Doradca zawodowy czy coaching zawodowy – do kogo i kiedy się wybrać po poradę zawodową?

2019-10-07

Szukasz zmiany w obszarze kariery? Nie wiesz jaki zawód najlepiej by do ciebie pasował? Poszukujesz kogoś, kto mógłby ci w tym zakresie doradzić? Kto pomoże ci rozwiązać te wątpliwości – doradca zawodowy czy coach kariery?

 

Aby odpowiedzieć na pytanie, do kogo należy się udać poszukując porady, należy najpierw wyjaśnić różnice pomiędzy zawodem coacha i doradcy zawodowego.

 

Doradca zawodowy a coaching zawodowy

 

Zacznijmy od coacha. Jego zadaniem jest przede wszystkim wydobycie potencjału i odkrycie umiejętności, które posiada jego klient. Coaching zawodowy ma pomóc między innymi w ocenie dotychczasowej kariery czy zaplanowaniu bądź zmianie ścieżki zawodowej na taką, która będzie zgodna z umiejętnościami i potrzebami klienta. Ta jednak osadzana jest często w szerszym kontekście życia osobistego – na przykład codziennych nawyków, diety, hobby, aktywności fizycznej.

 

Niezależnie od tematu, jaki poruszany jest w trakcie sesji coachingowej istnieje jedna zasada, której w coachingu nie wolno łamać. Coach nie zaleca swojemu klientowi konkretnych rozwiązań. Może jedynie kwestionować jego odpowiedzi i podejmować z nim dyskusję. Wychodzi on jednak z założenia, że to klient powinien sam odnajdywać najlepsze rozwiązania dla siebie. Coach ma mu w tym jedynie pomóc, zadając odpowiednie pytania, które wydobędą jego pomysły, umiejętności i wszelkie inne zasoby. Aby coaching przyniósł najlepsze rezultaty, zwykle wymaga kilku spotkań. Najczęściej praktykuje się odbycie od 7 do 9 sesji, określanych jako proces. Czasami jednak zdarza się, że wystarczy jedno bądź dwa spotkania, jeśli temat omawiany w trakcie spotkania nie wymaga kontynuacji.

 

Wśród grup zawodowych, jakie mogą zgłosić się na coaching, znaleźć się mogą na przykład osoby, które są dopiero na początku swojej drogi zawodowej i poszukują zajęcia, które sprawiałoby im satysfakcję. Drugą grupę stanowią poszukujący zmiany w swoim życiu zawodowym, którzy nie wiedzą, w jakim kierunku chcieliby się rozwijać.

 

Z porad coacha zawodowego korzystają też pracownicy, którzy chcą zbudować większą samoświadomość na temat potrzeb i pragnień, jakie mają w związku ze swoją karierą. Do coacha kariery mogą zgłosić się także osoby, które nie mają pracy bądź stoją przez realnym zagrożeniem jej utraty.

 

Te same osoby mogą się jednak zgłosić także do doradcy zawodowego. Kim on jest?

 

Doradca zawodowy w urzędzie pracy

 

Doradca to specjalista, którego zatrudniają między innymi urzędy pracy czy uczelnie wyższe. Oferuje bardziej systematyczny model współpracy. Doradca zawodowy częściej niż coach posługuje się testami kompetencyjnymi, które mają pomóc klientowi w odkryciu jego mocnych stron.

 

Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi dwoma zawodami jest to, że doradca zawodowy – w przeciwieństwie do coacha – udziela porad swojemu klientowi. Zwykle też ma szeroką wiedzę na temat poszczególnych branż, a więc jest w stanie wskazać kandydatowi konkretne zawody i stanowiska, na które powinien on aplikować. Doradca zawodowy potrafi przybliżyć specyfikę danej branży, a więc jest on szczególnie przydatny w przypadku osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy bądź szukają możliwości przekwalifikowania się.

 

Ilość spotkań z doradcą zawodowym zależna jest od indywidualnych potrzeb klienta. Zwykle jednak wystarczy od 2 do 4 wizyt, aby przepracować wszystkie zdiagnozowane problemy.

 

Pomoc w wyborze zawodu – do kogo się zwrócić o pomoc?

 

Do kogo więc najlepiej się udać? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależne jest od tego, czego potrzebujesz. Warto jednak wskazać kilka przykładów, które mogą ułatwić wybór specjalisty.

 

Jeśli czujesz, że po kilku latach pracy nie odczuwasz radości z wybranego zawodu, chciałbyś robić coś innego, ale nie wiesz, w którą stronę iść i jaki masz potencjał – warto postawić na coacha. Pomoże odkryć twoje ukryte pragnienia, umiejętności. Dzięki temu być może sam wpadniesz na pomysł, co chciałbyś robić w życiu.

 

Jeśli właśnie skończyłeś studia i jesteś na początku swojej ścieżki zawodowej, jeszcze nie wiesz, jaki zawód mógłbyś wykonywać – dobrym pomysłem jest udanie się do doradcy zawodowego. Zbada on twoje kompetencje, przybliży specyfikę poszczególnych zawodów i pomoże przygotować dokumenty aplikacyjne, które będziesz mógł wykorzystać w procesach rekrutacyjnych firm.

 

Jak wybrać najlepszego specjalistę?

 

Na rynku jest obecnie sporo osób, które zajmują się doradztwem i coachingiem. Podejmując decyzję o wyborze danego specjalisty, dobrze jest sprawdzić jego dotychczasowe doświadczenie, wykształcenie, a także obszar, w którym się specjalizuje. Warto też odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

• Czego oczekuję od coacha/doradcy zawodowego?
• Jaką osobą powinien być?
• Co sprawi, że wzbudzi moje zaufanie?

 

Przed podjęciem decyzji warto także rozważyć kilka ofert, aby mieć porównanie dotyczące ceny i zakresu oferowanych usług. Ogłoszeń można szukać między innymi:

• na portalach, gdzie znajdują się profile specjalistów,
• w wyszukiwarce internetowej (wówczas warto sprawdzić opinię o danym specjaliście w innych źródłach),
• na portalach społecznościowych,
• w biurach karier uczelni,
• w urzędach pracy,
• na spotkaniach organizowanych przez wybrane instytucje działające na rzecz rozwoju.


Praca jest bardzo ważnym elementem naszego życia, ponieważ to jej w dużej części poświęcamy nasz cenny czas.

 

Bardzo ważne więc, aby móc odczuwać z niej satysfakcję. Dlatego jeśli wiesz, że obecnie czegoś ci w niej brakuje i poszukujesz nowych możliwości, skonsultuj się ze specjalistą. Warto dać sobie szansę na pracę, która będzie sprawiać ci przyjemność.

Przeczytaj także:

Skomentuj