Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Czym jest przychód należny i przychód wymagalny?

Czym jest przychód należny i przychód wymagalny?

 
Czym jest przychód należny i przychód wymagalny?

Przychód należny i wymagalny są kluczowe podczas rozliczania się z podatku dochodowego.

Przychód - podstawowe informacje


W świetle prawa podatkowego przychodem nazywamy wszelkie korzyści majątkowe, które wynikają z prowadzonej działalności gospodarczej, świadczenia pracy w ramach umowy o pracę, umów cywilnoprawnych czy wynikających z udostępniania czy sprzedaży nieruchomości. Przychodem jest również zmniejszenie zobowiązań finansowych danego podmiotu, wynikające z powyższych okoliczności.

Z uwagi na źródło korzyści majątkowych, wyróżnia się różne rodzaje przychodów: finansowe, operacyjne i uzyskane ze sprzedaży. Przychody podlegają obowiązkowemu opodatkowaniu.

Warto przy tym przypomnieć, że to nie przychody, ale dochody przedsiębiorstwa powinny być brane pod uwagę przy ocenie stanu finansowego firmy. Dochodem natomiast nazywamy po prostu kwotę przychodu zmniejszoną o koszty jego uzyskania.

 

Co to jest przychód należny?


Z przychodem należnym mamy do czynienia, gdy powstaje roszczenie uzyskania zapłaty. Na przykład osoba sprzedająca dom uzyskuje przychód należny z tego tytułu. W momencie gdy dochodzi do transakcji, nabywca zobowiązuje się do zapłacenia za nieruchomość. Ponieważ w świetle podpisywanej umowy sprzedający może się domagać natychmiastowego uiszczenia wskazanej kwoty, przychód ten jest jednocześnie wymagalnym. Dlatego sądy administracyjne pojęcia te stosują zamiennie.

Należy zwrócić uwagę na to, że Urzędu skarbowego nie interesuje, czy należne pieniądze, w tym wypadku za sprzedaż domu, faktycznie wpłynęły na konto płatnika. Nawet jeśli nie otrzymał zapłaty, wskazana suma wynikająca ze sprzedaży i tak jest traktowana jako przychód należny i dlatego podlega opodatkowaniu w roku, w którym sprzedano nieruchomość. Warto przy tym pamiętać na przykład w sytuacji, gdy spodziewana zapłata lub inna wierzytelność zostanie otrzymana później niż rozliczenie podatkowe.

Niemniej różne rozumienie przychodu należnego i wymaganego jest powodem sporów między płatnikami a fiskusem. Z obowiązujących od 2016 r. przepisów wynika bowiem, że z przychodem wymagalnym mamy do czynienia dopiero w momencie przeniesienia własności udziałów, akcji i papierów wartościowych. Może zatem pojawić się sytuacja, że te prawo własności (np. akcji) zostanie przeniesione w późniejszym okresie niż wynika to z podpisanej umowy (jak wynika np. z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 4 sierpnia 2016 r. - I SA/Wr 483/16).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.