Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Szczeble kariery - o czym warto wiedzieć

Szczeble kariery - o czym warto wiedzieć

 
Szczeble kariery - o czym warto wiedzieć

Wybierając zawód, dział nauki lub branżę w których chcemy podjąć pracę (badawczą lub zarobkową), zastanawiamy się często, jakie będziemy mieć perspektywy. Czasem celem jest dla nas już samo zaistnienie w danej dyscyplinie, a czasem chcemy sięgnąć po najwyższe stanowiska.

 

Szczeble kariery - co to jest?

 

O tym, gdzie znajdujemy się w hierarchii danego przedsiębiorstwa, czy osiągnęliśmy już maksimum w danej dziedzinie naukowej, mogą mówić nam szczeble kariery. W zależności od analizowanej domeny czasami stopnie w hierarchii regulują organizacje, wewnątrz których działa dana osoba, a inne są ściśle określone prawem.

 

Czym są i co dają współczesne szczeble kariery w małych firmach i wielkich korporacjach? Miejsce w hierarchii określa nasz stopień wiedzy, umiejętności i kwalifikacji. Podnosząc je, wędrujemy coraz dalej na zawodowej ścieżce. Często przedsiębiorstwa mają ściśle określone wymagania na dane stanowiska, przez co kandydat ma świadomość, na jakim etapie się znajduje i jak jego kompetencje są oceniane w instytucji z którą się związał.

 

Nie w każdej organizacji czy firmie szczeble kariery zawodowej wyglądają tak samo, ale można zauważyć pewną prawidłowość, sugerowaną również w nomenklaturze stanowiska – junior project manager, senior project manager, dyrektor działu.

 

Podobną zależność można zauważyć, analizując szczeble kariery w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych – m.in.: szeregowy, starszy szeregowy, starszy chorąży sztabowy, kapitan, pułkownik, generał, marszałek.

 

Stopnie w szkolnictwie wyższym określa Ustawa z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Art. 177. 1. mówi, że: „W systemie szkolnictwa wyższego i nauki nadaje się:
1) stopnie naukowe i stopnie w zakresie sztuki:
a) stopień doktora,
b) stopień doktora habilitowanego;
2) tytuł profesora”.

 

Ścieżkę awansu w oświacie określa Karta nauczyciela - kolejne stopnie to: stażysta, nauczyciel kontraktowy, mianowany i dyplomowany. Tak więc po prostu szczeble kariery to kolejne etapy w zdobywaniu wiedzy, umiejętności, określające stopnień rozwoju, ale też odpowiedzialności związanej z nowo nabytymi kompetencjami.

 

Szczeble kariery zawodowej - jak osiągnąć sukces?

 

Analizując szczeble kariery w korporacji czy np. w instytucjach naukowych, często zastanawiamy się, jak mamy awansować. W większości wszelkie wytyczne są odgórnie ustalone i każdy pracownik ma jasność, co do kryteriów wpływających na zmianę stanowiska. Często jest to odpowiednio długi staż pracy. Dodatkowym warunkiem może być udział w kursach, szkoleniach, zdobycie właściwych certyfikatów. Jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że w wielu przypadkach awans w strukturach firmy jest związany z posiadaniem odpowiednich predyspozycji interpersonalnych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...
  • Specjalista ds. Gwarancji i Wsparcia Technicznego - importer pojazdów ciężarowych

    Grupa Inter Cars   Cząstków Polski    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków na stanowisku: rozliczanie wniosków gwarancyjnych; kontrola standardów serwisowych; wsparcie w procesach serwisowych Importera;
  • Pracownik elewacyjny

    PHUB MARIUSZ WIŚNIEWSKI   Warszawa   
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy pracowników z całej Polski do wykonywania prac elewacyjnych (ocieplenia) w budynkach jednorodzinnych na terenie Warszawy.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Procesów

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków dokonywanie okresowych przeglądów procesów w ramach funkcjonującej w Banku Architektury Procesów; monitorowanie prawidłowej realizacji zadań w obszarze zarządzania procesami; bieżąca współpraca z Właścicielami i Menadżerami procesów; aktualizacja schematów...
  • Elektromechanik Samochodów Ciężarowych

    Grupa Inter Cars   Cząstków Polski    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny
    3 godz.
    Opis stanowiska: diagnostyka układów elektrycznych i elektronicznych w pojazdach ciężarowych i autobusach; wykonywanie napraw elektrycznych i mechanicznych oraz przeglądów w samochodach ciężarowych i autobusach; obsługa urządzeń diagnostycznych;
  • Inżynier elektryk

    Atum Energy Sp. z o.o.   Łódź, ul. Rzgowska 349    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Czym będziesz się u nas zajmować? opiniowanie rozwiązań technicznych w zakresie urządzeń i sieci elektroenergetycznych związanych z energetyką fotowoltaiczną; przygotowanie koncepcji oraz elektrycznych rozwiązań dla rozdzielnic niskiego napięcia w oparciu o specyfikację klienta oraz...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!