Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Jak znaleźć dobrą pracę - co jest pomocne w poszukiwaniu pracy

Jak znaleźć dobrą pracę - co jest pomocne w poszukiwaniu pracy

 
Jak znaleźć dobrą pracę - co jest pomocne w poszukiwaniu pracy

Straciłeś pracę albo czujesz, że twój czas w obecnej organizacji dobiega końca? Zastanawiasz się, w jaki sposób efektywnie szukać pracy? Współcześnie istnieje wiele różnych dróg poszukiwania zatrudnienia. W trakcie działań warto skorzystać z jak największej ich liczby, by znaleźć dla siebie najlepsze stanowisko.

 

Jak znaleźć pracę

 

Na początek warto wspomnieć o najpopularniejszej dzisiaj metodzie poszukiwania pracy, jaką jest przeglądanie ofert w internecie. Najlepiej zacząć od portali publikujących ogłoszenia. Za pomocą odpowiednich filtrów można wybrać oferty z interesującej branży, regionu itd. Selekcja pozwoli nam odnaleźć takie propozycje, które realnie mogą przełożyć się na przyszłe zatrudnienie. Bardzo często firmy mają również na swoich oficjalnych portalach zakładki typu „kariera” lub „praca u nas”. Jeśli dokładnie wiemy, które przedsiębiorstwo nas interesuje, to m.in. właśnie tam sprawdzajmy aktualnie prowadzone rekrutacje.

 

Kto pomoże znaleźć pracę

 

Spotkanie ze specjalistą nie tylko pozwoli ci poznać atrakcyjne oferty pracy, ale również może być okazją do zdobycia cennej wiedzy na temat własnych preferencji zawodowych oraz możliwych dróg realizowania swoich zainteresowań i pasji. Dobre firmy z tej branży podejmują wiele działań, by satysfakcjonująco połączyć bezrobotnego z pracodawcą. Być może będzie to twoja szansa na rozpoczęcie ciekawej nowej zawodowej drogi.

 

Aktywne metody szukania pracy

 

Jeśli jesteś zarejestrowany w branżowej społeczności na portalach czy forach, starannie przejrzyj swój profil. Zastanów się, co należy dodać, a czego nie warto eksponować. Przemyśl, jak wyróżnić i opisać ostatnie doświadczenia zawodowe i nowo zdobyte kwalifikacje. Dopracowany i czytelny układ ścieżki zawodowej ułatwi zadanie head hunterom i pracodawcom szukającym osób o zbliżonych do twoich kwalifikacjach.

 

Portale społecznościowe to również przestrzenie do dyskusji i wymiany poglądów na tematy zawodowe. Zastanów się, czy nie włączyć się w którąś z nich. Być może zostaniesz zauważony jako specjalista w swojej dziedzinie i będziesz miał możliwość nawiązania bardziej nieformalnych kontaktów, które zaowocują ciekawą ofertą pracy.

 

Na dobry początek: biuro karier

 

Rozglądasz się za swoją pierwszą pracą? Musisz odbyć praktyki studenckie, a nie masz pomysłu, gdzie je znaleźć? Albo jesteś absolwentem, który ma za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe i planuje swoją przyszłą karierę? Udaj się do biura karier! Tam znajdziesz pomoc w szukaniu pracy. Może się okazać, że umiejętnie dobrana do twoich możliwości i kwalifikacji oferta zaowocuje nie tylko praktykami czy stażem, ale również propozycją dalszej współpracy z firmą.

 

A dlaczego nie w urzędzie?

 

W powszechnej opinii urzędy pracy nie mają zbyt dobrej marki. Zarzuca się im anachroniczność i nieefektywne mechanizmy łączenia pracodawców z osobami poszukującymi pracy. Jednak warto wziąć pod uwagę i ten sposób. W urzędzie znajdziesz bowiem nie tylko oferty, ale także pomoc merytoryczną.


Udział w szkoleniach i warsztatach pomoże rozwinąć umiejętności, podbudować motywację i samoocenę nadszarpniętą przez trudny czas szukania pracy. Nowe, tzw. miękkie umiejętności oraz pożyteczne umiejętności praktyczne będą silnym wsparciem twojego CV. Kto wie również, czy nie uda się za pośrednictwem urzędu znaleźć stanowiska, które pozwoli powrócić ci na rynek pracy.

 

Miej odwagę o tym mówić

 

Kiedy rozpoczynasz szukanie pracy, mów o tym głośno wszystkim – rodzinie, znajomym, kolegom z dawnej pracy. Im więcej osób będzie miało świadomość, że próbujesz znaleźć pracę, tym większa szansa, że ktoś słyszał o wolnym etacie w dobrej firmie. Nie musi to nawet polegać na poleceniu cię pracodawcy, ale na samym fakcie połączenia ciebie i zasłyszanej wieści o wakacie. Dzięki temu być może dowiesz się o ofertach pracy, których nie znalazłbyś w internecie i okaże się to dla ciebie dużą zawodową szansą. Wystarczy tylko wysłać dorbze skonstruowane CV i list motywacyjny.

 

Nie zmieniaj firmy, zmień stanowisko

 

Pracujesz, ale czujesz, że nadchodzi czas na zmiany? Odczuwasz symptomy wypalenia zawodowego? Nie musisz zmieniać miejsca pracy, ale możesz zmienić… stanowisko! Dowiedz się (np. w dziale HR swojej firmy) lub też popytaj znajomych w pracy o możliwość wzięcia udziału w rekrutacji wewnętrznej. Ta metoda poszukiwania pracowników jest popularna również w trakcie kryzysu, kiedy nie ma możliwości zatrudnienia kogoś z zewnątrz. Być może wystarczy zmiana stanowiska, żeby odkryć nowe, interesujące wyzwania.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Lekarz weterynarii - obsługa fermy trzody chlewnej

    Cedrob S.A.   Włodowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 10 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    2 dni
    Zakres obowiązków: Nadzór nad procesem przygotowania ferm do wstawień oraz nadzór i kontrola przebiegu chowu, Ustalanie schematu szczepień i prowadzenie szczepień profilaktycznych, Nadzór weterynaryjny nad stadami trzody chlewnej, Badanie stanu zdrowia zwierząt, Stosowanie leków...
  • Cedrob S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 10 000 zł brutto/mies.
    2 dni
    Zakres obowiązków: Nadzór nad procesem przygotowania ferm do wstawień oraz nadzór i kontrola przebiegu chowu. Ustalanie schematu szczepień i prowadzenie szczepień profilaktycznych. Nadzór weterynaryjny nad stadami reprodukcyjnymi drobiu grzebiącego: badanie stanu zdrowia zwierząt,...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 dni
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...

Najnowsze artykuły

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.