List motywacyjny: ratownik medyczny – jak napisać?

 
List motywacyjny: ratownik medyczny – jak napisać?

Ratownik medyczny to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Jak pokazuje Barometr zawodów 2021, duże zapotrzebowanie na tych specjalistów notuje się we wszystkich województwach, w miejscowościach różnej wielkości. Zdecydowanie zbyt mało kandydatów do pracy jako ratownik medyczny jest na przykład w Toruniu, Częstochowie, Katowicach, Zabrzu, Krakowie, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Sopocie i Gdyni. Osoby wykonujące ten zawód nie mogą zatem narzekać na brak propozycji pracy. Furtką do dobrej posady są umiejętności i doświadczenie. Jak dać o nich znać w czasie rekrutacji? Do CV dołącz profesjonalny list motywacyjny.

 

Ratownik medyczny – jak wygląda list motywacyjny?

 

Jak napisać list motywacyjny? Ratownik medyczny z doświadczeniem powinien zawrzeć w takim dokumencie informacje dotyczące wcześniej zajmowanych stanowisk. Nie należy jednak powielać danych, które już znalazły się w CV. Można wspomnieć o jednym czy kilku istotnych momentach w życiu zawodowym, dużym doświadczeniu np. w ratownictwie powypadkowym czy w zespołach reagowania kryzysowego.

 

By podjąć pracę jako ratownik medyczny, należy ukończyć studia kierunkowe i zdać egzamin państwowy. Wzmianka na ten temat powinna znaleźć się w CV. Trzeba jednak pamiętać, że pracodawca będzie chciał zatrudnić osobę nie tylko kompetentną, ale także pasującą do zespołu. Warto zatem napisać kilka zdań o swoim charakterze i zainteresowaniach.

 

Atutem będzie odporność na stres, opanowanie, umiejętność pracy grupowej. Są to jednak cechy bardzo często wymieniane przez kandydatów do pracy. Jak się wyróżnić? Przykładowo, można wspomnieć o pasji do sportu i osiągnięciach z nim związanych. Osoba udzielająca się w drużynie piłkarskiej prawdopodobnie doskonale wie, czym jest duch zespołu, granie do jednej bramki. Regularne treningi zaś świadczą o samodyscyplinie i wytrwałości.

 

Zdecydowanie warto napisać także o dodatkowych umiejętnościach i aktywnościach, pozornie niezwiązanych z zawodem ratownika medycznego. Prawo jazdy, kurs ratownika wodnego, znajomość języków obcych, praca wolontaryjna np. w ośrodku pomocy społecznej, zainteresowanie tematyką humanistyczną, kurs wspinaczki wysokogórskiej – to zalety, które nie umkną uwadze rekrutera.

 

Ratownik medyczny – jak zacząć list motywacyjny?

 

Wiele osób ma wątpliwości co do tego, jak zacząć list motywacyjny. Wystarczy proste zdanie, w którym kandydat informuje, o jaką posadę się stara, np.

 

W związku z ogłoszeniem zamieszczonym na stronie praca.pl, zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko ratownika medycznego.

 

Ratownik medyczny – jak zakończyć list motywacyjny?

 

Trzeba też pamiętać o pozostawieniu po sobie dobrego wrażenia. Na końcu listu dobrze jest podkreślić swoją gotowość do podjęcia pracy, wzięcia udziału w dalszych etapach rekrutacji. Można także poinformować o preferowanej formie kontaktu.

 

Dziękuję za poświęcony czas na zapoznanie się z moją aplikacją. Chętnie odpowiem więcej o swoim doświadczeniu i zainteresowaniach w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Na koniec – zwrot grzecznościowy (Z poważaniem / Z wyrazami szacunku) i podpis. Jeśli dokumenty aplikacyjne wysyłane są w formie elektronicznej, podpisy nie muszą być odręczne.

 

Nie można także zapomnieć o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. O ile pracodawca nie zaznaczył, o jakiej dokładnie treści ma być zgoda RODO, klauzula może mieć kształt:

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów bieżącej rekrutacji.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty