Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Sztuka rozmowy kwalifikacyjnej – jak się do niej przygotować?

Sztuka rozmowy kwalifikacyjnej – jak się do niej przygotować?

 
Sztuka rozmowy kwalifikacyjnej – jak się do niej przygotować?

Firma, w której bardzo chcesz pracować, właśnie zaprosiła cię na rozmowę kwalifikacyjną. Odkładasz słuchawkę i zaczynasz się zastanawiać… Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? W co się ubrać, o czym pamiętać, przyjść punktualnie czy chwilę wcześniej... I czego spodziewać się na rozmowie o pracę? Postaramy się rozwiać twoje wątpliwości.

 

Rozmowa o pracę – jak się przygotować


Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej powinno rozpocząć się od razu po umówieniu daty spotkania. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę! Planuj działania z wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu i zminimalizujesz potencjalne trudności.

O tym, czy odniesiesz sukces, decydują nie tylko trafne odpowiedzi na pytania przyszłego pracodawcy. Na efekt rozmowy składa się wiele czynników takich jak: twoje przygotowanie i zaangażowanie, ubiór czy szereg drobiazgów organizacyjnych. Przygotuj się zatem całościowo.

 

O czym mówić na rozmowie kwalifikacyjnej


Każdy, kto wybiera się na rozmowę kwalifikacyjną, musi być przygotowany na pytania-niespodzianki. Prócz standardowych zagadnień dotyczących doświadczenia, mocnych i słabych stron czy zainteresowania branżą, mogą pojawić się pytania lub polecenia dość nieoczekiwane. Bywa, że rekruter pyta o zwierzę, którym kandydat chciałby być, gdyby mógł wybierać.

A co, jeśli padnie pytanie: „Dlaczego powinienem pana zatrudnić?” „Proszę podać trzy korzyści, jakie wniesie pani do naszej firmy”. Najlepszą metodą na udzielenie dobrej odpowiedzi jest wcielenie się w rolę rozmówcy na zasadzie: "Gdybym to ja miał kogoś zatrudnić, chciałbym usłyszeć...". Może trudno w to uwierzyć, ale przygotowywanie sobie w domu odpowiedzi na potencjalne pytania-niespodzianki nie jest dobrą metodą. Taka zapobiegliwość może być postrzegana jako brak kreatywności oraz umiejętności dobrego i szybkiego działania w nietypowych sytuacjach.

Daj się poznać na rozmowie z najlepszej strony. I co ważne, nie zapomnij mieć w przysłowiowym małym palcu wszystkich informacji na temat firmy. Twoje zaangażowanie i wiedza na pewno zostaną docenione.

 

Drobiazgi organizacyjne


Na efekt rozmowy kwalifikacyjnej pracujesz już od momentu pierwszego kontaktu. Rozmowa przez telefon czy odpowiedź na e-maila także zostają poddane są ocenie. O czym należy pamiętać na tym etapie? Przede wszystkim o zasadach savoir-vivre’u. Zbytnie spoufalanie się i próba zbudowania koleżeńskiej relacji z rekruterem rzadko kończą się sukcesem w postaci otrzymania pracy. Nawet, gdy różnica wieku między tobą a rekruterem jest niewielka lub nie ma jej wcale, nie zapominaj o formułach grzecznościowych i formalnym charakterze komunikacji.

O jakich "drobiazgach" podczas rozmowy kwalifikacyjnej i przygotowywania się do niej nie możesz zapomnieć? Najważniejsze to punktualność. Zawsze miej 10-15 min zapasu. To pozwoli ci nie wbiegać do pokoju w ostatniej chwili.

Uśmiech, przyjazna postawa i kontakt wzrokowy – pamiętaj o tym już od wejścia do firmy. Rekruterzy doskonale zdają sobie sprawę, że rozmowa kwalifikacyjna jest stresującym spotkaniem. Mimochodem sprawdzają, jak radzisz sobie w trudnych sytuacjach. O tym, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna i jaki ma przebieg, decyduje wiele czynników. Zadbaj, aby wszystko, na co masz wpływ, działało na twoją korzyść.

 

Jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej


Strój wyraża nie tylko naszą osobowość, ale również w pewien sposób buduje autorytet i jest wyrazem szacunku dla rozmówcy. Dlatego warto dobrze zastanowić się nad  wyborem  ubioru na rozmowę kwalifikacyjną. W tym przypadku lepsza od awangardowej śmiałości jest klasyczna, bezpieczna elegancja. Rozmowa kwalifikacyjna w banku będzie wymagać od kandydata większej powściągliwości w ubiorze niż np. w agencji reklamowej czy branży kosmetycznej. Przedstawiciele kreatywnych zawodów mogą pozwolić sobie na wybór nieco mniej oficjalnego stroju, ale warto pamiętać, że nasz ubiór ma przede wszystkim podkreślać profesjonalizm, a nie bogatą osobowość i duszę artysty. Poza kreatywnością w pracy wymaga się bowiem odpowiedzialności, skuteczności itd.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Comac Medical
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    What is expected to be done? Conducts feasibility studies and site qualification visits; Develops and ensures a strong site relationship through all phases of the trial; Gains in-depth understanding of the study protocol and related procedures; Prepares study documentation eg draft protocols, draft...
  • Comac Medical
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    What is expected to be done? Support all types of feasibility inquiries at the respective site; Assist the site team with regards to subject pre-selection and recruitment; Help the site team in subjects' visits planning and preparation; Organize various source of documentation; Complete Case Report...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    22 godz.
    Miejsce pracy: Reguły k. Warszawy / budowy na terenie Polski / Zakład Produkcyjny w Ostrowcu Świętokrzyski Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami sanitarno – wentylacyjnymi, w tym z robotami związanymi z pracami wykonywanymi wewnątrz budynku, nadzór, koordynacja i organizacja prac...
  • Technik ds. uruchamiania i testów systemów

    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   13 100 - 16 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    23 godz.
    Zadania: Uruchamianie, oraz testy funkcjonalne i akceptacyjne złożonych urządzeń, systemów próżniowych sterowanych mikroprocesorem, hodowli kryształów, metrologii lub plazmy; Kompletowanie dokumentów testowych i odbiorowych
  • Cieśla / Dekarz

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   13 100 - 16 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    23 godz.
    Zadania: Wykonywanie prac stolarskich i dekarskich; Utrzymanie wysokiej jakości wykonywanych prac; Przestrzeganie przepisów BHP;

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.