Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezrobocie 2020 – rośnie czy spada?

Bezrobocie 2020 – rośnie czy spada?

 
Bezrobocie 2020 – rośnie czy spada?

Przyzwyczailiśmy się do tego, że od wielu miesięcy stopa bezrobocia w naszym kraju sukcesywnie spada. Tendencja ta obejmowała – w różnym stopniu – wszystkie województwa. Natomiast rok 2020 rozpoczął się od nieznacznego wzrostu bezrobocia. Czy sytuacja gospodarcza pogarsza się? Jaki są prognozy bezrobocia w Polsce?

 

Stopa bezrobocia – ile wynosi?

 

Główny Urząd Statystyczny regularnie publikuje dane dotyczące aktualnego poziomu bezrobocia w Polsce. Ostatnia informacja dotyczy grudnia 2019 r. – w tym miesiącu stopa bezrobocia wyniosła 5,2%. Dla porównania, w analogicznym okresie 2018 r. bezrobocie było na poziomie 5,8%, w 2017 r. – 6,6%, a w 2016 r. wynosiło 8,2%.

 

Choć dane te jeszcze nie znalazły się na stronie GUS, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podzieliło się już prognozami dotyczącymi stopy bezrobocia w styczniu 2020 r. Zgodnie z informacją opublikowaną na Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, w tym miesiącu bez pracy pozostawało 922,4 tys. osób, a wskaźnik wyniósł 5,5%.

 

Zgodnie z danymi resortu pracy w poszczególnych województwach stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2020 wyniosła:

• dolnośląskie – 4,9%,
• kujawsko-pomorskie – 8,1%,
• lubelskie – 7,8%,
• lubuskie – 5,3%,
• łódzkie – 5,6%,
• małopolskie – 4,3%,
• mazowieckie – 4,6%,
• opolskie – 6,1%,
• podkarpackie – 8,3%,
• podlaskie – 7,3%,
• pomorskie – 4,8%,
• śląskie – 3,8%,
• świętokrzyskie – 8,3%,
• warmińsko-mazurskie – 9,6%,
• wielkopolskie – 3,1%,
• zachodniopomorskie – 7,2%.

 

Przyczyny wzrostu bezrobocia w Polsce

 

Resort pracy zauważa, że jest to najniższe bezrobocie notowane w styczniu od 30 lat, a po raz pierwszy liczba bezrobotnych spadła poniżej miliona.

 

Z drugiej jednak strony zgodnie ze wstępnymi danymi stopa bezrobocia w skali kraju wyraźnie wzrosła (z 5,2% do 5,5%) w stosunku do ubiegłego miesiąca. Czym to tłumaczyć? Czy są to pierwsze symptomy schyłku rynku pracownika?

 

Jak podaje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej:
„Według danych ministerstwa, liczba osób bezrobotnych w porównaniu do końca grudnia 2019 roku wzrosła o 56,0 tys. osób, czyli o 6,5 proc. W ocenie resortu, wzrost bezrobocia w miesiącach zimowych wynika m.in. z zakończenia prac sezonowych w rolnictwie, budownictwie, turystyce, a także z powodu rejestracji w urzędach pracy osób, którym zakończyły się umowy na czas określony”.

 

Warto zauważyć, że GUS i urzędy biorą pod uwagę bezrobocie rejestrowane, określające liczbę osób, które zgłosiły fakt pozostawania bez zatrudnienia w lokalnym UP. Tymczasem istnieją różne rodzaje bezrobocia. Zjawisko to bowiem można badać na przykład z uwagi na przyczyny, co z kolei pozwala opracować skuteczną strategię walki z bezrobociem.

Wyróżniamy między innymi:


bezrobocie strukturalne – pojawia się wskutek różnicy między podażą pracy a popytem na pracę. Przyczynami może być tu niedostosowanie kwalifikacji osób do zapotrzebowania pracodawców, wzrost technologiczny (tzw. bezrobocie technologiczne), powodujący redukcję etatów np. w firmach produkcyjnych, odchodzenie od produkcji przemysłowej pewnego typu itp.;
bezrobocie sezonowe – występuje szczególnie w miejscowościach turystycznych i regionach rolniczych, gdzie prace wykonywane są tylko przez część roku (np. latem lub zimą);
bezrobocie koniunkturalne (cykliczne) – jego przyczyną są zmieniające się cyklicznie warunki gospodarcze, w tym pojawianie się mniejszych lub większych kryzysów.

 

Warto zauważyć, że w naszym kraju wdrażane są różne projekty, mające poprawić sytuację na rynku pracy oraz minimalizować negatywne skutki bezrobocia.

 

Do strategii walki z brakiem zatrudnienia należą inkubatory przedsiębiorczości, rozwijanie parków technologicznych, objęcie ulgami dla przedsiębiorców całego kraju – które mają zachęcić do podejmowania działalności gospodarczej i przyciągnąć inwestorów, a więc potencjalnych pracodawców. Z drugiej strony co roku opracowywane jest badanie Barometr zawodów, pozwalające stwierdzić zapotrzebowanie na poszczególne zawody w danym powiecie. Nie bez znaczenia jest również wspieranie szkolnictwa zawodowego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. bezpieczeństwa chmurowego

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Zarządzanie poprawnością konfiguracji i hardening bezpieczeństwa usług chmurowych AWS, Zarządzanie oraz konfiguracja serwisów bezpieczeństwa AWS, takich jak Shield, WAF, Security Hub, AWS Config, GuardDuty, Umiejętność analizy logów z IAM Access Analyzer oraz...
  • Specjalista / Specjalistka ds. ciągłości działania

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Opracowanie, utrzymanie i rozwój procesów i dokumentacji (tj. polityk, planów, procedur, instrukcji) z obszaru ciągłości działania i Systemu Zarzadzania Ciągłością Działania, w tym planów ciągłości działania, procedur operacyjnych, awaryjnych, itd. Udział...
  • Dyrektor Placówki / Rynku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista / Specjalistka HR

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej. Doradztwo w zakresie prawa pracy, narzędzi HR i efektywnych metod komunikacji. Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzanie zastępowalnością, a także opracowywanie planów retencji i sukcesji....

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.