Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Realny PKB – co to jest?

Realny PKB – co to jest?

 
Realny PKB – co to jest?

PKB w ujęciu nominalnym i realnym

 

Produkt Krajowy Brutto jest wyrażoną w pieniądzu wartością rynkową wszystkich dóbr i usług finalnych wytworzonych w kraju w określonym czasie (w praktyce w ciągu kwartału bądź roku). Nie ma znaczenia, czy w produkcji brały udział zagraniczne firmy – najważniejsze jest kryterium geograficzne. Liczy się wszystko, co zostało wytworzone na terenie kraju. PKB odzwierciedla kondycję gospodarki danego państwa, dlatego też często jest określany jako miernik dobrobytu albo miernik konsumpcji. Pozwala sprawdzić, czy z biegiem czasu sytuacja ekonomiczna się poprawia, a także porównać wielkość gospodarek różnych krajów.

W zależności, od tego, co jest brane pod uwagę w wyliczeniach, wyróżniamy PKB nominalny i realny. Czym się różnią? Pierwszy z nich podawany jest w cenach obowiązujących w czasie pomiaru. Aby obliczyć realny PKB, bierze się natomiast pod uwagę ceny obowiązujące w roku bazowym – realne, bez inflacji.

W tym samym okresie oba wskaźniki mogą mieć zupełnie inne wartości. Wzrost PKB nominalnego na przestrzeni na przykład 3 lat niekoniecznie będzie świadczył o tym, że gospodarka się rozwija i w ostatnim analizowanym roku wytworzono znacznie więcej dóbr. Jeśli podniosły się ceny, PKB nominalny osiągnie wyższą wartość, nawet gdy sama produkcja wynosi tyle samo. M.in. dlatego za bardziej miarodajny uważany jest PKB w ujęciu realnym. W tym miejscu trzeba też wyjaśnić znaczenie inflacji. Oznacza ona spadek wartości pieniądza i wzrost cen. Różnicę w cenach, z której wynika różnica między PKB realnym a nominalnym, wyraża się procentowo za pomocą tak zwanego deflatora cen.

Realny PKB per capita


Realny wzrost PKB świadczy o wzroście gospodarczym, o tym, że w danym państwie mieszkańcy są w stanie wyprodukować więcej. W wyliczeniach nie uwzględnia się jednak liczby ludności uczestniczącej w produkcji. Trudno zatem określić, czy zmiany wpływają na zamożność społeczeństwa. Wskaźnik, który jest wyznacznikiem dobrobytu, to tak zwany PKB per capita, czyli Produkt Krajowy Brutto w przeliczeniu na osobę.

Jeśli rośnie PKB nominalny per capita, wzrasta też dochód przeciętnego mieszkańca, ale ze względu na inflację niekoniecznie poprawi się stopa życiowa. Więcej zarabiamy, ale też więcej wydajemy. Jeśli natomiast podwyższa się wartość realnego PKB per capita, możemy uznać, że rośnie też dobrobyt w kraju.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.