Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Odszkodowanie dla pracodawcy – kiedy pracodawca może dostać odszkodowanie

Odszkodowanie dla pracodawcy – kiedy pracodawca może dostać odszkodowanie

 
Odszkodowanie dla pracodawcy – kiedy pracodawca może dostać odszkodowanie

Odszkodowanie dla pracodawcy za porzucenie pracy

 

Artykuł 114. Kodeksu pracy mówi, że: „pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w przepisach niniejszego rozdziału”.

 

Normalnym sposobem rozwiązywania umowy o pracę jest złożenie wypowiedzenia. Jest w nim dokładnie określony okres wypowiedzenia oraz wszystkie zasady związane z zerwaniem stosunku pracy. Oczywiście przełożony może pójść na rękę podwładnym i skrócić ten czas. Zdarza się jednak, że zatrudnieni decydują się na dość kontrowersyjne zakończenie zatrudnienia, a mianowicie porzucenie pracy. Zanim podwładny zdecyduje się na tak radykalny krok powinien przeprowadzić z przełożonym rozmowę. Wtedy można wytłumaczyć zaistniałą sytuację i zapytać, czy jest możliwość wcześniejszego zakończenia wypełniania obowiązków. Jeśli jednak zatrudniony bez słowa przestanie przychodzić do siedziby firmy bądź placówki, przedsiębiorca ma prawo ubiegać się drogą sądową o odszkodowanie dla pracodawcy za porzucenie pracy przez pracownika.

 

Odszkodowanie dla pracodawcy

 

Według artykułu 61. Kodeksu pracy przedsiębiorca może rościć sobie prawo do finansowego zadośćuczynienia: „w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 rozwiązanie bez wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika § 11, pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie. O odszkodowaniu orzeka sąd pracy”.


Co zrobić w momencie, w którym pracownik przestał przychodzić do zakładu? W przypadku decyzji podwładnego o zaprzestaniu wypełniania zadań bez wcześniejszego poinformowania przedsiębiorca może dyscyplinarnie zwolnić daną osobę. Traktowane jest to bowiem jak naruszenie jednego z podstawowych obowiązków pracowniczych.


Wypowiedzenie przygotowane przez pracodawcę powinno być wysłane taki sposób, aby podwładny mógł zapoznać się z jego treścią. Jak zatem przekazać pismo osobie, która przestała przychodzić do siedziby firmy? Przedsiębiorcy najczęściej wysyłają dokument za pomocą Poczty Polskiej listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu pracodawca będzie miał dowód, że pismo zostało odczytane. Jest to ważny argument podczas procesu sądowego o odszkodowanie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.