Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nietypowe zawody, w których pracują mężczyźni

Nietypowe zawody, w których pracują mężczyźni

 
Nietypowe zawody, w których pracują mężczyźni

Stereotypy płciowe – co to?

 

Problem dyskryminacji jest analizowany na wielu płaszczyznach – narodowości, religii, statusu społecznego itd. Jednym z nich jest wykluczenie danej osoby ze względu na płeć. Jak czytamy na stronie Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania: „Dyskryminacja ze względu na płeć to nierówne traktowanie kobiet lub mężczyzn ze względu na ich przynależność do danej płci, które nie jest uzasadnione obiektywnymi przyczynami”.

 

Co powoduje tego rodzaju zachowania? Jednym z negatywnych bodźców są stereotypy płciowe – czyli przypisywanie każdej płci pewnych cech charakterystycznych, generalizowanie, bez realnych podstaw. Przykład? Najprostszy jest taki, że według opinii niektórych, kobiety powinny wyłącznie dbać o ognisko domowe i wychowywać dzieci, a mężczyźni pracować na utrzymanie rodziny.

 

Mężczyźni w zawodach dla kobiet

 

Co łatwo zauważyć, rynek pracy nie jest wolny od stereotypów. Nikomu nie sprawi większego problemu wymienienie najbardziej charakterystycznych zawodów dla kobiet czy prac typowych dla mężczyzn. Luka płacowa, problemy kobiet trafiających na szklany sufity to często poruszane zagadnienia. Jednak również mężczyźni muszą mierzyć się z przejawami nietolerancji, szczególnie jeśli decydują się na zajęcia stereotypowo damskie.

 

Dominacja kobiet w niektórych zawodach (lub przekonanie, iż w danej profesji powinny działać wyłącznie kobiety) jest niestety dla wielu członków społeczeństwa pretekstem do niestosownych przytyków i komentarzy na temat zatrudnianych panów – ich orientacji seksualnej, posiadanych umiejętności, roli w społeczeństwie.

 

W jakich zawodach można zaobserwować dyskryminację mężczyzn? Do takich profesji należą między innymi:
- nauczyciel przedszkola,
- położny,
- projektant mody,
- projektant wnętrz,
- fryzjer.

 

Warto zaznaczyć, że zjawisko nietolerancji może przejawiać się nie tylko w środowisku zewnętrznym – np. wśród klientów, pacjentów, kontrahentów. Problem widoczny jest także w zachowaniach współpracowników czy pracodawców.

 

Znaczenie równego traktowania w zatrudnieniu

 

Dlaczego walka z dyskryminacją jest tak ważna? Ponieważ nie powinno mieć znaczenia, czy interesuje nas typowa praca dla kobiet czy praca dla mężczyzn. Ważne abyśmy wykonywali zawód, w którym czujemy się dobrze, w którym się spełniamy, pozwalający się rozwijać i poszerzać horyzonty, a nie wypełniać role społeczne, przypisane przez stereotypy.

 

Aby satysfakcja z pracy była możliwa, konieczne jest równouprawnienie płci na szeroką skalę. Powinno się wprowadzać zmiany nie tylko w prawie, ale także w sposobie myślenia i postrzegania swojego miejsca w społeczeństwie. Niewielu pamięta, że na przykład w ogłoszeniu o pracę nie powinno stosować się form faworyzujących daną grupę: zatrudnimy młodą osobę, zatrudnimy panią, zatrudnimy kwiaciarkę, sprzątaczkę, czy kucharza.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...
  • Spedytor Międzynarodowy

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: współpraca z przewoźnikami; organizacja i koordynowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; monitorowanie obsługiwanych zleceń; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; dbanie o wysoka jakość usług transportowych oferowanych Klientom; współpraca z...
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...
  • Elektryk

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Prace w zakresie konserwacji instalacji elektrycznych, hydraulicznych i technicznych.
  • Szef Placówki Bankowej

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Jeśli potrafisz: zarządzać Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki Bankowej; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku nie są Ci obce; dobierać metody i narzędzia podnoszące efektywność sprzedażową, Zaaplikuj!

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.