Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Polacy znów chcą wyjeżdżać do Wielkiej Brytanii

Polacy znów chcą wyjeżdżać do Wielkiej Brytanii

 
Polacy znów chcą wyjeżdżać do Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania wyprzedziła Niemcy i ponownie została najczęściej wybieranym kierunkiem emigracji przez Polaków. Nasi rodacy chcą wyjeżdżać i zacząć pracę jeszcze przed nadejściem Brexitu.

 

Z cyklicznego raportu „Migracje Zarobkowe Polaków” wynika, że 19 proc. potencjalnych emigrantów zarobkowych z Polski zadeklarowało, że najchętniej wyprowadziliby się do Wielkiej Brytanii. To o 5 pkt. proc. więcej niż w jesiennej edycji badania. Ponadto, po raz pierwszy od niemal 2 lat – jesieni 2015 roku – wzrosło zainteresowanie kierunkiem brytyjskim.

 

Wielka Brytania wyprzedziła w tym zestawieniu Niemcy, które w ostatnich latach były liderem i kusiły potencjalnych emigrantów bliskością geograficzną oraz równie atrakcyjnymi zarobkami, jak te oferowane na wyspach. Teraz chęć emigracji za naszą zachodnią granicę deklaruje 15 proc. ankietowanych. Jeszcze w maju 2016, w jednej z poprzednich edycji raportu, ten wskaźnik kształtował się na poziomie ponad dwa razy wyższym.

 

Czynnikiem, który ponownie wzmocnił zainteresowanie brytyjskim kierunkiem emigracji, oprócz kwestii finansowych, jest także zbliżający się Brexit. Aż 57,9 proc. osób rozważających migrację do Wielkiej Brytanii zaznacza, że chce wyjechać i podjąć pracę zanim opuści ona szeregi Unii Europejskiej.

 

54,8 proc. ankietowanych na pytanie „Czy Pana/Pani decyzja o wyjeździe do Wielkiej Brytanii jest powodowana tym, żeby zdążyć z podjęciem pracy przed Brexitem” odpowiedziało „Raczej tak”, a 3,1 proc. „zdecydowanie tak”. Dla nieco ponad 30 proc. ten fakt nie miał znaczenia, a pozostałe 10,3 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

 

Wygląda więc na to, że Polska emigracja w Wielkiej Brytanii znowu wzrośnie. Już teraz w samym Londynie przebywa, zgodnie z szacunkami GUS, 720 tys. Polaków. Jeszcze wyższe liczby podaje brytyjski urząd statystyczny, który szacuje, że naszych rodaków w brytyjskiej stolicy jest aż 916 tys.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.