Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna

2019-07-29

Rozmowa kwalifikacyjna – na co należy zarezerwować czas

 

Rozmowy kwalifikacyjne różnią się od siebie w zależności od wielu czynników. Przede wszystkim są to: cel rozmowy (pierwsza czy druga rozmowa), przygotowanie rekrutera, wiedza i gotowość kandydata. Zadania przedstawiane kandydatom, pytania i odpowiedzi aplikantów, ewentualne testy, analiza życiorysu – każdy z tych elementów będzie wymagał czasu. Ile? Wiele osób stawia sobie pytanie: ile czasu trwa rozmowa kwalifikacyjna?

 

Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna

 

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Możemy jednak pokusić się o przedstawienie kilku przybliżonych wartości, które mogą mieć znaczenie w próbie oceniania efektów rozmowy.

 

Możemy być niemal pewni, że jeśli po 5 minutach rekruter uzna naszą rozmowę za zakończoną, to bardzo możliwe, iż nasz profil absolutnie nie odpowiada wymaganiom proponowanego stanowiska. Nie należy jednak stwierdzać, że zawsze przyczyną jest brak przygotowania czy nieudolność kandydata. Czasem na samym wstępie strony potrafią ustalić, iż na żadnej płaszczyźnie nie mają szans się dogadać. Może oczywiście zdarzyć się sytuacja odwrotna. Strony tak dobrze przeanalizują siebie nawzajem przed rozmową, że samo spotkanie zamknie się w bardzo krótkim czasie.

 

Jednak na pytanie: ile trwa rozmowa kwalifikacyjna, najczęstsze odpowiedzi to od 45 minut do 1,5 h. Dużo, czy mało? Odpowiedź powinna brzmieć: wystarczająco – wystarczająco długo, by rekruter dobrze poznał kandydata, dopytał o CV, zweryfikował jego umiejętności. Rozmowa powinna także trwać odpowiednio długo dla osoby ubiegającej się o stanowisko, żeby miała czas zapoznać się z przyszłymi obowiązkami i wymaganiami, dowiedziała się o panujących w firmie zasadach. Właśnie mniej więcej około godziny zajmuje przeanalizowanie poszczególnych etapów. Nie należy przejmować się, jeśli usłyszymy, iż nasza rozmowa trwała krócej lub dłużej niż u innych. Być może przedstawiliśmy w życiorysie coś na tyle jasno, że nie wymaga to dalszego dopytywania, albo opisaliśmy coś interesującego i rekruter z ciekawości chciałby zgłębić temat.

 

Warto pamiętać, że istnieją grupy zawodów, w których bardzo jasno określa się etapy rekrutacji, a więc też łatwiej jest wyznaczyć, jak długo trwają wszystkie procedury. Jednak bywa wtedy często, iż rozmowa nie jest jedynym elementem sprawdzenia przygotowania kandydata. I tak na przykład odpowiedź na to, ile trwa rozmowa kwalifikacyjna do policji, nie odzwierciedla złożoności całego postępowania kwalifikacyjnego, na które składają się m.in. ocena i weryfikacja dokumentów, testy sprawnościowe, wiedzowe i psychologiczne.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj