Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Fitness club - pomysł na biznes

Fitness club - pomysł na biznes

 
Fitness club - pomysł na biznes

Dzisiaj popularne jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Wiele osób korzysta z usług dietetyków lub trenerów personalnych. W związku z coraz większą liczbą zainteresowanych poprawą kondycji, bardzo korzystne może okazać się otworzenie fitness biznesu. Nawet jeśli na rynku jest dużo takich placówek, to mając odpowiedni pomysł i inicjatywę, mamy szansę prowadzić prężnie działającą firmę.

 

Fitness - firma z przyszłością

 

Kluby fitness prowadzą działalność z zakresu udostępniania przestrzeni oraz urządzeń do ćwiczeń. Podstawowym pomieszczeniem jest z reguły siłowania, wyposażona w różnego rodzaju sprzęt - rowerki, bieżnie, orbitreki, drążki oraz inne, specjalistyczne maszyny służące do trenowania poszczególnych partii ciała. Równie ważne są sale do zajęć grupowych np. aerobiku, jogi czy zumby. Takie przestrzenie również należy wyposażyć w odpowiedni sprzęt - maty, piłki, ciężarki.

 

Każdy ośrodek fitness powinien być wyposażony w pomieszczenia sanitarne i gospodarcze - rejestracja, szatnie, toalety oraz prysznice. Często biznes sportowy poszerza się o strefę odnowy biologicznej. Klientom udostępnia się sauny, gabinety masażu itp.

 

Jak założyć fitness klub?

 

Założenie takiego biznesu najlepiej poprzedziś odpowiednim biznesplanem. Klub fitness może generować dochody, jeśli dobrze przemyśli się jego strukturę, zasatnowi nad klientami i ofertą. Analizując finanse - w podstawowy kosztorys należy wpisać wyposażenie siłowni, koszt wynajmu i zatrudnienia odpowiednich pracowników.

 

W przypadku takiej działalności bardzo ważne jest wybranie atrakcyjnej lokalizacji, do której powinien być łatwy dojazd. Trzeba też zorientować się w strukturze najbliższej społeczności, aby dobrać odpowiedni program, zatrudnić właściwych trenerów. Jeśli np. w pobliżu znajdują się ośrodki dla osób starszych, to zyski mogą przynieść zajęcia fitness dla seniorów. Gdy w okolicy znajduje się dużo szkół i przedszkoli, może warto zainteresować dzieci i młodzież zajęciami tanecznymi lub sztukami walki. Kiedy lokalizacja obfituje w uczelnie lub biurowce, korzystną inwestycją może okazać się zakup najnowocześniejszych sprzętów do siłowni, czy nietypowe zajęcia fizyczne.

 

Należy również zastanowić się nad zatrudnieniem odpowiednio wykwalifikowanego personelu. Z reguły w fitness klubach są posady stałe, ale np. niektóre zajęcia mogą być prowadzone przez trenerów dojeżdżających. 

 

Sam właściciel klubu fitness nie musi posiadać szczególnych uprawnień w zakresie fitness (tak jak to ma miejsce np. w firmie detektywistycznej, wymagającej odpowiedniej licencji). Formy prawne, pod którymi można prowadzić klub, to wszystkie, za wyjątkiem spółki partnerskiej.

 

PKD obejmujące taką działalność to 93.13.Z - Działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznych. Podklasa ta obejmuje działalność centrów i klubów fitness oraz innych obiektów służących poprawie kondycji fizycznej i kulturystyce.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.