Praca.pl Poradniki Rynek pracy
IT – rekrutacja programistów

IT – rekrutacja programistów

 
IT – rekrutacja programistów

Wykwalifikowani specjaliści z branży IT cieszą się ogromnym zainteresowaniem na rynku pracy. Dlatego proces rekrutacji jest wyzwaniem nie tylko dla nich, ale też rekruterów, którzy muszą dotrzeć do najlepszych kandydatów, zweryfikować ich umiejętności i przekonać do wyboru danej firmy.


Rekrutacja programistów – jak wygląda

 

Ze względu na duże zapotrzebowanie specjalistów na rynku pracy, to tak naprawdę pracodawcy mają większy problem podczas rekrutacji. Często to ich zadaniem jest przekonanie kandydatów do tego, by nawiązali współpracę i nie odchodzili do konkurencji.


Najczęściej więc poszukiwania nowych pracowników prowadzone są przez firmy wielokanałowo. Korzystają one z ogólnie dostępnych narzędzi, takich jak m.in. portale z ogłoszeniami, social media, scouting, grywalizacja czy programy poleceń pracowniczych.


Z kolei sami pracownicy coraz częściej wykorzystują networking w poszukiwaniu zatrudnienia. Dzięki hackathonom, czyli maratonom dla programistów, oraz aktywności na portalach i forach branżowych mogą zawrzeć nowe znajomości zawodowe, a poprzez nie zdobyć informacje na temat ciekawych miejsc pracy.

 

Praca dla programistów

 

Pracodawcy z branży mają określone wymagania wobec kandydatów. Takie osoby powinny wykazać się przede wszystkim odpowiednią wiedzą i znajomością technologii stosowanych w przedsiębiorstwie. Te umiejętności są weryfikowane w procesie rekrutacyjnym, którego dokładna formuła zależy od wewnętrznej polityki firmy.


Rynek pracy w sektorze IT jest rynkiem pracownika i często to firmy walczą o najlepszych specjalistów. Dlatego znaczenie przy rekrutacji mają wysokość oferowanych zarobków i inne benefity, np. elastyczne godziny zatrudnienia czy też możliwość pracy zdalnej. Oprócz tego kandydaci patrzą jednak także na możliwość rozwoju zawodowego i podnoszenia swoich kompetencji. Sektor IT charakteryzuje się bowiem dużą dynamiką. Regularnie pojawiają się nowe rozwiązania i trendy, które mogą wyraźnie zmienić funkcjonowanie branży. Kandydaci przy wyborze miejsca pracy zwracają więc uwagę, czy dla danej firmy ważne jest inwestowanie w swoich pracowników.

 

Praca dla początkujących programistów

 

Trochę inne kryteria mogą obowiązywać przy rekrutacji i pracy dla młodych programistów albo osób, które chcę się przebranżowić i dopiero rozpoczynają pracę w strukturach IT. Jeśli firmy rekrutują osoby bez doświadczenia zawodowego, stawiają większe wymagania. Aplikujący powinni spełniać dodatkowe kryteria (np. być studentem kierunków informatycznych i pokrewnych, mieć ukończone kursy lub wykazać się praktyczną znajomością wymaganych przez firmę języków programowania).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.