Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Gdzie, kiedy i na jakie benefity pozapłacowe mogą liczyć pracownicy?

Gdzie, kiedy i na jakie benefity pozapłacowe mogą liczyć pracownicy?

 
Gdzie, kiedy i na jakie benefity pozapłacowe mogą liczyć pracownicy?

Bonus w pracy to dzisiaj nie tylko samochód, komórka i laptop. Wachlarz dodatkowych świadczeń, które oferują pracodawcy, znacznie się rozszerzył.

 

Benefity w pracy – co to jest?

 

Przedsiębiorcy decydują się na dodatkowe formy wynagradzania pracowników. Oferując coś ponad pensję, liczą na zatrzymanie najlepszych specjalistów. To szczególnie istotne w branżach, w których obserwuje się deficyt pracowników – na przykład IT.

 

Warto też zauważyć, że liczba i rodzaj benefitów oferowanych przez przedsiębiorstwo jest często uzależniony od stanowiska. Osoby na wyższych szczeblach w hierarchii firmy mogą liczyć na znacznie więcej.

 

Bonusy to także metoda motywacji. Pracownik otrzymujący benefity pozapłacowe czuje się bardziej doceniony. Zadowolenie z pracy wzrasta i w związku z tym łatwiej jest mu zmobilizować się do dalszego wysiłku.

 

Świadczenia pracownicze – przykłady

 

Jakimi benefitami pracodawcy najczęściej starają się przyciągnąć kandydatów? Wszystko zależy od wielkości firmy, rodzaju wykonywanej pracy oraz stanowiska. Średniej wielkości przedsiębiorstwa coraz częściej zapewniają pracownikom podstawową opiekę medyczną. Do najpopularniejszych pozapłacowych świadczeń pracowniczych należą również laptop i telefon. Wszystkie trzy uważane są w niektórych branżach za standard, a więc siła ich przyciągania jest mniejsza. Dlatego wiele firm stara się rozszerzyć pakiet benefitów pracowniczych o dodatkowe pozycje.

 

Dość często mamy więc do czynienia z karnetami do klubów sportowych, biletami do kina/teatru lub wyjazdami i spotkaniami po godzinach pracy, opłacanymi z kieszeni pracodawcy. Stosunkowo popularnymi benefitami w pracy są również karnety na basen, dopłaty do wyżywienia w firmowej stołówce, rabaty na produkty firmy, szkolenia branżowe, dofinansowanie zajęć językowych, świeże owoce w wybrane dni, bony na produkty bądź do niektórych sklepów, karty podarunkowe na święta.

 

Niekiedy pracownik lub cały zespół jest nagradzany wycieczką za osiągnięcie dobrych wyników lub zakończenie trudnego zadania – to motywuje do efektywnej pracy. Pracownicy dużych firm często zyskują również prawo pierwokupu akcji.

Rzadziej i najczęściej pracownikom pełniącym funkcje menadżerskie oferuje się np. możliwość podróżowania pierwszą klasą, przyznanie pożyczki na preferencyjnych warunkach, ubezpieczenie na życie.

 

Na najwięcej mogą liczyć osoby na stanowiskach kierowniczych, członkowie zarządu czy dyrektorzy dużych oddziałów. Firma nagradza ich za zaangażowanie oraz to, że często spędzają w pracy większość swojego czasu. W tym wypadku dodatki niekiedy nie są bezpośrednio związane z życiem zawodowym. Firma opłaca przedszkole dla dziecka lub zapewnia opiekunkę, refunduje koszty użytkowania prywatnego samochodu lub zapewnia auto służbowe, niekiedy wraz z kierowcą.

 

Do rzadszych benefitów w pracy należą:
• mieszkanie służbowe lub pomoc w jego znalezieniu dla osób, które z uwagi na pracę decydują się na przeprowadzkę,
• pokoje gier, relaksu, drzemek w firmie,
• pakiety kursów niezwiązanych z pracą,
• żłobki i przedszkola przy zakładzie pracy,
• pozwolenie na przyprowadzanie do pracy zwierząt,
• płatne urlopy o przedłużonym wymiarze, np. miesięczny, półroczny, sabbatical,
• dofinansowanie do różnych usług – masażysty, akupunkturzysty, kosmetyczki, fryzjera,
• możliwość skorzystania z konsultacji u coacha/psychologa w miejscu pracy.


Benefity dla pracowników – świadczenia pozapłacowe dla pracowników małych firm

 

Z dodatkami gorzej jest w małych firmach, które muszą walczyć o swoją pozycję na rynku, oszczędzają i tną koszty. Tutaj bonusem może być nawet firmowa kawa czy mleko do niej.

 

W małych firmach najczęściej spotykanymi dodatkami są bony towarowe i szkolenia zawodowe lub językowe. Rzadziej i w ograniczonym zakresie (na przykład na niektórych stanowiskach) pracownicy mogą korzystać ze służbowych telefonów komórkowych i laptopa. Nieczęsto zdarza się ryczałt na paliwo. O takich dodatkach jak pokój do drzemek czy płatne przedłużone urlopy w większości małych i średnich firm nie ma mowy. Niemniej nawet nieduże przedsiębiorstwa najczęściej nie rezygnują z dodatków świątecznych czy organizowania imprez okolicznościowych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Piekarz / Cukiernik

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE CYMES   Białystok    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: praca przy produkcji pieczywa lub wyrobów cukierniczych; obsługa maszyn, linii i pieców piekarniczych; praca zmianowa - również nocna;
  • Kierownik produkcji

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE CYMES   Białystok    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   10 000 - 12 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: organizacja i zarządzanie procesem produkcji; kierowanie zespołem ludzi;
  • Młodszy Spedytor (Drobnica międzynarodowa)

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa klientów w zakresie transportu międzynarodowego (region Włochy) bezpośrednia współpraca z przewoźnikami i klientami w zakresie obsługiwanych zleceń; monitoring obsługiwanych zleceń, nadzór nad podwykonawcami; dbanie o wysoką jakość i...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Wsparcia Sprzedaży

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków opracowywanie analiz i raportów w zakresie wyników sprzedażowych oraz przygotowywanie prezentacji wynikowych; współpraca z menedżerami i doradcami oraz ich aktywne wspieranie w realizacji planów sprzedażowych, a także wsparcie merytoryczne; udział w projektach...
  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...
  • Specjalista ds. Gwarancji i Wsparcia Technicznego - importer pojazdów ciężarowych

    Grupa Inter Cars   Cząstków Polski    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zakres obowiązków na stanowisku: rozliczanie wniosków gwarancyjnych; kontrola standardów serwisowych; wsparcie w procesach serwisowych Importera;

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!