Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Samokształcenie – jak ważna jest wiedza branżowa?

Samokształcenie – jak ważna jest wiedza branżowa?

 
Samokształcenie – jak ważna jest wiedza branżowa?

Czy samokształcenie jest ważne w każdej branży? Co taka forma zdobywania wiedzy mówi o danej osobie?

 

Samokształcenie – definicja

 

Chęć nauki, praca nad sobą to dla wielu pracodawców cenne cechy pracownika. Przełożeni wysyłają personel na różne szkolenia i konferencje, by pomóc w kolekcjonowaniu cennych doświadczeń. Dodatkowo Kodeks pracy (art. 17.) mówi, iż pracodawca jest obowiązany ułatwić pracownikom zdobywanie kolejnych poziomów wiedzy i umiejętności. Przy ustalaniu zasad objęcia danego stanowiska, można zawrzeć umowę o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, na podstawie której ustala się prawa i obowiązki zatrudnianego i zatrudniającego.

 

Istotną kwestią w życiu zawodowym jest także samokształcenie. To nic innego, jak „samodzielne zdobywanie wiedzy” (Internetowy Słownik Języka Polskiego PWN). Osoba decydująca się na pracę nad sobą, samodzielnie wyszukuje materiały dydaktyczne, zadania do wykonania, oraz wyznacza cele, które chce osiągnąć.

 

Dlaczego w ogóle samodoskonalenie się jest tak ważne? Po pierwsze, w wielu dziedzinach umiejętności zdobywane podczas nauki szkolnej czy uniwersyteckiej, mogą ulec przedawnieniu. Pionierskie rozwiązania sprzed kilku lat dla dzisiejszej technologi i przy stanie aktualnej wiedzy staja się nieskuteczne. Po drugie, samokształcenie dorosłych pozwala zdobywać nowe znajomości, poznawać kolejne dziedziny lub ścieżki rozwoju. Jest też bardzo istotnym aspektem, który pod uwagę biorą przyszli pracodawcy lub kontrahenci – poznając nasze doświadczenie zawodowe, liczne działania w jego rozwoju, mogą być bardziej skłonni, by nam zaufać.

 

Metody samokształcenia

 

Nie ma jednej drogi, którą obierają osoby decydujące się na samokształcenie. Tematy, z których wiedzę poszerzają, mogą dotyczyć ich aktualnej branży, lub zupełnie innej, w związku np. z chęcią zmiany profilu zawodowego.

 

Samodoskonalenie może przyjąć także różne formy. Dużo daje czytanie literatury branżowej – w postaci aktualnych publikacji papierowych czy na portalach tematycznych. Kolejną metodą jest udział w wykładach, szkoleniach – takich, które odbywają się na uczelniach, ale też prowadzonych za pomocą multimediów, a także przystąpienie do egzaminów i zdobywania cenionych na rynku certyfikatów.

 

To, w jaki sposób odbędzie się podnoszenie kwalifikacji, w dużej mierze zależy od predyspozycji osoby chcącej się uczyć, a także specyfiki branży. W dziedzinie IT np. to wykonywanie zadań, rozwiązywanie problemów pomaga rozwijać się najefektywniej, z kolei teoria – np. publikacje o najnowszych metodach czy odkryciach naukowych przydać się może w zakresie medycyny, pedagogiki itp. Oczywiście i teoria i praktyka najczęściej chodzą ze sobą w parze – tylko w proporcjach dostosowanych do branży.

 

Wady i zalety samodzielnego podnoszenia kwalifikacji

 

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych na własny rachunek ma wiele zalet. Można samodzielnie dobierać metody kształcenia, terminy czy jego zakres. To także po prostu ciekawa forma spędzania wolnego czasu, która zaprocentuje w przyszłości. Ciągła praca, ćwiczenie umysłu zapobiega stagnacji, zatrzymaniu się w miejscu.

 

Samodoskonalenie jest jednak także wymagające. Potrzeba tu dużo wewnętrznej motywacji oraz systematyczności w przystępowaniu do kolejnych etapów kształcenia. Nierzadko też konieczne może okazać się zgromadzenie odpowiednich środków finansowych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor Placówki / Rynku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Specjalista / Specjalistka ds. bezpieczeństwa chmurowego

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Zarządzanie poprawnością konfiguracji i hardening bezpieczeństwa usług chmurowych AWS, Zarządzanie oraz konfiguracja serwisów bezpieczeństwa AWS, takich jak Shield, WAF, Security Hub, AWS Config, GuardDuty, Umiejętność analizy logów z IAM Access Analyzer oraz...
  • Specjalista / Specjalistka ds. ciągłości działania

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Opracowanie, utrzymanie i rozwój procesów i dokumentacji (tj. polityk, planów, procedur, instrukcji) z obszaru ciągłości działania i Systemu Zarzadzania Ciągłością Działania, w tym planów ciągłości działania, procedur operacyjnych, awaryjnych, itd. Udział...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista / Specjalistka HR

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej. Doradztwo w zakresie prawa pracy, narzędzi HR i efektywnych metod komunikacji. Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzanie zastępowalnością, a także opracowywanie planów retencji i sukcesji....

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.