Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak zmotywować pracownika

Jak zmotywować pracownika

 
Jak zmotywować pracownika

Co motywuje do pracy


Motywowanie pracowników to zadanie każdego przełożonego. Doceniony i zgrany zespół może okazać się kluczem do sukcesu. Dlatego jest to bardzo ważne. Jak zatem zachęcić pracownika do większego angażowania się w życie firmy? Nie ma na to jednego sprawdzonego przepisu, ponieważ na każdego działa zupełnie coś innego. Są jednak pewne bodźce, które sprawią, że większość podwładnych będzie z chęcią wykonywała swoje obowiązki.

Oczywiście nasza pensja musi nam przynosić satysfakcję. Dla wielu ludzi wysokie wynagrodzenie jest jednym z najważniejszych czynników, jakim kierują się przy wyborze miejsca zatrudnienia. Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że aby być atrakcyjnym na rynku pracy, trzeba inwestować w swój rozwój zawodowy. W związku z tym, że ponieśliśmy pewne koszta z tytułu doszkalania się, chcemy, aby ta inwestycja się zwróciła. Dlatego żadna firma nie zatrzyma na długo kiepsko opłacanego pracownika.

 

Jak motywować ludzi do pracy


Kwestia finansowa to nie jedyny czynnik, który wpływa na stopień zaangażowania pracowników. Istnieje też pozapłacowy system nagród. Są to między innymi: dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe, karnety do kin i na siłownie, kursy języków obcych, wyjazdy integracyjne, zniżki na produkty firmy.
Ważny jest także stosunek przełożonego do pracowników. Wzajemny szacunek pomoże zbudować dobre relacje. Dzięki temu firma zyskuje lojalnych pracowników, którzy pozostaną w firmie dłużej.

 

System motywowania pracowników


Motywowanie pracowników można podzielić na dwa rodzaje: pozytywne oraz negatywne. Pierwsze z nich to nagradzanie za dobrze wykonaną pracę, zwane także metodą marchewki. Mogą to być wyżej wymienione działania w obrębie nagradzania finansowego lub pozapłacowego (tutaj warto wymienić pochwały słowne). Pracownicy będą się czuć docenieni, jeżeli przełożony zauważy ich starania, innowacyjne pomysły czy ogólną dobrą postawę. Dobry team leader powinien też pamiętać o sprawiedliwym traktowaniu wszystkich podwładnych. Faworyzowanie niektórych członków zespołu może bowiem zdemotywować resztę zatrudnionych, którzy będą czuli, że żadne ich starania i wysiłki nie są nawet zauważane przez szefa skupionego tylko na swoich ulubieńcach. Prawdopodobnie spowoduje to także złą atmosferę w pracy.

Można także wyróżnić inny system - motywowanie negatywne, które nie jest jednak stosowane zbyt często. Potocznie można określić, że jest to metoda kija. Najczęściej przybiera formę zastraszania i działa w myśl zasady: jeżeli nie wykonamy swoich obowiązków poprawnie, to zostaniemy zwolnieni. Jest to zatem stymulowanie podwładnych do efektywnej pracy poprzez stworzenie sytuacji zagrożenia. W takim przypadku pracodawca powinien zdać sobie sprawę, że może bardzo negatywnie wpłynąć na atmosferę w pracy, a tym samym osiągnięty skutek będzie przeciwny do zamierzonego. Pracownicy, którzy nie będą mogli wytrzymać presji, zwyczajnie odejdą. Dla niektórych zatrudnionych może to być jednak bardzo dobre podejście, ponieważ będą chcieli udowodnić, że są dobrymi pracownikami.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...
  • Elektryk

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Prace w zakresie konserwacji instalacji elektrycznych, hydraulicznych i technicznych.
  • Szef Placówki Bankowej

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Jeśli potrafisz: zarządzać Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki Bankowej; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku nie są Ci obce; dobierać metody i narzędzia podnoszące efektywność sprzedażową, Zaaplikuj!
  • Pracownik elewacyjny

    PHUB MARIUSZ WIŚNIEWSKI   Warszawa   
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy pracowników z całej Polski do wykonywania prac elewacyjnych (ocieplenia) w budynkach jednorodzinnych na terenie Warszawy.
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.