Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Świadectwo pracy - pytania i odpowiedzi

Świadectwo pracy - pytania i odpowiedzi

 
Świadectwo pracy - pytania i odpowiedzi

 

Świadectwo pracy jest dokumentem, który ma formalny charakter określony przez przepisy. To właśnie przepisy mówią, co ma się znaleźć w świadectwie obowiązkowo oraz co może zostać dodane na żądanie pracownika. 

 

Formalny charakter świadectwa, ograniczający możliwość zamieszczania w nim dowolnych informacji, wynika z tego, że jego zapisy służą ustaleniu określonych uprawnień ze stosunku pracy i ubezpieczenia społecznego (art. 97 § 2 Kodeksu pracy). Ponadto zachodzi potrzeba chronienia danych osobowych pracownika i poszanowania jego dóbr osobistych, które mogłyby być naruszone przez umieszczanie w świadectwie dowolnych zapisów według uznania pracodawcy.

 

Jak wypełnić świadectwo pracy? 

 

Wzór świadectwa pracy określony jest w rozporządzeniu. Pracodawca nie ma obowiązku zastosowania tego konkretnego wzoru, może to być własny szablon. Jednak wszelkie sekcje wskazane we wzorze muszą znaleźć się w dokumencie. 

 

Zapisy, które muszą znaleźć się w świadectwie służą przede wszystkim ustaleniu uprawnień wynikających ze stosunku pracy oraz ubezpieczenia społecznego. Pracodawca nie może według uznania umieszczać informacji o pracowniku, które nie mają podstawy prawnej. 

 

Tylko i wyłącznie umowa o pracę uprawnia do otrzymania świadectwa. Przy umowie zlecenie świadectwo pracy nie przysługuje.

 

Co powinno zawierać świadectwo pracy?

 

Aktualny wzór świadectwa pracy powinien zawierać:

 

  • zajmowane stanowiska/pełnione funkcje

 

Zajmowane stanowiska - jeżeli pracownik w trakcie zatrudnienia u jednego pracodawcy zajmował różne stanowiska, każde z nich musi zostać wyszczególnione w świadectwie pracy. Podanie pierwszego lub ostatniego jest błędem. Na tej podstawie pracownik może żądać sprostowania świadectwa pracy. 

 

  • tryb i podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy

 

Umowa o pracę może zostać rozwiązana lub ulec wygaśnięciu.Wygaśnięciu ulega wtedy, gdy pracownik lub pracodawca umrze bądź zostanie aresztowany tymczasowo na okres przekraczający 3 miesiące. Każdy inny powód to rozwiązanie umowy, nawet jeśli umowa o pracę zostaje zakończona z upływem okresu, na jaki została zawarta. W świadectwie względem rozwiązania i wygaśnięcia, co do zasady podaje się podstawę prawną wynikającą z Kodeksu Pracy. 

 

  • urlop wypoczynkowy

 

Informacja o liczbie dni, które pracownik wykorzystał w bieżącym roku powinna zostać zawarta. Jest to ważna informacja dla przyszłego pracodawcy. Również informacja, czy pracownik wykorzystał urlop, czy otrzymał za niewykorzystane dni ekwiwalent pieniężny. 

 

  • urlop ojcowski, urlop rodzicielski, urlop wychowawczy

 

Informacje o urlopach ojcowskich, rodzicielskich i wychowawczych. Jest to bardzo ważna informacja dla przyszłego pracodawcy, czy urlop został wykorzystany i w jakim wymiarze. Szczególnie ważne jest to przy urlopie rodzicielskim i wychowawczym, gdyż można je wykorzystać w częściach. Wymiar winien być opisany na każde z dzieci. 

 

  • urlop bezpłatny

 

Fakt wykorzystania urlopu bezpłatnego powinien znaleźć się w świadectwie. Nie może on być jednak opisany jako okres nieskładkowy.

 

  • okresy nieskładkowe

 

Wszystkie okresy nieskładkowe winny być zapisane w świadectwie w porządku chronologicznym. Należy podać daty rozpoczęcia i zakończenia. 

 

  • informacje uzupełniające (związane z należnościami - nie oceną pracownika)

 

Pracodawca nie może zawierać informacji o wadach i zaletach pracownika w informacjach uzupełniających. To, co może się tam znaleźć to dane związane z należnościami wynikającymi ze stosunku pracy, które zostały uznane przez pracodawcę jako konieczne do wypłacenia lub niewypłacona do dnia, w którym ustał stosunek pracy z powodów finansowych. Pracownik może zażądać zamieszczenia informacji o wysokości i składnikach wynagrodzenia.Może to być także informacja dotycząca kwalifikacji, a nawet prawomocnego orzeczenia sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy.

 

Ile czasu ma pracodawca na wydanie świadectwa pracy?

 

Świadectwo pracy wydaje się pracownikowi zazwyczaj w ostatnim dniu umowy, w którym następuje rozwiązanie stosunku pracy. Jest to o tyle istotne, gdyż świadectwo zazwyczaj potrzebne jest pracownikowi do rozpoczęcia nowego zatrudnienia. Wydanie świadectwa pracy może nastąpić także drogą pocztową, gdy pracownik został wcześniej zwolniony do domu z wykonywania stosunku pracy. Na to pracodawca ma 7 dni od daty zaprzestania stosunku pracy.

 

Jak wystawić duplikat świadectwa pracy?

 

Gdy pracownik z przyczyn niezależnych utraci oryginał świadectwa pracy ma w obowiązku zwrócić się do byłego pracodawcy z wnioskiem o wydanie duplikatu świadectwa pracy. 

 

Wystawienie duplikatu świadectwa pracy nie jest skomplikowane. Należy zawrzeć na nim datę wystawienia oryginału (który każdy pracodawca powinien przechowywać w aktach osobowych) oraz adnotację, że jest to duplikat. Przy adnotacji musi się znaleźć bieżąca data. Poza tym odpis świadectwa pracy musi zawierać wszystkie dane, które zamieszczone były w oryginalnym dokumencie. 

 

Sprostowanie świadectwa pracy

 

Sprostowanie świadectwa pracy przez pracodawcę następuje na wniosek byłego pracownika. Gdy oryginał zawiera błędne informacje lub jest niekompletny pracownik może zwrócić się do pracodawcy w ciągu 7 dni od daty otrzymania świadectwa z wnioskiem o sprostowanie (art. 97 § 21 KP). Również pracodawca ma 7 dni, aby odpowiedzieć. Jeżeli pracodawca odmówi, były pracownik może skierować sprawę do sądu pracy. 

Jeżeli to pracodawca znajdzie błąd jest jego dobrą wolą, czy wyśle pracownikowi sprostowanie. Jednak każdy błąd należy poprawić, a świadectwo pracy powinno być zgodne ze stanem faktycznym.

 

Z jaką datą sprostowanie świadectwa pracy powinno być wystawione? Z bieżącą, gdyż jest to nowy dokument. Nie wolno nanosić poprawek na istniejące świadectwo.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...
  • Spedytor Międzynarodowy

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: współpraca z przewoźnikami; organizacja i koordynowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; monitorowanie obsługiwanych zleceń; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; dbanie o wysoka jakość usług transportowych oferowanych Klientom; współpraca z...
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.