Praca.pl Poradniki Rynek pracy
PIP – Państwowa Inspekcja Pracy – podstawowe informacje

PIP – Państwowa Inspekcja Pracy – podstawowe informacje

 
PIP – Państwowa Inspekcja Pracy – podstawowe informacje

PIP – czym jest?


Państwowa Inspekcja Pracy jest instytucją, która ma za zadanie „skuteczne egzekwowanie przepisów prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy, poprzez efektywne i ukierunkowane kontrole oraz działania prewencyjne, zmierzające do ograniczenia zagrożeń wypadkowych i poszanowania prawa pracy”*.

 

Źródło: https://www.pip.gov.pl/pl/o-urzedzie/o-nas/2437,misja-panstwowej-inspekcji-pracy.html

 

Państwowa Inspekcja Pracy – ustawa


Zakres obowiązków Inspekcji Pracy jest ściśle określony przez Ustawę o Państwowej Inspekcji Pracy z 13 kwietnia 2007 r. Rozporządzenie to pomaga w określeniu obowiązków inspektora oraz przeciwdziała możliwym nadużyciom.

 

Kontrola Inspekcji Pracy


Kontrole Inspekcji Pracy są przeprowadzane po to, aby sprawdzić, czy w danej firmie są przestrzegane prawo pracy oraz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. PIP sprawdza także legalność zatrudnienia w przedsiębiorstwach oraz pełną dokumentację dotyczącą pracowników.

Kontroli podlegają wszyscy pracodawcy oraz przedsiębiorcy niebędący pracodawcami, na rzecz których świadczona jest praca przez osoby fizyczne (wliczają się w to także osoby prowadzące własną działalność gospodarczą). Jeżeli pracodawca zatrudnia pracowników w oparciu o umowę-zlecenie lub umowę o dzieło, to także może zostać skontrolowany.

Często zadawane jest pytanie, gdzie powinna odbywać się kontrola. Przede wszystkim jest ona przeprowadzana w siedzibie firmy, jak również w jej odrębnych jednostkach, a także w miejscach przechowywania dokumentów finansowych i kadrowych. Niektóre elementy kontroli mogą być przeprowadzana w siedzibach jednostek PIP.

Po zakończeniu kontroli inspektor przygotowuje specjalny protokół, w którym podana jest nazwa oraz adres kontrolowanej jednostki, a także daty przeprowadzania kontroli. Jeżeli urzędnik nie stwierdził żadnych uchybień, to może napisać tylko krótką urzędową notatkę o przebiegu pracy.

 

Co sprawdza PIP?


Inspektor pracy sprawdza między innymi przestrzeganie zasad BHP. Ważne tutaj będą aktualne badania lekarskie pracowników oraz szkolenia BHP, występowanie wypadków przy pracy (a także ich przyczyny). Kontrola inspekcji pracy dotyczy także poszczególnych pomieszczeń w zakładzie (czy są one odpowiednio dostosowane). Przedsiębiorcy powinni także skrupulatnie prowadzić akta pracowników, ponieważ także te dokumenty podlegają kontroli.

Kolejnymi aspektami, które sprawdzi kontroler PIP, to terminowość wynagrodzeń oraz sposób przyznawania premii, nagród, a także dodatków do pensji. Inspektor pracy zwróci także uwagę na przestrzeganie czasu pracy, pracę w nadgodzinach, a także czy pracodawca przestrzega prawa pracowników do przerw, odpoczynku oraz urlopów (także tych macierzyńskich).  

Jeżeli w danym zakładzie pracy zatrudnione są osoby młodociane bądź niepełnosprawne, to inspektor ma prawo skontrolować, czy np. stanowiska pracy są specjalnie dopasowane do ich potrzeb.

 

Uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy.


Podczas kontroli pracownik PIP nie musi mieć specjalnej przepustki. Oznacza to, że po kontrolowanym zakładzie kontroler może poruszać się swobodnie. Inspektor może także dokonywać oględzin maszyn, pomieszczeń oraz wszelkiego typu urządzeń. Jeżeli inspektor zażąda od pracodawcy okazania dokumentów dotyczących zatrudnienia, aktów pracowników, planów, rysunków technicznych, dokumentów modernizacji pomieszczeń, to ma on obowiązek udostępnić wszystkie wymagane dokumenty.

 

Państwowa Inspekcja Pracy – kary


Jeżeli kontrola PIP wykazała rażące naruszenia w kwestii przestrzegania praw pracowniczych, oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prowadzenia aktów osobowych pracowników lub naruszenia przepisów dotyczących dostosowania budynku do potrzeb pracowników, to inspektor ma prawo do wystawienia mandatów.  Kary mogą się wahać od 1000 zł, nawet do 30 000 zł.Każdy pracodawca powinien zapoznać się z obowiązkami, jakie ma wobec inspektorów PIP.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.