Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Alkohol w pracy po godzinach

Alkohol w pracy po godzinach

 
Alkohol w pracy po godzinach

Alkohol w pracy

 

Pracodawca może rozwiązać z zatrudnionym umowę w trybie dyscyplinarnym, gdy dojdzie do ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Kodeks pracy nie opisuje, co dokładnie rozumiane jest pod tym terminem. Stwierdzenie zostało doprecyzowane przez postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 21 lipca 1999 roku. Według decyzji Sądu ciężkie naruszenie obowiązków zachodzi wtedy, gdy naruszone są interesy pracodawcy przez umyślną winę zatrudnionych lub ich rażące niedbalstwo.

 

Powszechnie przyjmuje się, że pracownik może zostać zwolniony, jeśli:

  • nie stosuje się do poleceń przełożonych,
  • opuszcza zakład pracy bez pozwolenia i usprawiedliwienia,
  • dopuszcza się kradzieży mienia firmowego,
  • przekazuje poufne informacje dotyczące funkcjonowania firmy osobom trzecim,
  • wykonuje swoje zadania w stanie nietrzeźwym (lub pod wpływem innych środków odurzających).

 

Sąd Najwyższy w wyroku z 10 października 2000 roku stwierdził, że alkohol w pracy jest niedopuszczalny. Stawianie się w zakładzie w stanie nietrzeźwym może prowadzić do wypadków. Nietrzeźwy podwładny stwarza zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych osób.

 

Czy to postanowienie dotyczy picia w pracy ale w innych godzinach niż te, które są przeznaczone na wykonywanie obowiązków?

 

Alkohol w miejscu pracy po godzinach

 

Czasami w zakładzie pracy organizowane są spotkania towarzyskie po godzinach pełnienia obowiązków. Mogą to być wigilie lub pożegnanie osób odchodzących na emerytury. Zdarza się także, że pracownicy chcą w ten sposób uczcić zakończenie długiego i trudnego projektu. W związku z tym, że spotkania mają nieformalny charakter, pojawiają się także napoje z procentami. Czy alkohol w pracy po godzinach stanowi podstawę do rozwiązania umowy ze względu na ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych?

 

Podobna sytuacja miała miejsce kilka lat temu. W jednej firmie organizowana była impreza pożegnalna. Informacje o spotkaniu zostały przekazane pracodawcy. Podwładni poprosili również o zgodę na spożywanie alkoholu. Przełożony wydał pozwolenie, jednak kilka dni później rozwiązał umowy z osobami biorącymi udział w imprezie.

 

Zwolnieni pracownicy skierowali sprawę do sądu. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 września 2015 roku zakwestionował postawę pracodawcy. Uznano bowiem, że kulturalne picie alkoholu poza godzinami pracy nie stanowi podstawy do dyscyplinarnego zwolnienia, ponieważ nie jest to ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.