Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dziennikarz śledczy – działanie, jak zostać

Dziennikarz śledczy – działanie, jak zostać

 
Dziennikarz śledczy – działanie, jak zostać

Po wielkim sukcesie serii Millenium Stiega Larssona o losach dziennikarza śledczego i nieznającej strachu hakerki, wielu zaczęło interesować się możliwością zawodowego tropienia skandali, afer i ujawniania ich opinii publicznej. Z czym wiąże się dziennikarstwo śledcze, czy każdy może pracować jako reporter do zadań specjalnych?

 

Dziennikarstwo śledcze: na czym polega?

 

Po pierwsze należy wspomnieć, że nie jest to zawód wykreowany wyłącznie na potrzeby beletrystyki. Dziennikarze śledczy ujawnili na przykład tzw. aferę Watergate, która doprowadziła jednego z amerykańskich prezydentów do ustąpienia ze stanowiska. Zadaniem osób wykonujących tę pracę jest śledzenie różnorakich spraw – np. o charakterze politycznym, społecznym, które są ignorowane albo w ogóle nieznane państwowym organom ścigania. Reportaże przygotowywane przez dziennikarzy mają formę audycji telewizyjnych (rzadziej radiowych) lub artykułów prasowych.

 

Z czym wiąże się taka praca? To z pewnością nie jest typowy etat, polegający na siedzeniu przez 8 godzin w biurze. Osoby prowadzące śledztwo dziennikarskie muszą kontaktować się z informatorami, weryfikować zdobytą wiedzę, poznawać okoliczności, świadków, zdobyć dowody. Praca wymaga częstych wyjazdów, ale też żmudnego researchu w archiwach. W wielu wypadkach konieczne jest także przeprowadzenie prowokacji dziennikarskiej.

 

Jak zostać dziennikarzem śledczym?

 

Nie ma tutaj jednej utartej ścieżki kariery. Częściej niż typowe wykształcenie dziennikarskie liczy się szczegółowa wiedza z dziedziny, w której tropi się afery oraz umiejętność przelewania informacji na papier lub przekazywania ich w reportażu telewizyjnym.

 

Oczywiście studia kierunkowe np. dziennikarstwo czy polonistyka są jak najbardziej wskazane, jednak przed osobą chcącą rozwijać taką karierę, stawiane są wyższe wymagania. To np. praca dla polonisty z zaangażowaniem śledzącego show biznes i kierujące nim mechanizmy, ale także dobre zajęcie dla ekonomisty bez problemu poruszającego się w tematyce giełd, transakcji, handlu walutami, który potrafi wszystko w zrozumiały sposób przekazać odbiorcom.

 

Jeśli kogoś pasjonuje dziennikarstwo śledcze, studia mogą przygotować go bardzo dobrze technicznie lub merytorycznie, jednak ważne są także inne umiejętności, przede wszystkim komunikacyjne. Osoby pracujące nad reportażem, chcąc zdobyć informacje, muszą wzbudzić zaufanie rozmówcy, tak, żeby ten mógł opisać często trudną lub tragiczną historię. Z jednej strony dziennikarz śledczy nie powinien naciskać, a z drugiej konieczne jest, by miał dostęp do wszelkich danych na temat opisywanej sytuacji. Z tym wiążą się kolejne cechy, którymi musi wykazać się reporter śledczy – rzetelność oraz obiektywność. Zawsze należy poznać wszystkie okoliczności konfliktu, argumenty każdej ze stron, historię podejmowanych wcześniej działań tak, aby jak najdokładniej opisać daną sytuację.

 

Ten zawód wymaga pasji i zaangażowania. Niezwykle ważna jest też etyka w pracy dziennikarza śledczego. Poruszanie niezwykle trudnych tematów, ich prezentacja powinny opierać się na poszanowaniu praw i godności drugiego człowieka.

 

Warunki pracy dziennikarza śledczego

 

Jak już wspomniano na początku, nie jest to stateczna posada, opierająca się na regularnych godzinach pracy i powtarzalnych zadaniach. Śledztwa różnią się od siebie, prowadzone są w odmiennych warunkach. Czasem narzędzie pracy dziennikarza śledczego to wyłącznie pióro i notes, ale bywa też tak, iż konieczna jest ukryta kamera, dyktafon i peruka.

 

Należy pamiętać, że dziennikarz nie stoi ponad prawem i musi przestrzegać obowiązujących go przepisów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.