Jak znaleźć dobrą pracę - co jest pomocne w poszukiwaniu pracy

2019-09-02

Straciłeś pracę albo czujesz, że twój czas w obecnej organizacji dobiega końca? Zastanawiasz się, w jaki sposób efektywnie szukać pracy? Współcześnie istnieje wiele różnych dróg poszukiwania zatrudnienia. W trakcie działań warto skorzystać z jak największej ich liczby, by znaleźć dla siebie najlepsze stanowisko.

 

Jak znaleźć pracę

 

Na początek warto wspomnieć o najpopularniejszej dzisiaj metodzie poszukiwania pracy, jaką jest przeglądanie ofert w internecie. Najlepiej zacząć od portali publikujących ogłoszenia. Za pomocą odpowiednich filtrów można wybrać oferty z interesującej branży, regionu itd. Selekcja pozwoli nam odnaleźć takie propozycje, które realnie mogą przełożyć się na przyszłe zatrudnienie. Bardzo często firmy mają również na swoich oficjalnych portalach zakładki typu „kariera” lub „praca u nas”. Jeśli dokładnie wiemy, które przedsiębiorstwo nas interesuje, to m.in. właśnie tam sprawdzajmy aktualnie prowadzone rekrutacje.

 

Kto pomoże znaleźć pracę

 

Spotkanie ze specjalistą nie tylko pozwoli ci poznać atrakcyjne oferty pracy, ale również może być okazją do zdobycia cennej wiedzy na temat własnych preferencji zawodowych oraz możliwych dróg realizowania swoich zainteresowań i pasji. Dobre firmy z tej branży podejmują wiele działań, by satysfakcjonująco połączyć bezrobotnego z pracodawcą. Być może będzie to twoja szansa na rozpoczęcie ciekawej nowej zawodowej drogi.

 

Aktywne metody szukania pracy

 

Jeśli jesteś zarejestrowany w branżowej społeczności na portalach czy forach, starannie przejrzyj swój profil. Zastanów się, co należy dodać, a czego nie warto eksponować. Przemyśl, jak wyróżnić i opisać ostatnie doświadczenia zawodowe i nowo zdobyte kwalifikacje. Dopracowany i czytelny układ ścieżki zawodowej ułatwi zadanie head hunterom i pracodawcom szukającym osób o zbliżonych do twoich kwalifikacjach.

 

Portale społecznościowe to również przestrzenie do dyskusji i wymiany poglądów na tematy zawodowe. Zastanów się, czy nie włączyć się w którąś z nich. Być może zostaniesz zauważony jako specjalista w swojej dziedzinie i będziesz miał możliwość nawiązania bardziej nieformalnych kontaktów, które zaowocują ciekawą ofertą pracy.

 

Na dobry początek: biuro karier

 

Rozglądasz się za swoją pierwszą pracą? Musisz odbyć praktyki studenckie, a nie masz pomysłu, gdzie je znaleźć? Albo jesteś absolwentem, który ma za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe i planuje swoją przyszłą karierę? Udaj się do biura karier! Tam znajdziesz pomoc w szukaniu pracy. Może się okazać, że umiejętnie dobrana do twoich możliwości i kwalifikacji oferta zaowocuje nie tylko praktykami czy stażem, ale również propozycją dalszej współpracy z firmą.

 

A dlaczego nie w urzędzie?

 

W powszechnej opinii urzędy pracy nie mają zbyt dobrej marki. Zarzuca się im anachroniczność i nieefektywne mechanizmy łączenia pracodawców z osobami poszukującymi pracy. Jednak warto wziąć pod uwagę i ten sposób. W urzędzie znajdziesz bowiem nie tylko oferty, ale także pomoc merytoryczną.


Udział w szkoleniach i warsztatach pomoże rozwinąć umiejętności, podbudować motywację i samoocenę nadszarpniętą przez trudny czas szukania pracy. Nowe, tzw. miękkie umiejętności oraz pożyteczne umiejętności praktyczne będą silnym wsparciem twojego CV. Kto wie również, czy nie uda się za pośrednictwem urzędu znaleźć stanowiska, które pozwoli powrócić ci na rynek pracy.

 

Miej odwagę o tym mówić

 

Kiedy rozpoczynasz szukanie pracy, mów o tym głośno wszystkim – rodzinie, znajomym, kolegom z dawnej pracy. Im więcej osób będzie miało świadomość, że próbujesz znaleźć pracę, tym większa szansa, że ktoś słyszał o wolnym etacie w dobrej firmie. Nie musi to nawet polegać na poleceniu cię pracodawcy, ale na samym fakcie połączenia ciebie i zasłyszanej wieści o wakacie. Dzięki temu być może dowiesz się o ofertach pracy, których nie znalazłbyś w internecie i okaże się to dla ciebie dużą zawodową szansą. Wystarczy tylko wysłać dorbze skonstruowane CV i list motywacyjny.

 

Nie zmieniaj firmy, zmień stanowisko

 

Pracujesz, ale czujesz, że nadchodzi czas na zmiany? Odczuwasz symptomy wypalenia zawodowego? Nie musisz zmieniać miejsca pracy, ale możesz zmienić… stanowisko! Dowiedz się (np. w dziale HR swojej firmy) lub też popytaj znajomych w pracy o możliwość wzięcia udziału w rekrutacji wewnętrznej. Ta metoda poszukiwania pracowników jest popularna również w trakcie kryzysu, kiedy nie ma możliwości zatrudnienia kogoś z zewnątrz. Być może wystarczy zmiana stanowiska, żeby odkryć nowe, interesujące wyzwania.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj