Praca za granicą - gdzie szukać informacji i ofert pracy 2018-01-30

Praca za granicą to szansa na rozwój zawodowy oraz zarobienie większych pieniędzy niż w Polsce. Do wyjazdu trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, gdzie szukać najważniejszych informacji oraz ofert pracy, gdy planuje się emigrację zarobkową.


Jak podaje GUS w publikacji „Informacja o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004 – 2016” na koniec 2016 roku poza granicami kraju przebywało ponad 2,5 mln Polaków. W UE najwięcej polskich emigrantów mieszkało w Wielkiej Brytanii (788 tys.) i Niemczech (687 tys.).


Z raportu „Migracje Zarobkowe Polaków” Work Service wynika natomiast, że właśnie te dwa kraje stanowią najbardziej popularny kierunek emigracji zarobkowej. W listopadzie 2017 roku 32 proc. Polaków rozważających podjęcie pracy za granicą przyznało, że najchętniej wyjechałoby do Niemiec. Kolejne 19 proc. z nich wskazało Wielką Brytanię, a 11 proc. Norwegię. Polacy pytani o powody, dla których rozważają pracę za granicą, wymieniają przede wszystkich wyższe zarobki.


Do wyjazdu zarobkowego należy się dobrze przygotować i dopełnić niezbędnych formalności, a te mogą być różne w zależności od kierunku emigracji. Przydatne informacje można znaleźć na portalu Polskich Służb Zatrudnienia, zarówno jeśli chcemy pracować w krajach należących do UE, EOG lub w Szwajcarii, jak również w innych krajach.

 

Na stronach Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej znajdują się z kolei porady dla osób, które rozważają wyjazd z kraju za pracą. Resort sporządził nawet specjalną broszurę „Bezpieczne wyjazdy do pracy”, która pomoże odpowiednio zaplanować ten krok w karierze zawodowej.


Możesz się tam zapoznać w informacjami na temat:

 

 • pośrednictwa pracy świadczonego przez agencje zatrudnienia – pracownik może się dowiedzieć, gdzie szukać informacji o agencjach zatrudnienia, jakie usługi mogą być świadczone przez taką agencję, na jakich zasadach agencja zatrudnienia może wysyłać do pracy za granicą czy też w jaki sposób bronić się przez nieuczciwymi praktykami w tym zakresie,
 • pośrednictwa pracy w ramach sieci EURES – można się dowiedzieć, czym jest sieć EURES, gdzie szukać ogłoszeń o pracę za granicą oraz jak szukać informacji o kraju, w którym chcesz podjąć zatrudnienie,
 • zasad podejmowania pracy w krajach UE/EFTA – chociażby w zakresie swobody podejmowania zatrudnienia, konieczności posiadania wizy, uznawania kwalifikacji zawodowych czy korzyści z posiadania EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego),
 • wykaz polskich placówek dyplomatycznych w krajach UE/EFTA, co stanowi ułatwienie, gdyby osoba przebywająca na emigracji potrzebowała pomocy.


Resort pracy publikuje w tym dokumencie także praktyczne rady dla wyjeżdżających do pracy („Bezpieczne wyjazdy do pracy”, str. 9-10):

 

 • oceń swoje umiejętności językowe – porównaj z wymaganiami stawianymi przez pracodawcę,
 • zabierz ze sobą konieczne do wyjazdu i do podjęcia pracy dokumenty (paszport, CV), zaświadczenia potwierdzające twoje kwalifikacje – przetłumaczone na język kraju, w którym podejmiesz pracę,
 • ubezpiecz się od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnych kosztów leczenia,
 • weź ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia do opieki zdrowotnej na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia i jest honorowana w krajach UE/EFTA,
 • zapoznaj się z informacjami o życiu oraz warunkach pracy w kraju do którego wyjeżdżasz, weź dane kontaktowe polskiego konsulatu oraz pieniądze na życie i powrót do Polski,
 • domownikom zostaw/przekazuj adres, pod którym będziesz przebywać oraz numer telefonu,
 • przed wyjazdem zrób kopię paszportu (innego dokumentu tożsamości, prawa jazdy) i zostaw domownikom.

 

Ofert zatrudnienia za granicą można szukać w intranecie m.in. na portalach Praca.pl oraz Praca.eu. Znajdziesz tam tysiące ogłoszeń o pracę, zarówno w Europie, jak i za oceanem (Stany Zjednoczone, Kanada) oraz na Antypodach, czyli w Australii i Nowej Zelandii. Aby zapoznać się z interesującymi Cię ogłoszeniami, wystarczy w wyszukiwarce wpisać kraj, w którym chcesz podjąć pracę.


Najwięcej możliwości podjęcia zatrudnienia oferują pracodawcy w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Poszukiwani są kandydaci o różnych kwalifikacjach – począwszy od pracowników fizycznych (stolarze, tokarze, monterzy), przez osoby do opieki nad osobami starszymi, po wykwalifikowanych pracowników np., architektów czy specjalistów w zakresie IT i programowania.

Read also:

Comment