Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Czy w Święto Pracy się pracuje?

Czy w Święto Pracy się pracuje?

 
Czy w Święto Pracy się pracuje?

Święto Pracy, skąd się wzięło? Czy jest obchodzone tylko w Polsce, czy też w innych krajach?

 

Kiedy jest Święto Pracy

 

Niejeden pracownik czeka z utęsknieniem na 1 maja. Święto Pracy otwiera bowiem długi weekend. Dwa dni później przypada Święto Narodowe Trzeciego Maja. Obie daty są prawnie ustanowione wolnymi od pracy, więc przy odpowiednim rozkładzie dni urlopowych, z wykorzystaniem weekendów, można zorganizować sobie długi wypoczynek.

 

Bardzo korzystnie wypadło Święto Pracy 2019. Długi weekend niektórzy rozpoczęli w środę (wybierając tylko urlop na czwartek), lub już od soboty weekendu poprzedzającego, uzyskując 9 dniowe wolne, wybierając jedynie 3 dni urlopu. Mniej korzystna sytuacja nastąpi w roku 2020. Święto Pracy 1 maja wypada w piątek, a rocznica uczczenia konstytucji w niedzielę.

 

Święto Pracy – historia

 

Skąd w ogóle wzięły się uroczystości pierwszomajowe? Czy mają one jakieś uwarunkowania historyczne? Otóż 1 maja obchodzony jest na całym świecie jako Święto Pracy od 1890 roku. Święto to narodziło się w USA w rocznicę wybuchu strajku robotników rzeźni miejskich w Chicago w dniu 1 maja 1886. Manifestacja brutalnie rozbita przez policję, spowodowała wiele ofiar. Obecnie święto nadal jest obchodzone w całej Europie.

 

W Polsce w czasach PRL-u Święto Pracy było jednym z ważniejszych świąt państwowych. Obchodzono je od samego początku ustanowienia święta międzynarodowego, ale do polskiego prawodawstwa wprowadzone zostało dopiero w 1950 r. Jednak równie popularne, jak uroczyste obchody 1 maja, były działania opozycji. Bowiem jak możemy przeczytać na stronie Muzeum Historii Polski „od 1945 aż do 1988 r. masowy udział w święcie władze wymuszały represjami”.

 

Święto Pracy – czy można pracować

 

Na pytanie o święto pracy: „Czy można pracować 1 maja?” odpowiedź możemy znaleźć w Kodeksie pracy. Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, jest to dzień, w którym pracownicy są ustawowo zwolnieni od wykonywania obowiązków. Jednak są wyjątki, ustanowione przez art. 15110. kodeksu. Przykładem może być praca przy niezbędnych remontach, tryb zmianowy, praca w rolnictwie i hodowli itp.

 

Inną ważną kwestią jest święto w dzień wolny od pracy. Tutaj zastosowanie ma inny przepis z kodeksu. Art. 130. §2. mówi, że „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Czyli za święto wypadające w sobotę należy się pracownikowi dzień wolny. Taka sytuacja nie zdarzy się w 2019 roku, ale za to w kolejnym – dwukrotnie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...
  • Spedytor Międzynarodowy

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska: współpraca z przewoźnikami; organizacja i koordynowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; monitorowanie obsługiwanych zleceń; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; dbanie o wysoka jakość usług transportowych oferowanych Klientom; współpraca z...
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...
  • Elektryk

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Prace w zakresie konserwacji instalacji elektrycznych, hydraulicznych i technicznych.

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.