Wybrana kategoria

Jak i gdzie znaleźć pracę bez wykształcenia

2019-09-18

Jaka praca bez wykształcenia

 

Wiele osób, których losy potoczyły się w taki sposób, iż nie mieli możliwości ukończenia edukacji – np. w liceum, technikum czy podjęcia studiów na uczelni, zastanawia się, jak znaleźć pracę bez wykształcenia.

 

Być może poszukiwania będą wymagały więcej samodyscypliny, motywacji i wiary we własne możliwości niż w przypadku kandydatów z dyplomami. Jednak praca bez wykształcenia jest jak najbardziej osiągalna. Jeśli stanowisko nie wymaga legitymowania się przez przyszłego pracownika konkretnym stopniem naukowym czy dyplomem ukończenia szkoły, są szanse na to, by znaleźć zatrudnienie.

 

Praca dla ludzi bez wykształcenia – gdzie szukać?

 

Możliwości jest bardzo dużo. Wszystko zależy od aktualnych potrzeb i umiejętności osób szukających pracy. Zdecydowanie najłatwiej jest zatrudnić się do prac fizycznych – w magazynach, przy zbiorach owoców, warzyw itd. Bardzo wiele jest ofert w Polsce, ale równie dużo ogłoszeń dotyczy wyjazdów zagranicznych.

 

Wykształcenie nie jest też konieczne na stanowiskach związanych ze sprzedażą. Tu liczą się umiejętności interpersonalne. Komunikatywność, empatia, spryt, zdolności negocjacyjne – to najważniejsze punkty w CV kandydata do działu handlowego. Oczywiście duże znaczenie ma doświadczenie w branży. Jeśli dopiero wchodzimy na drogę zawodową, najprościej będzie otrzymać etat w sklepach, jako doradca klienta, lub w call center.

 

Podobną ścieżkę zatrudnienia można obrać w gastronomii. Zaczynając przy kelnerowaniu lub jako pomoc kuchenna, osoby zainteresowane gotowaniem, pieczeniem mają szansę dojść do stanowiska szefa kuchni.

 

Inną drogą do budowania kariery zawodowej bez wykształcenia jest zapisanie się na kursy. Otrzymanie certyfikatów, uprawnień nie zawsze wymaga wieloletniej nauki. Za to, posiadając pozwolenia do wykonywania konkretnych czynności, poszerzamy obszar w poszukiwaniu zatrudnienia.

 

Dobrze płatna praca bez wykształcenia

 

Jak znaleźć dobrze płatną pracę, nie mając dyplomu? Zdecydowanie najczęstszą odpowiedzią będzie praca w IT. Bez wykształcenia nie wskoczymy od razu na najwyższe i najlepiej płatne stanowiska, jednak jeśli mamy odpowiednie predyspozycje, mamy duże szanse, że dana firma w nas zainwestuje. Programista, tester, grafik komputerowy – w przypadku wykonywania tych zawodów doświadczenie można zbudować samodzielnie: na kursach internetowych, licznych (często darmowych) webinariach, videoblogach itd. Wiele też daje praktyka – samodzielne rozwiązywanie zadań, projektowanie kodów czy wizualizacji stron internetowych.

 

W samych ofertach firm, w których są znaczne braki w kadrach, można przeczytać, iż jest to praca dla osób bez wykształcenia kierunkowego – szkolenia zapewni przyszły pracodawca. Ważne jest, by posiadać właściwe kompetencje, umiejętność logicznego myślenia, kreatywność.

 

Powyżej zaprezentowaliśmy najpopularniejsze przykłady zawodów, w których znajdzie się praca dla ludzi bez wykształcenia. Jednak jest ich zdecydowanie więcej. Brak dyplomu nie powinien być przeszkodą dla osób poszukujących pracy. Z właściwą determinacją z pewnością uda się odnaleźć satysfakcjonujące stanowisko.

 

Read also:

Comment