Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Odszkodowanie od pracodawcy - kiedy przysługuje

Odszkodowanie od pracodawcy - kiedy przysługuje

 
Odszkodowanie od pracodawcy - kiedy przysługuje

Kiedy pracownik może się ubiegać o odszkodowanie od pracodawcy

 

Pracownicy często nie zdają sobie sprawy, jakie obowiązki mają wobec nich pracodawcy. Jeśli nie są one przestrzegane, to podwładni mogą ubiegać się o wypłatę odszkodowania. Takie świadczenie należy się zatrudnionym osobom w przypadku naruszenia przepisów związanych z rozwiązywaniem umów o pracę lub z niesłusznym zwolnieniem podwładnych.

Jeżeli okres wypowiedzenia nie został zachowany, to rekompensata będzie wynosić równowartość wynagrodzenia za ten czas. W przypadku umów na czas określony odszkodowanie ma wartość pensji, jaka przysługuje za czas, do którego miała trwać umowa. Kwota nie może jednak przekraczać równowartości trzymiesięcznej wypłaty. Identyczna sytuacja ma miejsce w momencie likwidacji stanowiska.

Pracownik może ubiegać się o świadczenie finansowe także wtedy, gdy miał wypadek w miejscu pracy. Jeżeli przedsiębiorca ponosi winę za wypadek, którego wynikiem był uszczerbek na zdrowiu i niezdolność do wykonywania obecnego zawodu, to musi zapłacić sumę, która dodatkowo pozwoli poszkodowanemu przekwalifikować się.  

Jednym z obowiązków każdego przedsiębiorcy jest wydanie świadectwa pracy po wygaśnięciu umowy (mowa tutaj tylko o umowie o pracę). Na doręczenie takiego dokumentu jest 7 dni od momentu ustania stosunku pracy. Osoba, która nie otrzymała świadectwa pracy w terminie, ma prawo domagać się odszkodowania, jeżeli spowodowało to niemożność zatrudnienia w innym miejscu.

 

Pozew do sądu o odszkodowanie


Ubiegając się o odszkodowanie od pracodawcy za zwolnienie z pracy, należy złożyć pozew do sądu pracy. W takiej sytuacji trzeba sporządzić specjalny dokument, który można zatytułować w następujący sposób: „Pozew o odszkodowanie z powodu bezzasadnego wypowiedzenia umowy o pracę”. Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy były zatrudniony ma 21 dni, licząc od momentu wygaśnięcia stosunku pracy, na złożenie pozwu. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy adwokata, który pomoże sporządzić odpowiednie pismo. Trzeba także pamiętać, że do pozwu należy dołączyć odpowiednie dokumenty np. umowę o pracę. Każdy pozew musi być sporządzony w dwóch kopiach. Jedna zostaje przesłana do sądu pracy, natomiast druga powinna być dostarczona osobie pozwanej.

Jak już było wspomniane, termin składania pozwu liczy się od momentu wręczenia podwładnemu decyzji o rozwiązaniu umowy. Jeżeli były pracownik odmawia przyjęcia go, to wcale nie oznacza, że do wydania takiego oświadczenia nie doszło. Już w momencie odmowy rozpoczyna się odliczanie owych 21 dni. Osoby, które ubiegają się o odszkodowanie za zwolnienie z pracy, często popełniają błąd, uważając, że nieprzyjęcie wypowiedzenia jest jednoznaczne z brakiem skutecznego oświadczenia o rozwiązaniu umowy. Może to doprowadzić do przedawnienia roszczeń.

O rekompensatę mogą się także ubiegać osoby, które uważają, że był wobec nich stosowany mobbing lub gdy były molestowane przez przełożonego. Jeżeli podwładny był mobbingowany i zdecydował się walczyć o swoje prawa, musi pamiętać, że to po jego stronie leży przedstawienie dowodów. Mogą to być: wydruki korespondencji mailowej, nagrania przemysłowe oraz zeznania świadków.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!