Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kosmetyczka - czy to dobry zawód?

Kosmetyczka - czy to dobry zawód?

 
Kosmetyczka - czy to dobry zawód?

Kosmetyczka


Zawód kosmetyczki to zawód zaliczany do usług osobistych, który obejmuje czynności związane z wykonywaniem zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających.


Praca kosmetyczka


Praca kosmetyczki to praca, która wykonywana jest samodzielnie w oparciu o wiedzę zdobytą w procesie kształcenia oraz własne informacje. Liczą się umiejętności praktyczne, a także doświadczenie zawodowe.

 

Co robi kosmetyczka?


W zakresie obowiązków kosmetyczki liczy się przede wszystkim wachlarz zabiegów upiększających z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej. Najpopularniejsze z nich to oczyszczanie, nawilżanie czy zabiegi złuszczające wykonywane różnorodną techniką w okolicach twarzy i dekoltu.

Równie popularne zabiegi należą do grupy upiększających. Ważne są także porady oraz stylizacja (np. stylizacja paznokci w przypadku manicurzystki) i wizaż. Klienci, a zwłaszcza panie, gdyż to one stanowią większą grupę korzystającą z usług kosmetyczek, oczekują porad i wskazówek z zakresu pielęgnacji, stylizacji i wizażu.

Kosmetyczka nie tylko zajmuje się skórą i jej problemami. Ważna jest także umiejętność komunikacyjna i wyczucie stylu, które pozwoli stworzyć spójny wizerunek.

Kosmetyczka musi rozpoznawać rodzaje skóry i problemy jej towarzyszące. Ważne, aby zakres pracy nad cerą zgodny był z obszarem stanu niewymagającego konsultacji medycznej.

W tym zawodzie trzeba być na bieżąco ze zmieniającymi się trendami. Trzeba śledzić nowości i stale się rozwijać, aby nie wypaść z rynku. Warto mieć swoich stałych i wiernych klientów , którzy niezależnie od tego, gdzie pracuje kosmetyczka, będą zapisywać się do niej. Wiąże się to z zaufaniem, które kosmetyczka powinna zdobyć u swoich klientów. 

 

Stanowisko pracy kosmetyczki


Kosmetyczka może pracować nie tylko w salonach kosmetycznych, ale także w salonach spa mieszczących się w ośrodkach hotelowych, pawilonach usługowych, gabinetach wizażu, masażu, perfumeriach, drogeriach, salonach pielęgnacyjnych itp.

Przy wykonywaniu pracy ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Korzystający z usług kosmetycznych mają różnorodne problemy skórne, w związku z tym należy zachowywać szczególne zasady higieny otoczenia oraz narzędzi, które używane są w trakcie pracy.


Predyspozycje kosmetyczki


Zawód kosmetyczki wymaga od osoby go wykonującej sprawności fizycznej i zdolności manualnych. Musi to także być osoba, która potrafi działać pod presją czasu oraz potrafi zachować się kulturalnie w sytuacjach stresowych. Kultura osobista jest tutaj kluczowa.

Aby pracować jako kosmetyczka, należy ukończyć technikum kosmetyczne i stale się rozwijać. Można także ukończyć kursy oraz kształcenie policealne w zakresie kosmetyki, zdać odpowiedni egzamin i przystąpić do pracy. Jednak potrzeby rynku pracy oraz oczekiwań klientów są coraz większe i oczekiwane są coraz szersze pakiety usług, do których wykonywania potrzebna jest szeroka wiedza z zakresu pielęgnacji, często dietetyki, czy zdrowego stylu życia. Należy mieć szeroką wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, dermatologii oraz chorób cywilizacyjnych.  

Żeby się rozwijać i zdobyć dyplom można podjąć studia kosmetologiczne. Zawód kosmetologa daje szersze uprawnienia i wiedzę z tego zakresu. Niektóre zabiegi bardziej inwazyjne może wykonywać jedynie kosmetolog z dyplomem.

 

Kosmetyczka zawód z przyszłością


Według raportu Sedlak&Sedlak mediana wynagrodzeń na stanowisku kosmetyczki wynosi 2359 PLN. Na wyższe wynagrodzenia mogą liczyć kosmetolodzy. Tu mediana wynosi 2748 PLN. Zarobki kosmetologa czy zarobki kosmetyczki w głównej mierze uzależnione są od miejscowości, wielkości salonu, czy innej formy zakładu pracy, czy jest to własna działalność, czy działalność na rzecz właściciela zakładu.


Ile zarabia kosmetyczka?


Poniżej możemy zobaczyć schemat zarobków kosmetyczki*.







*Źródło: https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-Kosmetyczka

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.