Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

 
Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny jest pracownikiem służby zdrowia. Do jego zadań należy głównie udzielanie pierwszej pomocy, zbieranie wywiadu od osoby poszkodowanej w wypadku (jeżeli pacjent jest przytomny), opieka nad pacjentem w trakcie transportu. Jeżeli zadajemy sobie pytanie, jak zostać ratownikiem medycznym, to przede wszystkim trzeba ukończyć studia na uczelni wyższej oraz zdać specjalny egzamin, który daje nam uprawnienia, pozwalające na wykonywanie zawodu. Należy także odbyć półroczną praktykę.
Ratownik medyczny musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu medycyny. Ważna jest także odporność na stres i umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Uprawnienia ratownika medycznego są zatem dość rozległe, dlatego osoba na tym stanowisku musi się cały czas doszkalać.

 

Ratownik medyczny w wojsku


Ratownicy medyczni mogą pracować w pogotowiach ratunkowych, szpitalach oraz prywatnych firmach. Inna możliwość to wstąpienie do służb porządkowych, takich jak policja, straż pożarna czy wojsko. Prawdopodobnie mało kto zdaje sobie sprawę, że praktycznie na każdą misję, oprócz żołnierzy i lekarzy, wyjeżdżają także ratownicy medyczni.

Ratownik medyczny, który chce pracować w wojsku, musi mieć nie tylko ukończone studia i zdany egzamin dający uprawnienia do wykonywania zawodu. Kandydat do takiej pracy przechodzi całościową rekrutację do wojska, w tym między innymi specjalistyczne badania lekarskie, które oceniają jego zdolność do wstąpienia do armii. Należy także mieć odpowiednie przeszkolenie, czyli odbytą zasadniczą służbę wojskową.

Tak samo jak w przypadku regularnych żołnierzy, także i w przypadku ratowników medycznych jest hierarchia. Oznacza to, że zaczyna się od najniższego stopnia wojskowego, jakim jest szeregowiec, by potem móc awansować na wyższe stopnie.

 

Ratownik medyczny – praca w wojsku


Ratownicy medyczni, którzy pracują w wojsku, zajmują się także likwidacją szkód powstałych w wyniku klęsk żywiołowych oraz przy akcjach ratowniczych. Mogą być zmobilizowani w przypadku zagrożenia wojennego. Są także członkami misji wojskowych (np. takich jak misja Wojska Polskiego w Afganistanie).

Praca w wojsku, zwłaszcza na misjach, nie należy do łatwych. Jest to praca bardzo stresująca, dlatego ratownik medyczny musi mieć nerwy ze stali. Ratownicy medyczni razem z żołnierzami wyjeżdżają na patrole, które często mogą kończyć się utratą życia.

Mundur ratownika medycznego musi być specjalnie oznaczony – najczęściej ma przypięte w łatwo dostępnym miejscu nożyczki, głównie po to, żeby w razie potrzeby szybko po nie sięgnąć, rozciąć mundur poszkodowanej osoby i zrobić opatrunek. Dodatkowo lekarze i ratownicy medyczni bardzo często podczas ostrzału takiego patrolu dostają komendę „medyk naprzód”. W związku z tym, że ratownicy medyczni są w tym wypadku w czasie czynnej służby wojskowej, nie mogą uchylać się od tego rozkazu, dlatego bardzo często znajdują się na pierwszej linii ostrzału. Nie tylko patrole mogą okazać się niebezpieczne. W czasie takich misjach bardzo często ostrzeliwane są także bazy wojskowe.

Ratownicy medyczni mający stopień oficerski muszą liczyć się z tym, że w każdej chwili mogą zostać powołani do służby, zwłaszcza w przypadku zagrożenia wojennego.

 

Ratownik medyczny w wojsku - zarobki


Ile zarabia ratownik medyczny w wojsku? Zarobki ratownika medycznego w wojsku są zależne od stopnia w hierarchii, jaki ma dana osoba. Z reguły w przypadku pełnienia konkretnej funkcji dostaje się tak zwany dodatek funkcyjny. Wynagrodzenie wzrasta z każdym kolejnym stopniem wojskowym, należy jednak pamiętać, że nie jest to łatwa służba, ponieważ wiąże się z możliwym niebezpieczeństwem podczas różnych akcji wojskowych.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Specjalista / Specjalistka ds. bezpieczeństwa chmurowego

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Zarządzanie poprawnością konfiguracji i hardening bezpieczeństwa usług chmurowych AWS, Zarządzanie oraz konfiguracja serwisów bezpieczeństwa AWS, takich jak Shield, WAF, Security Hub, AWS Config, GuardDuty, Umiejętność analizy logów z IAM Access Analyzer oraz...
  • Specjalista / Specjalistka ds. ciągłości działania

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Opracowanie, utrzymanie i rozwój procesów i dokumentacji (tj. polityk, planów, procedur, instrukcji) z obszaru ciągłości działania i Systemu Zarzadzania Ciągłością Działania, w tym planów ciągłości działania, procedur operacyjnych, awaryjnych, itd. Udział...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista / Specjalistka HR

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej. Doradztwo w zakresie prawa pracy, narzędzi HR i efektywnych metod komunikacji. Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzanie zastępowalnością, a także opracowywanie planów retencji i sukcesji....
  • ProPoint S.A.
    pracownik fizyczny
    3 godz.
    Opis stanowiska montaż elementów instalacji elektrycznych w branży automatyki przemysłowej i robotyki, uruchamianie nowych i modyfikowanie istniejących maszyn i urządzeń oraz gniazd i linii produkcyjnych, analizowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych, prace ślusarskie i...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.