Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Projektant wnętrz - praca dla kreatywnych

Projektant wnętrz - praca dla kreatywnych

 
Projektant wnętrz - praca dla kreatywnych

Jak zostać dekoratorem wnętrz


Coraz bardziej popularny staje się zawód dekoratora wnętrz, głównie dzięki licznym programom telewizyjnym, w których przeprowadzane są metamorfozy różnych przestrzeni użytkowych. Często można usłyszeć inne nazwy takie jak: projektant oraz architekt wnętrz. Warto tutaj zaznaczyć, że te profesje różnią się między sobą pewnymi elementami.
Dekorator zajmuje się aranżacją pomieszczeń. Mogą to być biura, sklepy, przedsiębiorstwa oraz prywatne mieszkania. Główne zadania osoby pracującej w tym zawodzie, to między innymi: dobór mebli, elementów dekoracyjnych, materiałów wykończeniowych oraz kolorystki całego pomieszczenia. Dekorator wnętrz pracę rozpoczyna od zapoznania się z oczekiwaniami klientów. Ważna jest także funkcja, jaką ma spełniać dana przestrzeń. Inaczej będzie wyglądała stylizacja prywatnej sypialni, a inaczej sali konferencyjnej, w której mają odbywać się oficjalne spotkania.
Jak zatem rozpocząć działalność w tym zawodzie?

 

Dekorator wnętrz - kurs


Zawód dekoratora wnętrz jest w Polsce stosunkowo nowy. Należy jednak podkreślić, że nie jest on prawnie regulowany (tak jak inżynier architekt, który musi ukończyć studia i mieć uprawnienia do wykonywania zawodu).
Aby rozpocząć pracę w tej profesji nie jest wymagane ukończenie uczelni wyższej. Warto jednak skończyć kursy lub specjalną szkołę policealną. Najważniejsza jest oczywiście praktyka oraz ciekawe portfolio. Osoba, która chce zajmować się aranżacją pomieszczeń, powinna mieć dobre wyczucie kolorów oraz estetyki.

 

Projektant wnętrz - wymagania


Innym zawodem w tej branży jest projektant wnętrz (zamiennie używa się też określenia architekt wnętrz). Zakres kompetencji projektanta jest szerszy niż dekoratora. W tym przypadku wymagane jest wykształcenie. Może to być dyplom ukończenia uczelni wyższej, np. Akademii Sztuk Pięknych na kierunku architektury. Inną opcją jest też ukończenie specjalnej szkoły podyplomowej. Osoby, które chcą rozpocząć pracę w zawodzie projektanta wnętrz, powinny mieć szeroki wachlarz umiejętności: od znajomości historii sztuki, prawa autorskiego, estetyki, wzornictwa po podstawy fotografii. Ważne mogą okazać się także podstawy rysunku, malarstwo, materiałoznawstwo, budownictwo z elementami rysunku, zastosowanie barw w przestrzeni, kompozycja brył i płaszczyzn oraz użycie perspektywy.

 

Architekt wnętrz - kompetencje


W zawodzie projektanta dużą rolę odgrywa znajomość zagadnień technicznych, architektonicznych oraz urbanistycznych. Projektant nie tylko zajmuje się stroną wizualną pomieszczeń. Ważna jest także ich funkcjonalność np. dobór najlepszego oświetlenia. Architekt wnętrz powinien posiadać szeroką wiedzę z zakresu różnych dziedzin sztuki.
Praca projektanta zaczyna się od spotkania z klientem i zapoznaniem się z przestrzenią, która wymaga metamorfozy. Następnie architekt przygotowuje wycenę. Jeżeli klienci zdecydują się na usługi danej osoby, to można przystąpić do realizacji wstępnych projektów, które muszą być konsultowane z osobami zainteresowanymi. Po akceptacji pomysłów następuje etap remontowo-budowlany. Wiąże się to ze współpracą z różnymi fachowcami, których trzeba nadzorować. Architekci wnętrz powinni orientować się w ofertach rozmaitych firm, które zajmują się dystrybucją materiałów wykończeniowych.

 

Stylista wnętrz - cechy


Niezależnie od tego, jakim wnętrzem zajmuje się projektant, musi powstać spójny projekt, w którym każdy element jest przemyślany. Styliści wnętrz to osoby obdarzone niezwykłym zmysłem estetycznym. W takim zawodzie odnajdą się niebanalni i kreatywni ludzie lubiący wyzwania i potrafiący dopasować styl wnętrza do potrzeb klienta. Ważna jest także komunikatywność, dbałość o szczegóły, otwartość i chęć doszkalania się. Prowadząc swoją pracownię projektowania wnętrz trzeba także pamiętać, że moda zmienia się z prędkością światła. Dlatego aby utrzymać się na rynku i pozyskiwać nowych klientów, musimy orientować się zmianach, jakie zachodzą w branży.

 

Architekt wnętrz - zarobki


Zarobki projektanta wnętrz są bardzo różne. Wszystko zależy od stażu pracy i doświadczenia. Początkujący architekci wnętrz mogą znaleźć zatrudnienie w biurach, gdzie powoli będą zdobywać doświadczenie. Na początku kariery zawodowej projektanci mogą zarabiać ok 2 500 zł netto. Warto zastanowić się nad założeniem swojej pracowni, dzięki czemu wynagrodzenie może być znacznie większe. Trzeba jednak pamiętać, że na starcie musimy zainwestować bardzo dużo pracy w poszukiwanie klientów.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.