Wybrana kategoria

Nowa praca, nowe wyzwania – zalety i korzyści

2019-11-05

Nowa praca – co się zmienia

 

Nowa praca niesie ze sobą wiele wyzwań. Często zmianie towarzyszą stres oraz obawy związane np. z wykonywaniem obowiązków, adaptacją w grupie itd. Jednak w takiej sytuacji najlepiej skupić się na zaletach i korzyściach wynikających ze zrobienia kolejnego, ważnego kroku w karierze. Zastanówmy się, jakie szanse pojawiają się wraz ze zmianą pracy.

 

Nowi ludzie – nowe szanse

 

Jednym z problemów, które wiążą się z przejściem do innej pracy, jest to, jak nowa osoba zostanie przyjęta przez współpracowników. Czy zostanie zaakceptowana, czy będzie potrafiła porozumieć się z zespołem? Po pierwsze powinniśmy pamiętać, że już częściowo zostaliśmy pod tym kątem ocenieni w trakcie rekrutacji. Dobry manager podczas spotkania sprawdza nie tylko kwalifikacje, ale też charakter, kompetencje miękkie – dzięki temu jest w stanie trafnie dobrać pracownika do zespołu.

 

Poznanie nowych ludzi daje wiele możliwości. Poszerzanie sieci kontaktów zawodowych może się przydać podczas podejmowania kolejnych kroków w karierze albo zaowocować współpracą w zupełnie innej branży i na innym polu.

Porównując się z innymi, można też odkryć nowe obszary wiedzy, kwalifikacji itd. Na przykład dowiemy się o nowoczesnych metodach badawczych, nowych strategiach, technologiach. Nie chodzi tu o porównywanie się na zasadzie lepszy-gorszy, tylko o dzielenie się wiedzą i umiejętnościami.

 

Nowe stanowisko – nowe obowiązki

 

Objęcie stanowiska w innym przedsiębiorstwie jest szansą na nowe wyzwania zawodowe. Jeśli w poprzedniej pracy zdarzały nam się potknięcia, wyciągnijmy z nich wnioski, ale nie rozpamiętujmy niepowodzeń. Kolejna praca pozwala przystąpić do obowiązków z czystą kartą, jednocześnie daje możliwość skorzystania z wiedzy, sukcesów i porażek, których doświadczyliśmy w poprzedniej firmie.

 

W obliczu zmiany zatrudnienia warto również zastanowić się nad organizacją pracy. Jeśli na przykład w dotychczasowym biurze staraliśmy się prowadzić porządek w dokumentach, ale coś nam to nieustannie utrudniało, w nowym miejscu będzie można wprowadzić zupełnie inne zasady.

 

Nowa praca – nowe wyzwania

 

Przy zmianie miejsca zatrudnienia może pojawić się możliwość negocjacji lepszego wynagrodzenia. Dlatego ważne jest, by dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, zorientować się w stawkach na danym stanowisku i zaproponować kwotę, która będzie odpowiadała naszym potrzebom oraz zakresowi otrzymanych obowiązków.

Nowa praca, nowe wyzwania zawodowe to również dobry moment, żeby wprowadzić pewne modyfikacje w życiu osobistym. Jeśli w poprzedniej pracy staraliśmy się np. wprowadzić sportowy tryb życia, dojeżdżając do pracy rowerem, ale zbyt duża odległość, utarte przyzwyczajenia blokowały tę zmianę, to może w przypadku nowego miejsca zatrudnienie, będzie łatwiej je wprowadzić.

 

Przeczytaj także: