Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Sektor kreatywny: co to jest? jakie ma znaczenie?

Sektor kreatywny: co to jest? jakie ma znaczenie?

 
Sektor kreatywny: co to jest? jakie ma znaczenie?

W najogólniejszym podziale sektory gospodarki dzieli się na rolnictwo, przemysł i usługi. Zgłębiając temat, dojdziemy m.in. do przemysłów kreatywnych, w których mieści się zarówno projektowanie ubrań, tworzenie reklam, muzyki czy oprogramowania komputerowego jak i projektowanie wnętrz. Czym charakteryzuje się sektor kreatywny?

 

Sektor kreatywny: definicja

 

Pojęcie to weszło do użycia stosunkowo niedawno – w latach 90. ubiegłego wieku. Zaczęto wtedy dostrzegać coraz większy potencjał kultury w biznesie, a Wielkiej Brytanii powołano Creative Industries Taskforce (Zespół ds. Przemysłów Kreatywnych), który zajął się tą tematyką.

 

Sektor kreatywny – lub inaczej – przemysł kreatywny składa się z przedsiębiorstw, które w swoich działaniach łączą szeroko pojętą kulturę i sztukę z technologią oraz przedsiębiorczością. Podstawą działań w takich firmach są indywidualna kreatywność i talent pracowników, ale też innowacyjność, które mają potencjał gospodarczy – przynoszą zysk, generują miejsca pracy, przyczyniają się do rozwoju własności intelektualnej.

 

Sektor kreatywny: przykłady branż

 

Wspomniany wyżej brytyjski Zespół ds. Przemysłów Kreatywnych wyodrębnił 13 kategorii, które można określić jako branże kreatywne. Są to:

  • reklama,
  • film i wideo,
  • radio i telewizja,
  • gry komputerowe i wideo, 
  • oprogramowanie,
  • muzyka, 
  • sztuki performatywne,
  • architektura,
  • rynek wydawniczy,
  • rynek sztuki i antyków,
  • rzemiosło,
  • projektowanie mody,
  • wzornictwo.

 

Warto zaznaczyć, że za sprawą innowacyjności, nierozerwalnie związanej z tworzeniem, sektor kreatywny nieustannie ewoluuje, powstają nowe branże.

 

Sektor kreatywny: cechy

 

Jak widać, sektor kreatywny obejmuje dość odległe od siebie branże gospodarki, które mimo swojej różnorodności mają wiele wspólnych cech. Łączy je interdyscyplinarność projektów. Przykładowo w produkcję gry komputerowej zaangażowany jest sztab różnych specjalistów, reprezentujących odległe kreatywne zawody, od scenarzystów, rysowników, grafików, fotografów, po programistów, testerów, ale też marketingowców i innych.

 

Dzieła powstające w tym sektorze zawsze mają oryginalny charakter, muszą być dobrej jakości i trafiać dokładnie w gust odbiorców. Twórcy prześcigają się w coraz bardziej zaawansowanych produkcjach, dlatego też branże charakteryzuje ciągła presja czasu. Produkty, które są wytwarzane przez branżę kreatywną, mają spełniać rynkowe cele, przynosić korzyści ekonomiczne – ze sprzedaży i na podstawie praw własności intelektualnej.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!