Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca dla polonisty: nie tylko w szkole

Praca dla polonisty: nie tylko w szkole

 
Praca dla polonisty: nie tylko w szkole

Nauczyciel języka polskiego – to chyba pierwsze skojarzenie z absolwentem polonistyki. Ten kierunek studiów otwiera jednak drzwi do kariery w różnych branżach. Czym mogą zajmować się książkowi mole, tropiciele błędów językowych i miłośnicy rozbioru zdań wielokrotnie złożonych? Co zrobić z taką wiedzą i jak ją wykorzystać na rynku pracy?

 

Praca po polonistyce = praca w szkole?


Wbrew pozorom wielu młodych ludzi, myśląc o studiach polonistycznych, nie planuje, a nawet nie chce realizować się zawodowo w szkole. Co więcej, ukończenie tego kierunku nie zawsze jest jednoznaczne z uzyskaniem uprawnień wymaganych w placówkach oświatowych. Praca nauczyciela wiąże się bowiem z koniecznością posiadania przygotowania pedagogicznego.

 

Praca dla polonisty nie w szkole – możliwości

 

Przedstawiamy listę popularnych stanowisk pracy po polonistyce, na których pożądane są kompetencje nabyte podczas studiów. Warto zaznaczyć, że choć często sam dyplom wyższej uczelni na kierunku filologia polska nie jest wpisany w ogłoszeniu jako obligatoryjny, to taki atut kandydata ma duże znaczenie dla pracodawcy i świadczy o determinacji, świadomym wyborze ścieżki kariery.

Copywriter – czyli osoba pisząca na zamówienie teksty o charakterze reklamowym: hasła, slogany, nazwy i opisy produktów, scenariusze reklam. Rozwój e-marketingu otworzył wiele nowych możliwości dla copywriterów. Mogą oni pracować zdalnie, prowadzić media społecznościowe i fanpage’e firm, blogi eksperckie itd. Copywriting to świetne zajęcie dla osób, które mają lekkie pióro, są kreatywne, znają zasady pisowni i podstawy marketingu.

Redaktor tekstu – to ktoś, kto merytorycznie i stylistycznie opracowuje materiały, zanim zostaną opublikowane. W zależności od wiedzy i kompetencji może pracować w wydawnictwach literackich, agencjach prasowych, portalach internetowych, w radiu oraz przy produkcjach telewizyjnych.

Korektor tekstów – pomimo że programy komputerowe same wychwytują błędy w tekstach i proponują poprawne wersje, nie są nieomylne. Korekta to wciąż dostępna praca dla polonisty z sokolim wzrokiem i świetną znajomością zasad pisowni. W większości ogłoszeń o pracę ukończenie studiów kierunkowych jest pierwszym, obligatoryjnym wymaganiem, zwłaszcza gdy chodzi o pracę w wydawnictwie, przy obszernych, naukowych publikacjach.

Dziennikarz praca dziennikarza to również ciekawy wybór dla polonisty. Pozwala wykorzystać warsztat pisarski i językowe kompetencje, a przy tym realizować swoje pasje. Dziennikarz śledczy, sportowy czy newsowy nie musi być jednocześnie polonistą, ale nie ma przeszkód, by filolog rozwijał swoją karierę w takich kierunkach.

Marketingowiec – także w tym obszarze zawodowym, wydawać by się mogło od polonistyki odległym, humanista znajdzie miejsce dla siebie. Reklama, PR, e-marketing to dziedziny, w których kreatywność, ale też komunikatywność, łatwość formułowania własnych myśli i kompetencje językowe bardzo się przydają.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.