Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Fizjoterapeuta - jak zostać, czym się zajmuje, kompetencje, zarobki

Fizjoterapeuta - jak zostać, czym się zajmuje, kompetencje, zarobki

 
Fizjoterapeuta - jak zostać, czym się zajmuje, kompetencje, zarobki

Fizjoterapeuta - jak nim zostać?

 

Fizjoterapeuta/fizjoterapeutka to osoba, która ukończyła studia medyczne, takie same jak pielęgniarka, czy lekarz. Fizjoterapeutą nie staniesz się, kończąc kursy czy szkolenia.

 

Jeszcze nie tak dawno temu, usługi związane z fizjoterapią mógł świadczyć każdy, nawet bez kierunkowego wykształcenia. Wynikało to z braku uregulowań prawnych co do tego zawodu. Dziś jest to zawód i specjalność regulowana. Kod zawodu fizjoterapeuty to 228301.

Studia na kierunku fizjoterapia można ukończyć zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach z tytułem licencjata lub magistra. W trakcie kształcenia nabywa się wiedzy z anatomii człowieka, kinezyterapii, terapii manualnej, fizykoterapii, masażu leczniczego, fizjoterapii ogólnej, fizjoterapii klinicznej, metod specjalnych fizjoterapii, aktywności ruchowej adaptacyjnej, sportu osób niepełnosprawnych oraz psychologii.

 

Fizjoterapeuta - czym się zajmuje?

 

Fizjoterapeuta w swojej pracy wykorzystuje wiedzę i umiejętności manualne oraz środki techniczne. Dzięki temu eliminuje procesy chorobowe zachodzące w ludzkim organizmie oraz zapobiega postępowaniu choroby, jej nawrotom oraz usuwa dolegliwości.

Nie da się w 100% jednoznacznie określić, co robi fizjoterapeuta, gdyż to zależy od specjalności, którą wybrał. Fizjoterapeuci mogą zatem pracować w obszarach związanych z:
• rehabilitacją medyczną,
• rehabilitacją ruchową,
• rehabilitacją psychomedyczną,
• metodami specjalistycznymi rehabilitacji,
• fizjoterapią gerontologiczną,
• fizjoterapią w medycynie uzdrowiskowej,
• fizjoterapią w sporcie i odnowie biologicznej,
• hipoterapią,
• terapią zajęciową,
• terapią manualną,
• arteterapią,
• balneologią,
• masażem limfatycznym lub relaksacyjnym.

 

W pracy fizjoterapeuty są też przestrzenie związane z: kosmetyką, pielęgnacją zdrowia i urody, sportem niepełnosprawnych, badaniami czynnościowymi, podstawami muzykoterapii, podstawami żywienia człowieka z elementami dietetyki, promocją zdrowia, turystyką czy nawet ustawodawstwem.


Często zamiennie stosuje się trzy pojęcia leczenia układu ruchu: rehabilitacja, fizjoterapia i fizykoterapia. Jednak pomiędzy fizykoterapią, fizjoterapią a rehabilitacją różnice występują na poziomie procesu leczenia.

 

Fizykoterapia to techniki leczenia bazujące na fizycznych bodźcach, które oddziałują na organizm. Są to np. prądy, lasery, ultradźwięki itp. Fizjoterapia to rodzaj rehabilitacji ruchowej lub fizycznej. To leczenie stosowane po to, by utrzymać lub przywracać sprawność fizyczną. Rehabilitacja to całościowy proces leczenia chorób narządu ruchu. Stosowane techniki mają na celu poprawę aktywności ruchowej oraz kondycji psychicznej.

 

Różnice pomiędzy fizykoterapeutą a fizjoterapeutą widać gołym okiem, tak samo jak pomiędzy rehabilitantem a fizjoterapeutą.

 

Kompetencje fizjoterapeuty

 

Praca fizjoterapeuty to przede wszystkim bliski kontakt z pacjentem. Aby wykonywać ten zawód, trzeba być jednocześnie osobą empatyczną oraz życzliwą i zarazem odporną emocjonalnie. Do fizjoterapeuty zgłaszają się ludzie z różnorodnymi problemami zdrowotnymi. Dlatego ważne jest, by przedstawiciel tego zawodu był w stanie jednocześnie podtrzymać na duchu swojego pacjenta, a z drugiej strony nie przeżywał każdej indywidualnej tragedii, jak swoją osobistą.

 

Fizjoterapeuta musi być cierpliwy, dokładny, delikatny. Swoją postawą powinien motywować pacjentów i nie pozwalać utracić im wiary w sukces terapii. Nie bez znaczenia są też psychologiczne podstawy wyniesione z etapu studiów.

Ponieważ jest to zawód, w którym wykonuje się wiele ruchów, fizjoterapeuta musi być sprawny ruchowo i silny.

 

Obowiązki fizjoterapeuty:
• dokonanie oceny stanu zdrowia pacjenta przed zabiegiem,
• wykonanie badań czynnościowych,
• przeprowadzanie zabiegów fizjoterapeutycznych,
• dobór i dostosowanie wyrobów medycznych do potrzeb pacjenta,
• instruktaż pacjenta w posługiwaniu się wyrobami medycznymi,
• kontrola procesu fizjoterapii,
• prowadzenie dokumentacji oraz działalności profilaktycznej,
• wydawanie opinii odnośnie przebiegu procesu fizjoterapii.

 

Fizjoterapeuta - zarobki

 

Według raportu płacowego przygotowanego przez Sedlak&Sedlak mediana zarobków fizjoterapeutów wynosi 2 648 PLN. Wysokość zarobków w dużej mierze uzależniona jest od regionu, w którym pracują fizjoterapeuci. Szansę na większe zarobki mają osoby, które prowadzą swoją indywidualną praktykę. Prywatnych gabinetów przybywa, co świadczy także o ogromnym zapotrzebowaniu społecznym na fizjoterapeutyczne zabiegi.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!