Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Produkt krajowy brutto (PKB) na mieszkańca - definicja, wady, składniki, wzór

Produkt krajowy brutto (PKB) na mieszkańca - definicja, wady, składniki, wzór

 
Produkt krajowy brutto (PKB) na mieszkańca - definicja, wady, składniki, wzór

Produkt Krajowy Brutto jest jednym z podstawowych mierników efektów pracy społeczeństwa danego kraju stosowanym w rachunkach narodowych. W skrócie – PKB jest łączną wartością wszystkich dóbr i usług wytworzonych na danym terytorium w określonej jednostce czasu. Ile wynosi PKB na mieszkańca, jak wyliczyć PKB i jakie są jego wady?

 

PKB – definicja

 

Definicja PKB mówi, że jest on najbardziej kompleksowym miernikiem całkowitej produkcji dóbr i usług wytworzonych przez wszystkie podmioty gospodarcze danego kraju, w określonej jednostce czasu (najczęściej rok lub kwartał). Co najważniejsze – definicja Produktu Krajowego Brutto precyzuje, że jedynym kryterium rozstrzygającym jest kryterium geograficzne. Krótko mówiąc – jest to najpowszechniejszy miernik rezultatów działalności całej gospodarki konkretnego kraju. Zarówno wzrost, jak i spadek realnego PKB (możemy mieć jeszcze do czycnienia z wartością nominalnego PKB) stanowi miarę wzrostu gospodarczego.


Wyjaśniając istotę PKB, nie sposób nie wspomnieć także o definicji PKB per capita - ten jest niczym innym jak Produktem Krajowym Brutto przypadającym na jednego mieszkańca.


PKB na mieszkańca w Polsce

 

Za jedną z naczelnych wad PKB uznaje się fakt, że nie uwzględnia on liczby ludności, wobec czego nie jest najlepszym miernikiem zamożności społeczeństwa. O wiele dokładniejszym wyznacznikiem jest tzw. PKB na głowę w Polsce. Oblicza się go poprzez podzielenie Produktu Krajowego Brutto przez liczbę mieszkańców kraju.


Z najnowszych danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że PKB na mieszkańca w Polsce w 2018 roku osiągnął poziom blisko 32 tys. dolarów, co stanowi około 74 proc. wartości tego wskaźnika dla całej Unii Europejskiej. Co najciekawsze, eksperci Funduszu szacują, że w 2024 roku PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca może sięgnąć 43,3 tys. dolarów, co będzie stanowiło około 82 proc. średniej unijnej.

 

Wady PKB

 

W Polsce Produkt Krajowy Brutto bardzo często jest mylnie uważany za miarę ekonomicznego i społecznego dobrobytu. W rzeczywistości jest to jednak jedynie miara aktywności gospodarczej kraju, która pozwala na przykład stwierdzić, w jakim tempie rozwija się gospodarka. Inne spojrzenie na PKB nie jest możliwe choćby ze względu na liczne minusy tego wskaźnika. Wśród głównych wad PKB należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że:
• nie uwzględnia dóbr i usług produkowanych i sprzedawanych w tzw. szarej strefie,
• nie uwzględnia nierówności dochodowych mieszkańców,
• nie bierze pod uwagę wartości czasu wolnego,
• nie uwzględnia wartości wytwarzanych non profit,
• nie uwzględnia różnic w cenach w poszczególnych krajach,
• nie pokazuje jakości wytwarzanych usług.


Składniki PKB

 

Przy wyliczaniu wysokości PKB brane są pod uwagę jedynie dobra finalne, liczone według ich ceny rynkowej. W przypadku, gdy konkretny produkt lub usługa nie posiadają ceny rynkowej, ich wartość wyliczana jest na podstawie kosztów produkcji. Do składników PKB zalicza się wartość sumy pieniężnej:
• konsumpcji,
• inwestycji,
• państwowych wydatków na zakup dóbr i usług,
• eksportu netto.


Wśród składowych nie znajdziemy natomiast transakcji czysto finansowych, sprzedaży i kupna papierów wartościowych, towarów używanych czy chociażby dóbr i usług wytwarzanych za granicą.

 

PKB – wzór

 

W praktyce istnieją trzy metody obliczania wartości PKB. Zaliczamy do nich metodę wydatkową, dochodową oraz metodę produkcyjną. Według metody wydatkowej liczenia PKB to wartość produkcji, na którą składa się całkowita wartość wszystkich wyprodukowanych dóbr i usług w danym okresie. W tym przypadku wzór PKB wygląda następująco:


PKB = konsumpcja + inwestycje + wydatki rządowe + zmiana stanu zapasów


W ujęciu drugim, w metodzie dochodowej, bierze się pod uwagę dochód podmiotów gospodarczych, na który składa się suma płac i zysków uzyskanych przez wszystkich właścicieli czynników produkcji, a PKB oblicza się według wzoru:


PKB = dochody z pracy + dochody z kapitału + dochody państwa + amortyzacja


Według ostatniej z przytoczonych tutaj metod – metody produkcyjnej, wartość wytworzonych usług oblicza się odejmując od produkcji całkowitej wartość dóbr zużytych do tej produkcji. Zgodnie z tym założeniem, PKB oblicza się według wzoru:

 

PKB = produkcja globalna kraju - zużycie pośrednie

 

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.