzie musiał z powrotem dopuścić do pracy podwładnego już na tym etapie postępowania. Firma może odwołać się od wyroku, jednak w okresie oczekiwania na uprawomocnienie orzeczenia przez sąd kolejnej instancji ma obowiązek zatrudniać podwładnego.

 

Przywrócenie do pracy po bezprawnym zwolnieniu

 

Wprowadzenie tej zmiany do Kodeksu postępowania cywilnego ma umożliwić szybszy powrót do pracy niesłusznie zwolnionym osobom. Przywrócenie do pracy odbywa się na podstawie wniosku zatrudnionego do sądu I instancji, dołączonego do pozwu.

 

Rozwiązanie to budzi jednak wiele obaw. Możliwe jest, że sąd II instancji rozstrzygnie, że pracownik został zwolniony zgodnie z prawem. Ponadto powstają wątpliwości, co w sytuacji, gdy w czasie oczekiwania na uprawomocnienie się wyroku podwładny dopuści się czynu zagrażającego zwolnieniem dyscyplinarnym. Firma ma prawo zwolnić wówczas pracownika, jednak jeśli pracownik się od takiej decyzji odwoła, sytuacja jeszcze bardziej się skomplikuje. Wciąż nie wiadomo również, jak powinien postąpić pracodawca, jeśli przywrócony do pracy podwładny po prostu nie stawi się w miejscu pracy.

 

Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Manager Działu Zaopatrzenia

    FERONA POLSKA S.A.   Mysłowice    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    obsługa łańcucha dostaw - składanie zapytań, negocjacje cenowe, nadzorowanie realizacji zamówień, obsługa reklamacji ilościowych i jakościowych, zapewnienie i optymalizacja ciągłości dostaw; aktywna współpraca z dostawcami; bieżąca współpraca z działem handlowym; przygotowywanie...
  • Brunata ZENNER Sp. z.o.o.
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twoje zadania: wprowadzanie i weryfikacja danych w systemie; opracowywanie i analiza danych; monitorowanie przebiegu procesu; opracowywanie zleceń wewnętrznych;
  • Brunata ZENNER Sp. z.o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: wprowadzanie i weryfikacja danych w systemie; opracowywanie i analiza danych dotyczących ogrzewania mieszkań i zużycia wody; monitorowanie przebiegu procesu według wewnętrznych procedur; opracowywanie zleceń dla pracowników serwisu;
  • Specjalista ds. Obsługi Klienta Biznesowego

    VECTRA S.A.   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twoje misje: Bądź pierwszym punktem kontaktu dla zgłoszeń naszych klientów. Zapisuj umowy, protokoły i inne dokumenty, jak prawdziwy mistrz papierkowej roboty. Fakturowanie klientów i rozliczenia? Twoja codzienność! Obsługuj korespondencję z uśmiechem na twarzy. Sprawnie zarządzaj...
  • UAT Test Analyst

    Cognizant Technology Solutions Poland Sp z o o   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    What we do: At Cognizant, we are dedicated to helping the world's leading companies build stronger businesses — helping them go from doing digital to being digital. With the capacity to support various clients, we offer a world of opportunities for both professionals and graduates. You can expect...
  • Lekarz Psychiatra

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    ekspert  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie konsultacji psychiatrycznych, zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, przestrzeganie obowiązujących procedur.

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?