Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rozliczanie dotacji – kto się tym zajmuje?

Rozliczanie dotacji – kto się tym zajmuje?

 
Rozliczanie dotacji – kto się tym zajmuje?

Rozliczanie dotacji, zarówno unijnych, jak i tych otrzymywanych w ramach wsparcia z urzędu pracy lub innej instytucji państwowej, bywa problematyczne. Konieczność spełnienia wielu wymagań formalnych oraz ich zmienność w czasie i w zależności do obszaru działalności (w przypadku funduszy europejskich) powoduje, że część firm zleca rozliczanie dotacji podmiotom zewnętrznym lub konsultuje rozliczenia z profesjonalnymi biurami rachunkowymi. Każdy przedsiębiorca może też jednak rozliczyć dofinansowanie samodzielnie.

 

Rozliczanie dotacji unijnych

 

Unia Europejska daje szerokie możliwości wsparcia finansowego dla przedsiębiorstw, które zaproponują innowacyjny i zgodny z założeniami tej międzynarodowej instytucji plan działania. Aby otrzymać dofinansowanie, trzeba jednak przejść szczegółową weryfikację i spełnić szereg wymagań formalnych, a po otrzymaniu środków należy drobiazgowo rozliczać się z ich wykorzystania na kolejnych etapach realizacji (które podlegają kontroli) i po zakończeniu projektu.

 

Rozliczenie dotacji unijnych powinno zawierać szereg załączników, między innymi zestawienie wydatków i kopie dokumentów księgowych potwierdzających ich poniesienie, umowy z dostawcami środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, dokumentację z rekrutacji pracowników i kopie ich umów, dokumenty z ZUS i Urzędu Skarbowego (źródło: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/). Postępy w realizacji projektu muszą być na bieżąco (w większości przypadków raz na 3 miesiące) szczegółowo raportowane.

 

Niespełnienie przez beneficjenta wymagań lub wykrycie nieprawidłowości w rozliczeniu dotacji UE mogą spowodować jej cofnięcie i konieczność pokrycia kosztów z własnej kieszeni. Dlatego przedsiębiorcy powinni zrobić wszystko, aby wymogi Unii Europejskiej dotyczące kwalifikowalności oraz zasadności i efektywności wydatków zostały spełnione w każdym szczególe, a wszystkie działania były zgodne z obowiązującym prawem. Po zakończeniu projektu należy przechowywać całą dokumentację z nim związaną przez okres wskazany w umowie o dofinansowanie.


Rozliczanie dotacji z UP

 

Osoba zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna może ubiegać się o dotację od urzędu na założenie własnej działalności gospodarczej – kwota takiego dofinansowana wynosi nawet sześciokrotność średniego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Dotacje z UP są bezzwrotne, muszą jednak zostać szczegółowo rozliczone.

 

Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, podobnie jak dotacje z UE, podlegają zwrotowi, w przypadku gdy zostaną wykorzystane poza wyznaczonym terminem, niezgodnie z przeznaczeniem lub osoba, która je otrzymała, naruszy w jakikolwiek sposób warunki umowy. Należy uważnie wydatkować pieniądze. Środki pozyskane z UP można przeznaczyć m.in. na zakup maszyn i wyposażenia lub oprogramowania niezbędnego do prowadzenia działalności, zakup materiałów lub surowców, adaptację lokalu czy reklamę. Nie można natomiast kupować za pieniądze pochodzące z dotacji PUP np. lokalów, pojazdów ani finansować szkoleń. Wszystkie wydatki trzeba udokumentować i przedstawić urzędowi w terminie 2 miesięcy od dnia założenia działalności.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Menadżer projektu / Menadżer sprzedaży

    3S AGENCY   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Pomaganie klientom w realizacji projektów, od początkowej konsultacji aż do zakończenia. Przygotowywanie ofert odzwierciedlających życzenia klientów, włączając oferty handlowe, rysunki, moodboardy, próbki tkanin oraz zestawy materiałów wykończeniowych itp....
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Piekarz / Cukiernik

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE CYMES   Białystok    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: praca przy produkcji pieczywa lub wyrobów cukierniczych; obsługa maszyn, linii i pieców piekarniczych; praca zmianowa - również nocna;
  • Kierownik produkcji

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE CYMES   Białystok    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   10 000 - 12 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: organizacja i zarządzanie procesem produkcji; kierowanie zespołem ludzi;
  • Kierownik Budowy

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiedzialna będzie za zarządzanie i kierowanie budową w oparciu o dokumentacje techniczna, pozwolenie na budowę i aktualnie obowiązujące przepisy prawa oraz za rzetelne wypełnianie obowiązków przewidzianych dla kierownika budowy w prawie budowlanym.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Wsparcia Sprzedaży

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków opracowywanie analiz i raportów w zakresie wyników sprzedażowych oraz przygotowywanie prezentacji wynikowych; współpraca z menedżerami i doradcami oraz ich aktywne wspieranie w realizacji planów sprzedażowych, a także wsparcie merytoryczne; udział w projektach...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.