Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Błędy w pracy - jak sobie z nimi radzić?

Błędy w pracy - jak sobie z nimi radzić?

 
Błędy w pracy - jak sobie z nimi radzić?

Błędy w pracy a profesjonalizm

 

Błędy zdarzają się każdemu. Jak to jest, że u jednych generują napięcie i stres, a innych napędzają do działania i samodoskonalenia? W dużej mierze zależy to od osobowości pracownika, ale znaczenie ma również podejście przełożonego.

Na to drugie raczej nie mamy wpływu, ale za to możemy wypracować kilka zasad, byśmy popełniane błędy mogli przekuć w sukces.

 

Po pierwsze, kiedy już dojdzie do jakiegokolwiek uchybienia z naszej strony, zrobimy coś źle, warto się do tego przyznać. I przed samym sobą i przed pracodawcą. Niezależnie od tego, czy błąd został zauważony przez nas, czy przez kogoś innego. Jeśli zaistniała sytuacja, która może przynieść negatywne konsekwencje dla rozwoju przedsiębiorstwa - należy poinformować odpowiednie osoby.

 

Co dalej? Trzeba zastanowić się, co wpłynęło na powstanie pomyłki. Konstruktywne wnioski to podstawa. Świadczą o naszym profesjonalnym podejściu - ten, kto popełnił błąd w pracy, będzie starał się go przeanalizować, by w przyszłości uniknąć powtórzenia.


Z kolei jeśli nieustannie doprowadzamy do powstania tych samych pomyłek, działa to już na naszą niekorzyść. Pracodawca może nas podejrzewać o lekceważenie obowiązków i brak podstawowych kompetencji służbowych.

 

Każda, nawet nieprzyjemna sytuacja, to kolejne doświadczenie. W przyszłości na rozmowie kwalifikacyjnej może pojawić się pytanie: jakie wcześniej zdarzały nam się błędy w pracy. Wtedy rekruter nie będzie oczekiwał wyliczenia listy pomyłek lecz abyśmy umieli zaprezentować, czego nas dana sytuacja nauczyła.

 

Popełnianie błędów - czy można tego uniknąć?

 

Oczywiście, jeśli to możliwe - unikajmy popełniania błędów. Jest na to kilka sposobów.

 

1. Jeśli nie jesteśmy pewni jakiegoś rozwiązania czy obliczeń - poradźmy się współpracowników albo przełożonego. Często spojrzenie z innej perspektywy, potwierdzenie u specjalisty może rozwiać nasze wątpliwości.

2. Nie bójmy się zadawać pytań - zdobądźmy maksimum informacji do wykonania zadania.
3. Wypiszmy sobie najistotniejsze elementy zadania/projektu - po jego zakończeniu będziemy mogli przeanalizować poszczególne części i zweryfikować ich poprawność.
4. Jeśli w szeregu naszych obowiązków znajdują się problematyczne moduły - sprawdźmy je kilka razy. Zdarza się bowiem, że za pierwszym razem ciężko dostrzec błędy, ale następnego dnia już nie powinno być z tym problemu.
5. Wiele osób projektuje wizje, co może wydarzyć się w przypadku popełnienia najgorszego błędu na danym stanowisku - jednocześnie od razu opracowuje ścieżki rozwiązań. Pozwoli to spokojnie podejść do naprawy zaistniałego problemu. Umiejętność przewidywania i planowania może więc przydać się nie tylko w organizacji codziennych obowiązków, ale też w przypadku korygowania błędów.

 

Nie przejmuj się, nawet gdy popełnisz błąd. Kto żyje myli się i ma do tego prawo. Najważniejsze jest to, jak podejdziemy do naprawy problemu i jakie wnioski wyciągniemy na przyszłość.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.