Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon

 
Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon - czy można się do niej przygotować?

 

Coraz częściej jedną z metod rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna przez telefon. Tak jak na zwykłą rozmowę kwalifikacyjną, tak samo do tej telefonicznej trzeba się odpowiednio przygotować. Jeśli mamy wybór terminu przeprowadzenia rozmowy, to należy ustalić z rekruterem taki moment, w którym nie będzie nas ograniczał czas ani miejsce.

 

Nie powinniśmy się nigdzie spieszyć, ponieważ bardzo źle może wyglądać przerywanie rozmowy, ze względu na inne zobowiązania (np. obowiązki w starej pracy lub wizyta gości). Kiedy będziemy mieli komfort nieograniczonego czasu, w spokoju będziemy mogli wysłuchać wszystkiego i odpowiadać na pytania.

 

Swobodę powinno zapewnić również miejsce. Rozmowa przeprowadzana np. podczas podróży lub w obcym towarzystwie będzie generować z jednej strony nasze skrępowanie, a z drugiej nieprzewidziane hałasy w tle (rozmowy, śmiechy, szumy, samochody, itp.).

 

Podczas takiej rozmowy dobrze jest mieć przed sobą dokumenty, które składało się podczas rekrutacji. To na podstawie ich zawartości jest prowadzona rozmowa, więc wygodniej będzie mieć „podporę” w postaci tekstu. Jeśli wysyłaliśmy bardzo dużo życiorysów, zmienialiśmy je, dobrze być przygotowanym i wiedzieć, do dokładnie jakiego dokumentu odnosi się rozmówca.

 

Wygodnie jest też mieć możliwość notowania. Podczas rozmowy nie wypada przerywać rozmówcy, więc kiedy pojawią się nam jakieś pytania, zapiszmy je sobie i zadajmy, kiedy nastanie odpowiedni moment.

 

Rozmowa rekrutacyjna przez telefon - zasady

 

Rozmowa rekrutacyjna przez telefon od zwykłej różni się tym, że na swój wizerunek pracujemy wyłącznie głosem. Należy zwracać uwagę na słownictwo, intonację, sposób mówienia. Rozmowa o pracę przez telefon to nie rozmowa z kolegami czy koleżankami. Przede wszystkim trzeba być opanowanym i zachować spokój. Stres, poddenerwowanie czy irytacja – bardzo łatwo mogą zostać zdemaskowane przez sposób, w jaki mówimy.

 

Kolejną zasadą jest zadbanie o odpowiedni odbiór połączenia. Jeśli rekrutera przywita śmieszna melodyjka (lub inne odgłosy), mające umilić okres oczekiwania lub nieodpowiedni tekst nagrany przez nas na pocztę głosową - rekruter będzie mógł nam zarzucić brak profesjonalnego, poważnego podejścia.

 

Podczas telefonicznej rozmowy kwalifikacyjnej dobrze jest unikać krótkich potwierdzeń typu „aha”, „yhm” itp. Może to stanowić trudność. W trakcie zwykłej rozmowy nasze zrozumienie tematu możemy okazać kiwnięciem głowy, mimiką lub po prostu utrzymując kontakt wzrokowy. Brak takiej możliwości podczas rozmowy telefonicznej trochę prowokuje w nas do werbalizowania krótkich, niemerytorycznych sformułowań. Może to działać na naszą niekorzyść. Rekruter może odnieść wrażenie, że jesteśmy speszeni lub wystraszeni. Lepiej skorzystać ze sformułowań typu „rozumiem”, „dobrze”. Jednak trzeba zwrócić uwagę, by nie przesadzać w ich stosowaniu.

 

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon podstawową zasadą powinno być okazywanie szacunku dla rozmówcy. Powinniśmy słuchać go ze zrozumieniem. Nie należy przerywać, zagadywać, czy wykazywać irytacji lub znudzenia.

 

Rozmowa o pracę przez telefon - kiedy zastępuje tradycyjną rozmowę o pracę?

 

Rekrutacja telefoniczna jest coraz częściej przeprowadzana przez rekruterów. Zastępuje bądź uprzedza pierwsze rozmowy kwalifikacyjne. Często ma zastosowanie, kiedy to sam rekruter chce się zapoznać z profilem aplikanta. Na podstawie takiej rozmowy ocenia, czy przedstawić go przyszłemu pracodawcy.

 

Rozmowa telefoniczna czy wideorozomowa mają oczywiście zastosowanie w sytuacjach, kiedy niemożliwe jest osobiste spotkanie z kandydatem (z powodu znacznej odległości lub konieczności szybkiego przeprowadzenia wywiadu rekrutacyjnego).

 

Czy to telefon, czy spotkanie – zawsze powinniśmy przygotować się na taką sytuację i w umiejętny sposób przedstawić swoją kandydaturę.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...
  • Spedytor Międzynarodowy

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis stanowiska: współpraca z przewoźnikami; organizacja i koordynowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; monitorowanie obsługiwanych zleceń; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; dbanie o wysoka jakość usług transportowych oferowanych Klientom; współpraca z...
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.