Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Po co jest umowa o pracę?

Po co jest umowa o pracę?

 
Po co jest umowa o pracę?

Szara strefa to duży problem polskiej gospodarki i utrudnienie dla samych pracowników. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze jest tak, że to sytuacja na rynku pracy i brak alternatywy zmuszają ludzi do pracy w szarej strefie. Jakie korzyści daje umowa o pracę? Na co uważać, jeśli pracodawca zasugeruje nam zatrudnienie bez dopełniania formalności?

 

Szara strefa w Polsce

 

Państwowa Inspekcja Pracy w 2018 roku odkryła przypadki pracy bez umowy lub w oparciu o umowę cywilnoprawną (mimo braku podstaw takiej formy zatrudnienia). Skala problemu jest duża, a na skutek interwencji PIP 14,6 tys. osób uzyskało umowę o pracę.

 

Przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny badanie pracy nierejestrowanej w 2017 roku pokazuje, że w Polsce zatrudnionych bez umowy było 880 tys. pracowników. To zjawisko jest dużo częściej spotykane wśród mężczyzn (61,3% pracujących „na czarno”) niż kobiet. Ludzie pracujący bez umowy zwykle nie posiadają wysokich kwalifikacji. 35,7% pracowników w szarej strefie to osoby wykształceniem zasadniczym zawodowym a z wykształceniem średnim zawodowym i ogólnokształcącym – 30,3%.

 

Najliczniejszą grupę pracujących bez umów stanowią osoby zajmujące się pracami ogrodniczorolnymi (15%), remontami i naprawami budowlano-instalacyjnymi (11,4%). Także opieka nad dziećmi, usługi budowlane i instalacyjne (10%) oraz pomoc osobom starszym świadczone były bez umów (ponad 9%).

 

Co daje umowa o pracę na czas określony

 

Praca bez umowy to bez wątpienia bardzo duże utrudnienie dla osoby, która w ten sposób zarabia na życie. Oznacza zerową ochronę, brak prawa do płatnego urlopu, ubezpieczenia czy zasiłku chorobowego w razie niezdolności do pracy. Mimo to szara strefa wciąż ma się świetnie. Czy więc takie rozwiązanie po prostu bardziej się opłaca? Brak składek daje spore oszczędności dla pracodawcy i często większe pieniądze dla samego pracownika, ale jest to dość krótkowzroczne myślenie.

 

Umowa o pracę, także ta na czas określony, zabezpiecza prawa przełożonego i podwładnego. Dlatego, szukając pracy, warto wybrać uczciwą firmę, która oferuje kandydatom legalne zatrudnienie. Zgodnie z art. 251. § 1. Kodeksu pracy:
„okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.” I nawet jeśli firma zechce zawrzeć kolejną, czwartą umowę terminową, bądź dana osoba pracuje ponad 33 miesiące – uznaje się, że taka umowa staje się umową na czas nieokreślony.

 

Legalne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, także okresowej, daje pracownikowi szereg praw, które są niemożliwe do wyegzekwowania w przypadku szarej strefy. M.in. to 20 bądź 26 dni urlopu wypoczynkowego, płatne nadgodziny, zasiłek chorobowy, macierzyński czy rodzicielski, ochrona przed zwolnieniem kobiet w ciąży i osób w wieku przedemerytalnym.

 

Umowa o pracę – na co zwracać uwagę

 

Podpisując umowę z pracodawcą, warto zwrócić uwagę na to, czy znajdują się w niej wszystkie obligatoryjne elementy. Co powinna zawierać umowa o pracę na czas określony? Przede wszystkim muszą w niej być wskazane strony umowy oraz jej rodzaj i ramy czasowe. Pracodawca powinien też jak najdokładniej wskazać warunki pracy, a także jej wymiar czasowy i zasady wynagradzania.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.